Kaukajärvi – asuntojen hinnat ja markkinatilanne
Kaukajärven asuntojen hinnat Tampereella: Tilastokeskuksen neliöhinnat 2025 postinumeroalueelta 33710, hintakehitys, kauppamäärät ja vertailu muihin alueisiin.
Kaukajärven kerrostaloasuntojen neliöhinta oli Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2025 postinumeroalueella 33710 1 977–2 375 €/m² asuntotyypistä riippuen, ja rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 467 €/m². Hintataso on selvästi Tampereen keskiarvon alapuolella.
Tämä markkinakatsaus käy läpi Kaukajärven neliöhinnat talotyypeittäin, hintakehityksen vuosina 2023–2025, kauppamäärät ja vertailun muihin Tampereen alueisiin. Samaan postinumeroalueeseen kuuluu myös Annala, joten luvut kuvaavat molempia alueita yhdessä.
Kaukajärven neliöhinnat asuntotyypeittäin
Tilastokeskus julkaisee vanhojen osakeasuntojen hinnat postinumeroalueittain. Luvut koskevat postinumeroaluetta 33710 Kaukajärvi.
Kerrostaloasunnot
| Asuntotyyppi (33710) | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 2 375 €/m² | +10,2 % | 24 |
| Kerrostalo, kaksiot | 1 977 €/m² | +1,3 % | 62 |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 2 121 €/m² | +5,3 % | 56 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025.
Yksiöiden +10,2 %:n nousu perustuu 24 kauppaan, joten se kannattaa tulkita varauksella. Pienellä kauppamäärällä keskihinta riippuu paljon siitä, millaisia asuntoja sattui tulemaan myyntiin.
Rivitaloasunnot
| Asuntotyyppi (33710) | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 467 €/m² | +0,5 % | 109 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025.
Rivitaloasuntojen kauppoja tehtiin vuonna 2025 enemmän kuin minkään kerrostaloasuntotyypin kauppoja. Rivitaloasunnot ovat siis alueen asuntokaupassa merkittävä ryhmä, ja niiden neliöhinta oli korkeampi kuin kerrostaloasuntojen.
Omakotitalot
Omakotitalot ovat kiinteistöjä, eivätkä ne sisälly osakeasuntojen hintatilastoon. Omakotitalojen hinnoista ei ole julkaistu postinumeroalueen tarkkuudella vertailukelpoista lukua, joten tässä ei esitetä omakotitalojen hintahaarukoita. Talon hinta kannattaa arvioida lähialueen toteutuneiden kauppojen perusteella, ja siihen vaikuttavat erityisesti talon kunto, lämmitystapa ja tontti. Omakotitalokaupasta alueella kerrotaan tarkemmin artikkelissa Annalan asuntojen hinnat.
Hintakehitys
| Asuntotyyppi (33710) | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 2 439 €/m² | 2 155 €/m² | 2 375 €/m² |
| Kerrostalo, kaksiot | 2 104 €/m² | 1 951 €/m² | 1 977 €/m² |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 2 038 €/m² | 2 014 €/m² | 2 121 €/m² |
| Rivitalot | 2 631 €/m² | 2 454 €/m² | 2 467 €/m² |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2023–2025.
Vuonna 2024 neliöhinnat laskivat kaikissa asuntotyypeissä, ja vuonna 2025 ne nousivat. Kolmioiden ja sitä suurempien asuntojen neliöhinta oli vuonna 2025 korkeampi kuin vuonna 2023, mutta muissa asuntotyypeissä hinnat jäivät vuoden 2023 tason alapuolelle.
Koko Tampereella vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta laski Tilastokeskuksen mukaan vuodesta 2024 vuoteen 2025 noin 1,4 % (3 022 → 2 979 €/m², kaikki talotyypit). Postinumeroalueella 33710 neliöhinnat sen sijaan nousivat kaikissa asuntotyypeissä. Ero voi johtua esimerkiksi siitä, että edullisempien alueiden asunnot kiinnostivat ostajia korkeiden korkojen aikana, tai yksinkertaisesti siitä, millaisia asuntoja kumpanakin vuonna myytiin. Syy-yhteyttä ei tilastosta voi päätellä.
Kauppamäärät
| Vuosi | Kerrostalo- ja rivitaloasuntojen kaupat (33710) |
|---|---|
| 2023 | 214 |
| 2024 | 231 |
| 2025 | 251 |
Lähde: Tilastokeskus (yksiöt, kaksiot, kolmiot+ ja rivitalot yhteensä).
Kauppamäärä kasvoi molempina vuosina. Vuonna 2025 kasvu tuli ennen kaikkea rivitaloasunnoista, joiden kaupat lisääntyivät 84:stä 109:ään. Yksiöiden kauppoja tehtiin puolestaan vähemmän kuin edellisenä vuonna (32 → 24), ja kaksioiden kauppamäärä pysyi lähes ennallaan (66 → 62). Kauppojen kasvu painottui siis rivitaloasuntoihin. Kun kaupat lisääntyvät ja hinnat nousevat samaan aikaan, se voi kertoa kysynnän vahvistumisesta, mutta yhden alueen lyhyestä aikasarjasta ei kannata tehdä pitkälle meneviä johtopäätöksiä.
Vertailu muihin alueisiin
| Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Kolmiot+ 2025 | Rivitalot 2025 |
|---|---|---|---|
| 33710 Kaukajärvi | 1 977 €/m² | 2 121 €/m² | 2 467 €/m² |
| 33720 Hervanta | 1 999 €/m² | 1 615 €/m² | 2 576 €/m² |
| 33310 Tesoma | 1 516 €/m² | 1 360 €/m² | 2 589 €/m² |
| 33540 Kaleva | 3 451 €/m² | 3 456 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| Tampere yhteensä | 2 979 €/m² (kaikki talotyypit) |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Kaukajärven kaksioiden neliöhinta oli lähes sama kuin Hervannassa, mutta kolmioissa ja sitä suuremmissa asunnoissa Kaukajärvi oli Hervantaa ja Tesomaa kalliimpi. Kalevaan verrattuna kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat selvästi matalammat. Rivitaloasunnoissa Kaukajärven, Hervannan ja Tesoman neliöhinnat olivat lähellä toisiaan.
Erot voivat johtua esimerkiksi rakennusten iästä, asuntojen koosta ja sijainnista suhteessa keskustaan. Lue lisää Hervannan asuntomarkkinasta ja Tampereen hinnoista alueittain.
Vuokramarkkinat
Tässä artikkelissa ei esitetä Kaukajärven vuokrahaarukoita tai tuottoprosentteja, koska niille ei ole alueellista viranomaislähdettä. Tilastokeskuksen vuokratilasto kuvaa vuokra-asuntokannan vuokratasoa ja vuokrien muutosta neljännesvuosittain, ja se on hyvä lähtökohta vuokratason arvioinnille.
Matala neliöhinta voi parantaa vuokratuottoprosenttia, mutta tuotto riippuu yhtä lailla vastikkeista ja taloyhtiön tulevista korjauksista. Sijoittajan kannattaa laskea tuotto kohdekohtaisesti ja ottaa huomioon myös varainsiirtovero, joka on Verohallinnon mukaan asunto-osakkeen kaupassa 1,5 % kauppahinnasta. Esimerkiksi 120 000 euron asunnosta vero on 1 800 euroa.
Rivitaloasunnossa kannattaa lisäksi selvittää, mitkä korjaukset kuuluvat taloyhtiölle ja mitkä osakkaalle. Yhtiöjärjestys voi siirtää esimerkiksi pihan hoitoa tai joitakin korjauksia osakkaan vastuulle, mikä vaikuttaa sekä omistajan kuluihin että vuokralaisen kanssa sovittaviin asioihin. Alueen taloyhtiöistä kerrotaan artikkelissa Kaukajärven taloyhtiöt ja rakennuskanta.
Rivitaloasunnon ostajan muistilista
Koska rivitaloasunnot ovat alueen asuntokaupassa suuri ryhmä, niiden erityispiirteet kannattaa tuntea ennen tarjousta. Rivitaloasunto on yleensä asunto-osake samalla tavalla kuin kerrostaloasunto, mutta osakkaan vastuulla voi olla enemmän asioita kuin kerrostalossa.
- Yhtiöjärjestys: selvitä, kuka vastaa pihasta, terasseista, ulkovarastoista ja mahdollisesta saunasta.
- Kunnossapitotarveselvitys: tarkista, mitä korjauksia hallitus on arvioinut tarpeellisiksi lähivuosina.
- Isännöitsijäntodistus: katso tehdyt peruskorjaukset, yhtiölainat ja vastikkeiden taso.
- Katot, julkisivut ja salaojat: rivitaloissa nämä ovat usein suuria kustannuseriä, jotka jaetaan pienelle osakasmäärälle.
- Lämmitystapa: lämmitysjärjestelmän ikä ja tyyppi vaikuttavat asumiskustannuksiin.
- Pysäköinti: selvitä, kuuluuko asuntoon autopaikka tai autokatos.
Pienessä rivitaloyhtiössä korjauskustannukset jakautuvat harvemmalle osakkaalle kuin suuressa kerrostaloyhtiössä. Siksi yksittäinen iso korjaus voi nostaa vastiketta tai tuoda ylimääräisen rahoitusvastikkeen. Samalla pieni yhtiö voi olla ketterä päätöksenteossa, kun osakkaita on vähän.
Saman postinumeroalueen sisäiset erot
Postinumeroalue 33710 kattaa sekä Kaukajärven että Annalan, joten keskihinta sisältää hyvin erilaisia asuntoja. Viheralueiden tai palvelujen läheisyys, talon ikä ja taloyhtiön korjaushistoria voivat tehdä kahdesta samankokoisesta asunnosta eri hintaisia. Oman kohteen hinta-arviossa kannattaa siksi käyttää vertailukohteina mahdollisimman samankaltaisia asuntoja samasta lähiympäristöstä.
Tulevaisuuden näkymät
Hintoja ei tässä ennusteta prosenttiluvuin. Kaukajärven hintoihin vaikuttavat erityisesti korkotaso, Tampereen seudun väestökehitys ja taloyhtiöiden korjaukset. Vuonna 2025 sekä hinnat että kauppamäärät nousivat, mutta tuleva kehitys on epävarmaa.
Ostajan kannattaa seurata erityisesti oman taloyhtiön korjaussuunnitelmaa, sillä vanhemmissa kerrostaloissa ja rivitaloissa tulevat korjaukset voivat vaikuttaa asumiskustannuksiin enemmän kuin alueen yleinen hintakehitys.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Kaukajärven keskimääräinen neliöhinta?
Tilastokeskuksen mukaan postinumeroalueella 33710 kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 1 977 €/m², kolmioiden ja sitä suurempien 2 121 €/m², yksiöiden 2 375 €/m² ja rivitaloasuntojen 2 467 €/m².
Onko Kaukajärvi hyvä sijoituskohde?
Matala hintataso voi parantaa vuokratuottoa, mutta tuotto kannattaa laskea kohdekohtaisesti. Alueen vuokratuotoista ei ole viranomaistilastoa, ja vastikkeet sekä tulevat korjaukset vaikuttavat tuottoon merkittävästi.
Miten Kaukajärven hinnat vertautuvat muihin Tampereen alueisiin?
Vuonna 2025 Kaukajärven kaksioiden neliöhinta (1 977 €/m²) oli lähes sama kuin Hervannassa (1 999 €/m²) ja selvästi alle Kalevan (3 451 €/m²). Koko Tampereen keskineliöhinta oli 2 979 €/m².
Mistä löydän omakotitalojen hinnat?
Omakotitalot eivät sisälly osakeasuntojen hintatilastoon. Tilastokeskus julkaisee kiinteistöjen hinnoista oman tilastonsa, mutta postinumeroalueen tarkkuudella vertailukelpoista omakotitalojen neliöhintaa ei ole. Talon hinta kannattaa arvioida lähialueen toteutuneiden kauppojen ja talon kunnon perusteella.
Millainen on Kaukajärven hintakehitys viime vuosina?
Neliöhinnat laskivat vuonna 2024 kaikissa asuntotyypeissä ja nousivat vuonna 2025. Kauppamäärät kasvoivat molempina vuosina (214 → 231 → 251).
Yhteenveto
Kaukajärven (postinumeroalue 33710) kerrostaloasuntojen neliöhinta oli vuonna 2025 1 977–2 375 €/m² ja rivitaloasuntojen 2 467 €/m², mikä on alle Tampereen keskiarvon. Hinnat laskivat vuonna 2024 ja nousivat vuonna 2025, ja kauppamäärät kasvoivat. Rivitaloasunnot ovat alueen asuntokaupassa suurin yksittäinen ryhmä.
