Asuntojen hinnat Tampere – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Tampereella: Tilastokeskuksen neliöhinnat postinumeroalueittain, hintakehitys, kalleimmat ja edullisimmat alueet sekä vertailu kaupunkeihin.
Tampereen vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli vuonna 2025 2 979 €/m² (Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025). Hinnat vaihtelevat kaupungin sisällä paljon: Näsijärven rannan Lapinniemen–Käpylän postinumeroalueella kerrostalokaksioiden neliöhinta oli yli 5 300 euroa, kun taas monella lähiöalueella se jäi alle 2 000 euron.
Tässä artikkelissa käymme läpi Tampereen asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen vuosina 2021–2025 ja tekijät, jotka voivat selittää alueiden välisiä hintaeroja.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Tampereen asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta 2025 | 2 979 €/m² |
| Muutos 2024 → 2025 | −1,4 % (2024: 3 022 €/m²) |
| Kauppojen määrä 2025 | 4 320 (2024: 3 929) |
| Sijoitus kuntien neliöhintavertailussa | 4. kallein (220 kunnasta, joilla hinta julkaistiin) |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2024–2025, talotyypit yhteensä.
Tampereen edellä olivat vuonna 2025 vain Helsinki, Kauniainen ja Espoo. Pääkaupunkiseudun ulkopuolella Tampere oli siis kallein kunta. Vaikka keskihinta laski hieman, kauppoja tehtiin noin kymmenesosa enemmän kuin vuotta aiemmin.
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Postinumeroalue ei välttämättä vastaa kaupunginosaa, joten taulukossa käytetään Tilastokeskuksen aluenimiä. Jos alueelle kertyi liian vähän kauppoja, hintaa ei julkaistu.
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 33180 Lapinniemi–Käpylä | 5 718 €/m² | 5 355 €/m² | 5 389 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 33100 Tampere Keskus | 4 256 €/m² | 3 960 €/m² | 3 811 €/m² | 2 600 €/m² |
| 33210 Itä-Amuri–Tammerkoski | 4 266 €/m² | 3 850 €/m² | 3 740 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 33230 Länsi-Amuri | 4 018 €/m² | 3 758 €/m² | 3 575 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 33250 Pispala | 4 200 €/m² | 3 546 €/m² | 3 542 €/m² | 3 392 €/m² |
| 33540 Kaleva | 4 121 €/m² | 3 451 €/m² | 3 456 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 33870 Vuores | 3 663 €/m² | 3 360 €/m² | 3 393 €/m² | 3 603 €/m² |
| 33410 Lentävänniemi | 2 632 €/m² | 2 303 €/m² | 1 903 €/m² | 2 336 €/m² |
| 33580 Atala–Linnainmaa | 2 727 €/m² | 2 632 €/m² | 2 162 €/m² | 2 614 €/m² |
| 33800 Nekala | 2 371 €/m² | 2 408 €/m² | 2 767 €/m² | 3 535 €/m² |
| 33710 Kaukajärvi | 2 375 €/m² | 1 977 €/m² | 2 121 €/m² | 2 467 €/m² |
| 33720 Hervanta | 2 993 €/m² | 1 999 €/m² | 1 615 €/m² | 2 576 €/m² |
| 33310 Tesoma | 2 507 €/m² | 1 516 €/m² | 1 360 €/m² | 2 589 €/m² |
| 33840 Peltolammi | ei riittävästi kauppoja | 1 616 €/m² | 1 389 €/m² | 2 000 €/m² |
| 33850 Multisilta | 2 408 €/m² | 1 357 €/m² | 1 157 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025. Rivitalot = rivitalot yhteensä.
Kalleimmat alueet
Koko Tampereen postinumerodatassa kerrostaloasuntojen kallein alue oli vuonna 2025 33180 Lapinniemi–Käpylä kaikissa kerrostalon asuntotyypeissä. Yksiöiden luku perustuu kuitenkin vain kahdeksaan kauppaan, joten sitä kannattaa lukea varauksella. Yksiöissä ja kaksioissa seuraavina tulivat keskustan, Amurin ja Tampere Keskus Läntisen postinumeroalueet. Kolmioissa ja isommissa toiseksi kallein oli 33400 Luoteis-Tampere (4 006 €/m², 36 kauppaa). Rivitaloissa kallein oli 33240 Tahmela (3 898 €/m², 18 kauppaa) ja seuraavana Vuores.
Edullisimmat alueet
Kerrostalokaksioiden ja -kolmioiden edullisin alue oli 33850 Multisilta, mutta kauppoja kertyi vain 10–11 asuntotyyppiä kohden. Suuremmalla kauppamäärällä edullisimpia olivat Tesoma ja Peltolammi. Rivitaloissa edullisin oli Peltolammi (2 000 €/m², 13 kauppaa). Osalle postinumeroalueista, kuten 34260 Terälahdelle ja 34240 Kämmenteiskolle, ei kertynyt riittävästi kauppoja tilastoon.
Hervannan luvut näyttävät, miten paljon asuntotyyppi vaikuttaa: yksiöiden neliöhinta oli lähes 3 000 euroa, mutta kolmioiden ja isompien noin 1 600 euroa. Pienten asuntojen neliöhinta on yleensä korkeampi, koska kiinteät kustannukset jakautuvat pienemmälle pinta-alalle ja kysyntää on myös sijoittajilta.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos edellisestä vuodesta |
|---|---|---|
| 2021 | 3 120 €/m² | – |
| 2022 | 3 240 €/m² | +3,8 % |
| 2023 | 3 053 €/m² | −5,8 % |
| 2024 | 3 022 €/m² | −1,0 % |
| 2025 | 2 979 €/m² | −1,4 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain, talotyypit yhteensä.
Tampereen keskihinta nousi vuoteen 2022 asti ja kääntyi sen jälkeen laskuun. Suurin pudotus osui vuoteen 2023. Sitä voi osaltaan selittää korkojen nousu, joka heikensi ostajien lainanmaksukykyä. Vuosina 2024 ja 2025 lasku oli maltillisempaa. Vuoteen 2021 verrattuna keskihinta oli vuonna 2025 noin 4,5 % matalampi.
Postinumeroalueiden muutokset 2024 → 2025
Alueiden välillä kehitys on vaihdellut. Kerrostalokaksioissa esimerkiksi Lentävänniemen neliöhinta nousi 13,2 % ja Pispalan 4,7 %, kun taas Tesomalla hinta laski 6,9 % ja Nekalassa 5,9 %. Keskustassa ja Hervannassa muutos oli alle prosentin suuntaan tai toiseen. Kauppamäärät ovat monella alueella vain muutamia kymmeniä vuodessa, joten yksittäisen vuoden muutos voi johtua myös siitä, millaisia asuntoja kyseisenä vuonna sattui myyntiin.
Raitiotie ja alueiden vetovoima
Tampereen raitiotiellä on kaksi linjaa. Nyssen mukaan linja 1 kulkee reittiä Kaupin kampus – Keskustori – Hiedanranta – Lentävänniemi ja linja 3 reittiä Hervanta – Hakametsä – Sorin aukio. Raitiotie on parantanut muun muassa Hervannan ja Lentävänniemen yhteyksiä keskustaan.
Raitiotien vaikutusta asuntojen hintoihin ei voi päätellä suoraan tilastosta, koska hintoihin vaikuttavat samaan aikaan myös korot, rakennuskanta ja alueiden uudisrakentaminen. Ostajalle hyvä joukkoliikenneyhteys voi silti olla merkittävä valintaperuste, erityisesti jos auto halutaan jättää pois. Kun vertailet kohteita, kannattaa katsoa pysäkin etäisyys ja matka-aika omaan työ- tai opiskelupaikkaan eikä pelkkää alueen nimeä.
Tampere verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskineliöhinta 2025 | Ero Tampereeseen |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +67,3 % |
| Espoo | 3 773 €/m² | +26,7 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | – |
| Vantaa | 2 675 €/m² | −10,2 % |
| Turku | 2 653 €/m² | −10,9 % |
| Oulu | 2 105 €/m² | −29,3 % |
| Jyväskylä | 2 038 €/m² | −31,6 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2025, talotyypit yhteensä.
Tampereen keskihinta oli vuonna 2025 korkeampi kuin Vantaan. Vertailu kuvaa kuitenkin myytyjen asuntojen keskiarvoa, ja kaupunkien asuntokanta eroaa toisistaan. Lisää kaupunkien eroista kertoo Tampereen ja Turun asumisen vertailu.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Tampereella?
Sijainti ja palvelut
Tilaston perusteella kalleimmat postinumeroalueet sijoittuvat keskustaan, Amuriin, Kalevaan ja Näsijärven rantaan. Ero voi johtua palveluiden ja työpaikkojen läheisyydestä, järvinäkymistä ja siitä, että keskustassa uutta asuntotarjontaa syntyy vähän. Kauempana keskustasta hinnat ovat yleensä matalampia, mutta tilanne vaihtelee: esimerkiksi Vuoreksessa kerrostalokaksioiden neliöhinta oli lähellä Kalevan tasoa.
Rakennuskanta ja taloyhtiön kunto
Saman postinumeroalueen sisällä talon ikä ja kunto voivat vaikuttaa hintaan enemmän kuin sijainti. Asunnot taloyhtiöissä, joissa putki- tai julkisivuremontti on edessä, myydään yleensä selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat asunnot, joissa korjaukset on jo tehty. Siksi taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys ja pitkän tähtäimen suunnitelma kannattaa lukea ennen tarjousta.
Asuntotyyppi
Kuten taulukosta näkyy, yksiöiden neliöhinnat ovat useimmilla alueilla korkeampia kuin isompien asuntojen. Rivitalojen hinnat taas eivät seuraa kerrostalojen järjestystä: esimerkiksi Nekalassa, Tesomalla ja Kaukajärvellä rivitaloasuntojen neliöhinta oli korkeampi kuin saman alueen kerrostalokaksioiden.
Korkeakoulut ja vuokrakysyntä
Tampereen yliopisto ja Tampereen ammattikorkeakoulu tuovat kaupunkiin paljon opiskelijoita. Tämä voi lisätä pienten asuntojen ja vuokra-asuntojen kysyntää erityisesti keskustan, Kalevan ja Hervannan kaltaisilla alueilla. Vuokratasoa voi seurata Tilastokeskuksen vuokratilastosta.
Miten hinnoista on hyötyä ostajalle ja myyjälle
Postinumeroalueen keskihinta on hyvä lähtökohta, mutta yksittäisen asunnon hinta muodostuu kohteen omista ominaisuuksista. Ostajan kannattaa verrata kohdetta saman alueen, saman asuntotyypin ja mieluiten samanikäisten talojen toteutuneisiin kauppoihin. Velaton hinta on vertailussa parempi mittari kuin myyntihinta, koska taloyhtiölainan osuus vaihtelee.
Myyjälle tilasto kertoo alueen hintatason suunnan. Pyyntihinnan asettamisessa kannattaa kuitenkin painottaa lähimpiä vertailukauppoja ja oman taloyhtiön tilannetta. Tampereella kauppamäärät kasvoivat vuonna 2025, mutta hinnat laskivat hieman, joten ostajat vertailevat kohteita tarkasti. Realistinen hinnoittelu lyhentää tyypillisesti myyntiaikaa. Ostoprosessin vaiheista kertoo tarkemmin Tampereen asunnon ostajan opas.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Tampereen kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 postinumerodatassa kerrostaloasuntojen kallein alue oli 33180 Lapinniemi–Käpylä, jossa kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 5 355 €/m². Seuraavina tulivat keskusta ja Amuri.
Mikä on Tampereen edullisin asuinalue?
Kerrostalokaksioissa edullisin oli 33850 Multisilta (1 357 €/m²), mutta kauppoja oli vähän. Suuremmilla kauppamäärillä edullisimpia olivat Tesoma ja Peltolammi. Esimerkiksi Terälahden postinumeroalueelle ei kertynyt riittävästi kauppoja tilastoon.
Miten ratikka vaikuttaa asuntojen hintoihin?
Raitiotien vaikutusta hintoihin ei voi erottaa tilastosta muista tekijöistä. Ratikka on kuitenkin parantanut esimerkiksi Hervannan ja Lentävänniemen yhteyksiä keskustaan, mikä voi lisätä alueiden kiinnostavuutta.
Kannattaako ostaa Hervannasta?
Hervannassa kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 noin 2 000 euroa, ja alueella on raitiotieyhteys keskustaan. Kannattavuus riippuu kohteesta, joten taloyhtiön tulevat remontit kannattaa selvittää. Lisää alueesta kertoo Hervannan hintakatsaus.
Miten Tampereen hinnat ovat kehittyneet?
Keskineliöhinta laski vuodesta 2022 vuoteen 2025 yhteensä noin 8 % (3 240 → 2 979 €/m²). Vuonna 2025 lasku oli 1,4 %, ja kauppojen määrä kasvoi.
Yhteenveto
- Tampereen vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 2 979 €/m² vuonna 2025
- Kallein postinumeroalue oli Lapinniemi–Käpylä, jossa kerrostalokaksiot maksoivat 5 355 €/m²
- Edullisimmilla alueilla kerrostalokaksioiden neliöhinta jäi alle 1 700 €/m²
- Keskihinta laski 1,4 % vuodesta 2024, mutta kauppamäärä kasvoi
- Tampere oli pääkaupunkiseudun ulkopuolella Suomen kallein kunta
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Tilastokeskus – Asuntojen vuokrat
- Nysse – Ratikka
- Tampereen kaupunki – Tilastot
Vertaa kohteita Tampereella AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Tampereella. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 23.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
