Hervanta – asuntojen hinnat ja markkinatilanne
Hervannan asuntojen hinnat ja markkinatilanne: Tilastokeskuksen neliöhinnat 2025, trendit, vertailu Tampereen alueisiin ja vinkit ostajalle ja sijoittajalle
Hervanta on Tampereen eteläinen kaupunginosa, jossa sijaitsee yliopistokampus ja jonne ratikka on kulkenut elokuusta 2021 lähtien. Hervanta oli vuonna 2025 Tampereen vilkkain postinumeroalue kerrostaloasuntojen kaupassa. Tämä markkinakatsaus käy läpi Hervannan asuntojen hintatason Tilastokeskuksen vuoden 2025 tilastosta, hintakehityksen ja sen, mitä ostajan ja sijoittajan kannattaa alueella huomioida.
Suomen Kotiseutuliitto valitsi Hervannan Vuoden kaupunginosaksi 2026. Tampereen kaupungin mukaan perusteluissa korostettiin muun muassa sitä, että alueella on kaikki koulutusasteet päiväkodeista yliopistoon, monipuoliset palvelut ja vahva työpaikkakeskittymä.
Hervannan neliöhinnat asuntotyypeittäin
Hervanta muodostaa oman postinumeroalueensa 33720 Hervanta, joten Tilastokeskuksen postinumerotilasto kuvaa aluetta suoraan.
| Asuntotyyppi | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 2 993 €/m² | +1,7 % | 103 |
| Kerrostalo, kaksiot | 1 999 €/m² | −0,2 % | 189 |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 1 615 €/m² | +0,4 % | 125 |
| Rivitalot | 2 576 €/m² | +1,1 % | 56 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025.
Koko Tampereen vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli vuonna 2025 Tilastokeskuksen mukaan 2 979 €/m² (talotyypit yhteensä). Hervannan kaksioiden ja isompien kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat selvästi tämän alapuolella.
Yksiöiden neliöhinta oli Hervannassa lähes 1 000 euroa korkeampi kuin kaksioiden. Pienten asuntojen neliöhinta on yleensä suurempi, mikä voi johtua siitä, että keittiön ja kylpyhuoneen kaltaiset kalliit tilat jakautuvat pienemmälle pinta-alalle. Hervannassa ero voi kasvaa myös siksi, että yksiöille on kysyntää opiskelijoiden vuokra-asunnoiksi.
Hinnat vaihtelevat alueen sisällä rakennusvuoden, taloyhtiön kunnon ja sijainnin mukaan. Tilastokeskuksen postinumerotilasto ei erottele alueen sisäisiä eroja.
Hintakehitys 2023–2025
| Asuntotyyppi (33720) | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 3 106 €/m² | 2 942 €/m² | 2 993 €/m² |
| Kerrostalo, kaksiot | 2 075 €/m² | 2 003 €/m² | 1 999 €/m² |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 1 733 €/m² | 1 609 €/m² | 1 615 €/m² |
| Rivitalot | 2 451 €/m² | 2 549 €/m² | 2 576 €/m² |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2023–2025.
Kerrostaloasuntojen hinnat laskivat Hervannassa vuonna 2024 ja pysyivät vuonna 2025 lähes ennallaan. Rivitalojen neliöhinta nousi molempina vuosina. Koko Tampereella keskineliöhinta laski 3 022 eurosta (2024) 2 979 euroon (2025).
Kauppamäärät kasvoivat selvästi: kerrostalokaksioiden kauppoja oli vuonna 2023 Tilastokeskuksen mukaan 102, vuonna 2024 139 ja vuonna 2025 189. Yksiöiden kauppojen määrä kasvoi samaan aikaan 34:stä 103:een. Kasvava kauppamäärä kertoo markkinan aktivoitumisesta, vaikka hinnat pysyivät vakaina.
Vertailu muihin Tampereen alueisiin
| Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Kolmiot+ 2025 |
|---|---|---|
| 33310 Tesoma | 1 516 €/m² | 1 360 €/m² |
| 33710 Kaukajärvi | 1 977 €/m² | 2 121 €/m² |
| 33720 Hervanta | 1 999 €/m² | 1 615 €/m² |
| 33870 Vuores | 3 360 €/m² | 3 393 €/m² |
| 33540 Kaleva | 3 451 €/m² | 3 456 €/m² |
| 33100 Tampere Keskus | 3 960 €/m² | 3 811 €/m² |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kerrostalot.
Tampereen 28 postinumeroalueesta, joille kaksioiden hinta julkaistiin, Hervanta oli vuonna 2025 seitsemänneksi edullisin. Kolmioissa ja isommissa Hervanta oli 26 alueesta neljänneksi edullisin. Hervanta kuuluu siis Tampereen edullisempiin alueisiin, mutta ei ole edullisin.
Naapurialue Vuores on Hervantaa selvästi kalliimpi, mikä voi johtua pitkälti sen uudemmasta rakennuskannasta. Hervannan ja Kalevan eroista kerrotaan tarkemmin artikkelissa Hervanta vai Kaleva, ja lähialueen hintatasosta artikkelissa Kaukajärven asuntojen hinnat.
Myyntiajat ja markkinadynamiikka
Tilastokeskus ei julkaise myyntiaikoja postinumeroalueittain, joten Hervannan myyntiajoista ei ole luotettavaa alueellista tilastoa. Myyntiaikaan vaikuttavat tyypillisesti hinnoittelu, asunnon kunto, taloyhtiön tuleva korjaustarve ja samanaikaisen tarjonnan määrä.
Tarjonta ja kysyntä: Hervannassa tehtiin vuonna 2025 yhteensä 417 kerrostaloasuntojen kauppaa, enemmän kuin millään muulla Tampereen postinumeroalueella (Tilastokeskus). Suuri kauppamäärä tarkoittaa, että vertailukohteita on paljon, mutta myös sitä, että myynnissä olevat asunnot kilpailevat keskenään.
Kysyntä jakautuu eri ostajaryhmien kesken:
- Yksiöt: opiskelijat ja sijoittajat
- Kaksiot: nuoret parit, ensiasunnon ostajat ja sijoittajat
- Kolmiot ja isommat: lapsiperheet
- Rivitalot: perheet, jotka haluavat pihan
Kausivaihtelu: Asuntokauppa on tyypillisesti vilkkainta keväällä ja alkusyksyllä. Opiskelijakaupungissa vuokra-asuntojen kysyntä painottuu usein loppukesään ennen lukukauden alkua, mikä voi näkyä sijoitusasuntojen kysynnässä.
Vuokramarkkinat ja tuotot
Postinumeroalueen tarkkuudella ei ole julkaistua vuokratilastoa. Tampereen vuokratasoa voi seurata Tilastokeskuksen vuokratilastosta. Vuokrat kannattaa selvittää vertaamalla lähialueen vastaavia asuntoja.
Sijoittajan kannattaa laskea tuotto kokonaishankintahinnasta, johon kuuluvat velaton hinta, varainsiirtovero (1,5 %) ja mahdollinen remonttivara. Esimerkiksi 80 000 euron velattomasta hinnasta varainsiirtovero on 1 200 euroa. Nettotuotto lasketaan kaavalla (vuosivuokrat − hoitovastike, korjauskulut ja tyhjät kuukaudet) ÷ kokonaishankintahinta × 100.
Hervannassa sijoittajan kannattaa huomioida erityisesti:
- Vuokralaisten vaihtuvuus – opiskelijavuokralaiset vaihtuvat usein, mikä lisää tyhjiä kuukausia ja vuokranantajan työtä
- Taloyhtiön korjaukset – vanhemmassa kannassa putkiremontti voi nostaa vastiketta ja syödä tuoton useaksi vuodeksi
- Kilpailu vuokramarkkinalla – alueella on paljon vuokra-asuntoja, joten asunnon kunto ja hinta ratkaisevat vuokrattavuuden
Tarkemmin laskennasta kerrotaan artikkelissa sijoitusasunnon tuottolaskenta.
Taloyhtiöiden vaikutus hintoihin
Vastiketaso
Vastikkeet vaihtelevat taloyhtiöittäin rakennusvuoden, lämmitysratkaisun ja taloyhtiölainan mukaan. Hoito- ja rahoitusvastikkeen määrä selviää isännöitsijäntodistuksesta, ja niitä kannattaa verrata kohteiden välillä velattoman hinnan rinnalla.
Tulevat remontit ja niiden vaikutus
Suuret peruskorjaukset, kuten putki- ja julkisivuremontit, vaikuttavat asunnon hintaan. Asunnot, joiden taloyhtiössä on edessä putkiremontti, myydään usein selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat jo remontoidut asunnot. Remontin jälkeen hinta tyypillisesti palautuu, mutta osakkaan maksettavaksi voi jäädä merkittävä lainaosuus.
Ennen ostoa kannattaa selvittää kunnossapitotarveselvityksestä ja yhtiökokousten pöytäkirjoista, mitä korjauksia on tehty ja mitä on suunnitteilla. Hervannan tarkemmasta rakennuskannasta kerrotaan artikkelissa Hervannan taloyhtiöt ja rakennuskanta.
Alueen sisäiset hintaerot
Tilastokeskus julkaisee hinnat vain koko postinumeroalueelle, joten Hervannan osa-alueiden välisistä hintaeroista ei ole tilastoa. Alueen sisällä hintaan vaikuttavat tyypillisesti:
- Etäisyys ratikkapysäkille – lyhyt kävelymatka on monelle ostajalle tärkeä
- Palveluiden läheisyys – keskustan palvelut, koulut ja päiväkodit
- Luonto ja rauhallisuus – metsien ja järvien läheisyys
- Rakennusvuosi ja kunto – taloyhtiön korjaushistoria vaikuttaa usein enemmän kuin sijainti alueen sisällä
Tulevaisuuden näkymät
Hervannan hinnoille ei ole virallista aluekohtaista ennustetta. Kehitykseen vaikuttavat muun muassa seuraavat tekijät, joiden suunta on epävarma:
- Ratikka – Tampereen kaupungin mukaan raitiotie on liittänyt Hervannan tiiviimmin muuhun kaupunkirakenteeseen
- Yliopisto ja työpaikat – kampus ja työpaikkakeskittymä tukevat asuntojen kysyntää
- Korot – korkotaso vaikuttaa ostajien maksukykyyn ja sijoittajien laskelmiin
- Rakennuskannan ikääntyminen – taloyhtiöiden peruskorjaukset vaikuttavat yksittäisten asuntojen hintoihin
- Uudistuotanto – uusien asuntojen määrä Hervannassa ja naapurialueilla vaikuttaa tarjontaan
Koko Tampereen markkinasta kerrotaan artikkelissa Tampereen asuntomarkkinoiden ennuste.
Ostajan muistilista Hervantaan
Ennen ostopäätöstä tarkista
- Etäisyys ratikkapysäkille ja palveluihin
- Taloyhtiön remonttitilanne ja kunnossapitotarveselvitys
- Vastikkeen taso ja kehitys
- Taloyhtiölainan osuus ja velaton hinta
- Vuokrattavuus (sijoittajalle)
- Rakennusvuosi ja kunto
Neuvottelu
Neuvotteluvarasta ei ole alueellista tilastoa. Neuvotteluvara riippuu tyypillisesti asunnon kunnosta, tulevista remonteista ja siitä, kuinka kauan asunto on ollut myynnissä. Koska Hervannassa on paljon kauppoja, toteutuneita vertailukauppoja on yleensä helppo löytää tarjouksen tueksi.
Usein kysytyt kysymykset
Paljonko asunnot maksavat Hervannassa?
Tilastokeskuksen mukaan Hervannan (33720) kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat vuonna 2025 1 615–2 993 €/m² asuntotyypistä riippuen. Rivitalojen neliöhinta oli 2 576 €/m².
Onko Hervanta hyvä sijoituskohde?
Se riippuu kohteesta ja hankintahinnasta. Opiskelijakysyntä tukee pienten asuntojen vuokrausta, mutta vuokralaisten vaihtuvuus ja taloyhtiöiden tulevat korjaukset kannattaa huomioida laskelmassa.
Miten ratikka on vaikuttanut hintoihin?
Ratikan hintavaikutuksesta Hervannassa ei ole julkaistua tilastoa. Tampereen kaupungin mukaan ratikka on liittänyt Hervannan tiiviimmin muuhun kaupunkirakenteeseen.
Kannattaako ostaa vanhempi kerrostaloasunto Hervannasta?
Voi kannattaa, jos putkiremontti on tehty tai sen kustannukset on huomioitu hinnassa. Vanhemmissa taloissa taloyhtiön korjaussuunnitelmat kannattaa selvittää tarkasti.
Laskivatko Hervannan hinnat vuonna 2025?
Eivät juuri. Kerrostalokaksioiden neliöhinta laski 0,2 %, ja yksiöiden, kolmioiden sekä rivitalojen hinnat nousivat hieman (Tilastokeskus).
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Yhteenveto
Hervannan kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 Tilastokeskuksen mukaan 1 999 €/m², ja hinnat pysyivät vuodesta 2024 lähes ennallaan. Alue kuuluu Tampereen edullisempiin, ja se oli vuonna 2025 kaupungin vilkkain postinumeroalue kerrostaloasuntojen kaupassa.
Asunnon ostajalle Hervanta sopii, jos etsii edullisempaa asumista ratikan ja palveluiden läheltä. Sijoittajan ja ostajan kannattaa kuitenkin tarkistaa taloyhtiön korjaustilanne huolellisesti.
