Asuinalueet Tampere – alueiden vertailu ja erityispiirteet
Tampereen asuinalueet vertailussa: keskusta, Hervanta, Kaleva, Pyynikki, Vuores ja muut. Neliöhinnat 2025, ratikkayhteydet, palvelut ja kenelle alue sopii.
Tampere on yksi Suomen suurimmista kaupungeista ja vetovoimainen kasvukeskus: Tampereen kaupunkiseutu on pääkaupunkiseudun jälkeen Suomen suurin ja nopeimmin kasvava kaupunkiseutu. Näsijärven ja Pyhäjärven väliin sijoittuva kaupunki tarjoaa monipuolisen valikoiman asuinalueita – historiallisista tehdasmiljöistä moderneihin uudisalueisiin. Tässä oppaassa käymme läpi Tampereen keskeiset asuinalueet ja niiden erityispiirteet.
Tampereen vetovoima perustuu korkeakoulutukseen, monipuolisiin työpaikkoihin, pääkaupunkiseutua maltillisempaan hintatasoon ja luontoon. Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2025 koko Tampereella 2 979 €/m² (vuonna 2024 3 022 €/m², muutos noin −1,4 %).
Artikkelin neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen hintoja vuodelta 2025 postinumeroalueittain. Postinumeroalue mainitaan luvun yhteydessä, koska sen rajat poikkeavat usein kaupunginosan rajoista. Jos tilastoon ei kertynyt riittävästi kauppoja tai alueelle ei ole omaa postinumeroaluetta, lukua ei esitetä.
Tampereen aluerakenne
Tampere jakautuu selkeästi erilaisiin vyöhykkeisiin:
Keskusta-alue käsittää ydinkeskustan, Tammerkosken ympäristön ja välittömät naapurialueet. Täällä hintataso on korkein, mutta palvelut ovat kävelyetäisyydellä.
Itäiset alueet – Tammela, Kaleva ja Kissanmaa – ovat keskustan itäpuolisia kaupunginosia, joista osa on ratikkalinjojen varrella.
Läntiset alueet – Pyynikki, Santalahti, Epilä ja Tesoma – ulottuvat Pyynikinharjulta länteen.
Luoteiset alueet – Lielahti ja Rahola – sijaitsevat Näsijärven suunnalla.
Eteläiset alueet – Hervanta, Hervantajärvi ja Vuores – ovat suuria lähiö- ja uudisalueita.
Keskusta – kaiken ytimessä
Tampereen keskusta on kompakti ja käveltävä. Hämeenkadun ympärille keskittyvä ydinkeskusta tarjoaa kaiken kävelyetäisyydellä – kaupat, ravintolat, kulttuurin ja joukkoliikenteen solmukohdat.
Keskustan erityispiirteet
Keskustan rakennuskanta on monipuolinen. Tammerkosken varren vanhat tehdasalueet ovat muuttuneet kulttuurin, palvelujen ja asumisen alueiksi, ja rannoilla on historiallisia punatiilisiä teollisuusrakennuksia. Keskustan laidoille on noussut myös uusia kerrostaloja.
Palvelut ovat Tampereen kattavimmat. Keskustassa on useita kauppakeskuksia, paljon erikoisliikkeitä, ravintoloita ja kahviloita, ja kulttuuritarjonta on laaja – teattereita, elokuvateattereita, museoita ja tapahtumia riittää.
Ratikka on muuttanut keskustan liikennettä. Liikennöinti alkoi 9.8.2021, Pyynikintorilta Santalahteen se laajeni 7.8.2023 ja Lentävänniemeen 7.1.2025. Pirkkalan–Linnainmaan linjan rakentaminen käynnistyi joulukuussa 2024.
Keskustan hintataso
Postinumeroalueella 33100 (Tampere Keskus) kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 4 256 €/m², kaksioiden 3 960 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 3 811 €/m². Näsijärven rannan Lapinniemi-Käpylän alueella (33180) kaksioiden neliöhinta oli 5 355 €/m², mikä on kaupungin korkeimpia.
Kenelle keskusta sopii?
Keskusta sopii urbaania elämäntapaa arvostaville. Yksin asuvat, nuoret aikuiset ja pariskunnat, jotka haluavat kaiken kävelyetäisyydellä, viihtyvät keskustassa. Autottomalle keskusta on käytännöllinen, koska arjen tarpeet ovat lähellä.
Lapsiperheille keskusta voi olla ahdas, mutta pieniä perheitä varten asuntoja löytyy. Keskusta-asumisen arjesta kerrotaan tarkemmin artikkelissa Tampereen keskusta – asuminen ja arki.
Hervanta – opiskelija- ja teknologiakeskittymä
Hervanta on Tampereen eteläosassa sijaitseva suuri lähiö ja merkittävä koulutuksen ja teknologian keskittymä. Tampereen yliopiston Hervannan kampus (entinen Tampereen teknillinen yliopisto) sijaitsee alueella, ja lisäksi Hervannassa toimivat muun muassa poliisiammattikorkeakoulu ja ammattioppilaitos.
Hervannan erityispiirteet
Hervannan rakentaminen alkoi 1970-luvun alussa, ja ensimmäiset asukkaat muuttivat alueelle heinäkuussa 1973. Alue kasvoi nopeasti 1980-luvun loppuun saakka, ja kaupungin mukaan asukkaita oli vuonna 2015 noin 25 000. Rakennuskanta on pääosin aikakauden elementtikerrostaloja, ja keskustan näyttävät julkiset rakennukset suunnittelivat arkkitehdit Raili ja Reima Pietilä.
Hervannassa on kattavat palvelut: kauppoja, kouluja ja päiväkoteja, kirjasto, uimahalli, jäähalli ja vapaa-aikakeskus. Ratikkalinja 3 kulkee Hervantajärveltä Hervannan kampuksen ja Hervantakeskuksen kautta Kalevaan ja keskustaan Sorin aukiolle.
Opiskelijoiden suuri määrä tuo alueelle erityistä elämää, ja Hervannassa on paljon aktiivisia yhdistyksiä, teattereita ja kuoroja.
Hervannan hintataso
Postinumeroalueella 33720 (Hervanta) kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 2 993 €/m², kaksioiden 1 999 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 1 615 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 576 €/m². Suurten kerrostaloasuntojen neliöhinnat ovat Tampereen matalimpia.
Kenelle Hervanta sopii?
Hervanta on luonteva valinta opiskelijoille ja teknologia-alalla työskenteleville. Edullinen hintataso houkuttelee ensiasunnon ostajia ja perheitä. Alueen palveluista kerrotaan lisää artikkelissa Hervanta – asuminen ja arki.
Kaleva – modernin kaupunkisuunnittelun malliesimerkki
Kaleva sijaitsee rautatieaseman ja Tammelan itäpuolella entisillä Tammelan vainioilla. Alue kuuluu valtakunnallisesti merkittäviin rakennettuihin kulttuuriympäristöihin (RKY), ja sen maamerkki on Raili ja Reima Pietilän suunnittelema Kalevan kirkko.
Kalevan erityispiirteet
Kalevan ydinalue rakennettiin 1940-luvun lopulta 1960-luvun alkuun funktionalististen periaatteiden mukaan: avoin korttelirakenne, luonnonvalo ja puistoalueet olivat suunnittelun lähtökohtia. Rakennuskanta on poikkeuksellisen yhtenäistä kerrostaloaluetta.
Kalevassa on lähipalveluja, ja väljä korttelirakenne jättää asuintalojen väliin runsaasti puistoja ja viheralueita.
Molemmat ratikkalinjat kulkevat Kalevan kautta: linja 1 pysähtyy muun muassa Kalevan kirkon ja Sammonaukion pysäkeillä, linja 3 Kalevan, Uintikeskuksen ja Sammonaukion pysäkeillä.
Kalevan hintataso
Postinumeroalueella 33540 (Kaleva) kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 4 121 €/m², kaksioiden 3 451 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 3 456 €/m². Hyväkuntoiset ja peruskorjatut asunnot hinnoitellaan tyypillisesti keskiarvon yläpuolelle.
Kenelle Kaleva sopii?
Kaleva sopii niille, jotka arvostavat laadukasta arkkitehtuuria ja rauhallista kaupunkiasumista. Perheet, pariskunnat ja varttuneemmat asukkaat viihtyvät Kalevassa. Kalevaa ja Hervantaa on verrattu artikkelissa Hervanta vai Kaleva.
Pyynikki – luontoa ja rauhallisuutta
Pyynikki on Tampereen arvostetuimpia asuinalueita. Pyynikinharju ja sen näkötorni, Pyhäjärven ranta ja rauhallinen tunnelma tekevät alueesta halutun.
Pyynikin erityispiirteet
Pyynikinharju sijaitsee Tampereen keskustan länsiosissa. Kaupungin mukaan se on osa noin 200 kilometrin harjujaksoa ja nousee 160 metrin korkeuteen merenpinnasta, ja sitä pidetään maailman korkeimpana soraharjuna. Harjulla on vuonna 1993 perustettu luonnonsuojelualue, valaistuja ulkoilureittejä, luontopolku ja 26 metriä korkea näkötorni.
Pyynikin rakennuskanta on monipuolinen – alueelta löytyy vanhoja huviloita, arvokkaita kerrostaloja ja pientaloja. Keskusta on kävelymatkan päässä, ja ratikka kulkee Pyynikintorin kautta.
Harjun juurella Pyhäjärven rannassa on Pyynikin uimaranta leikki-, pallo- ja tenniskenttineen, ja Pyynikin kesäteatteri sijaitsee rannassa. Alueella on myös uimahalli.
Pyynikin hintataso
Tilastokeskuksen postinumeroaineistossa ei ole Pyynikin nimistä aluetta. Viereisellä postinumeroalueella 33200 (Tampere Keskus Läntinen) kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 4 317 €/m², kaksioiden 3 701 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 3 621 €/m². Huvilat ja pientalot ovat omassa hintaluokassaan.
Kenelle Pyynikki sopii?
Pyynikki sopii ostajille, jotka arvostavat luontoa, rauhaa ja keskustan läheisyyttä. Aktiivisille ulkoilijoille harju on arjen ulkoilualue. Alueesta kerrotaan lisää artikkelissa Pyynikki – asuminen ja arki.
Tesoma – uudistunut läntinen aluekeskus
Tesoma on Länsi-Tampereella sijaitseva lähiö, joka tarjoaa kohtuuhintaista asumista ja kattavat palvelut. Alueen keskusta on uudistettu viime vuosina.
Tesoman erityispiirteet
Tesoman keskukseen on rakennettu uusi liikekeskus, ja sen yhteydessä toimii hyvinvointikeskus, johon on koottu kaupungin palveluja, kuten kirjasto, terveysasema ja nuorisotila. Alueella on myös uimahalli ja palloiluhalli.
Rakennuskanta koostuu pääosin kerrostaloista ja rivitaloista. Keskustaan pääsee Nyssen busseilla.
Tesoman hintataso
Postinumeroalueella 33310 (Tesoma) kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 2 507 €/m², kaksioiden 1 516 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 1 360 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 589 €/m².
Kenelle Tesoma sopii?
Tesoma sopii ensiasunnon ostajille, perheille ja niille, jotka etsivät kohtuuhintaista asumista hyvien palvelujen äärellä. Lue lisää artikkelista Tesoma – asuminen ja arki.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Vuores – moderni kaupunginosa etelässä
Vuores on Tampereen ja Lempäälän yhdessä suunnittelema kaupunginosa Hervannan länsipuolella. Ensimmäiset asukkaat muuttivat Mäyränmäkeen vuoden 2010 alussa, ja asuntomessut järjestettiin Vuoreksen Virolaisessa kesällä 2012.
Vuoreksen erityispiirteet
Vuoreksen projektisivuston mukaan Tampereen Vuoreksessa asui vuoden 2026 alussa noin 7 900 asukasta, ja vuoden 2025 loppuun mennessä alueelle oli valmistunut noin 4 360 asuntoa. Rakentaminen jatkuu esimerkiksi Isokuusen alueella.
Vuores-talossa ovat koulu, päiväkoti, terveyspalveluja ja liikuntatiloja, ja alueella on myös kaupallisia palveluja. Ratikan jatkamisesta Vuoreksen puistokadulle käynnistettiin yleissuunnittelu toukokuussa 2025, mutta ratikka ei vielä kulje Vuorekseen.
Rakennuskanta on uutta – kerrostaloja, rivitaloja ja omakotitaloja eri hinta- ja kokoluokissa.
Vuoreksen hintataso
Postinumeroalueella 33870 (Vuores) kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 3 663 €/m², kaksioiden 3 360 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 3 393 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 3 603 €/m².
Kenelle Vuores sopii?
Vuores sopii lapsiperheille, jotka haluavat uutta rakennuskantaa, lähipalvelut ja luonnonläheisyyttä. Lue lisää artikkelista Vuores – asuminen ja arki.
Santalahti ja Lielahti – järvenrannan kehittyvät alueet
Santalahti ja Lielahti sijaitsevat Tampereen länsi- ja luoteisosassa Näsijärven suunnalla. Santalahti on noin 2,5 kilometrin päässä keskustasta.
Santalahden erityispiirteet
Santalahden entinen teollisuusalue on viime vuosina muuttunut asemakaavan mukaisesti asuinalueeksi muutamaa vanhaa teollisuuskiinteistöä lukuun ottamatta. Näsijärven läheisyys, uudet asunnot ja ratikkayhteys tekevät alueesta houkuttelevan: ratikka on kulkenut Santalahteen elokuusta 2023 ja sieltä edelleen Hiedanrannan kautta Lentävänniemeen tammikuusta 2025.
Lielahti on monipuolisempi – alueella on sekä vanhempaa rakennuskantaa, kaupallisia palveluja että uudisrakentamista. Hiedanrannassa sijaitsevassa Lielahden kartanossa toimii kulttuurikeskus. Ratikan jatkamisesta Lielahdesta Ylöjärvelle käynnistettiin hankesuunnittelu joulukuussa 2024.
Santalahden ja Lielahden hintataso
Tilastokeskuksen postinumeroaineistossa ei ole Santalahden tai Lielahden nimistä aluetta, joten niille ei esitetä omaa neliöhintaa. Uudiskohteissa hinnat ovat tyypillisesti vanhojen asuntojen keskiarvoa korkeampia. Alueista kerrotaan lisää artikkeleissa Santalahti – asuminen ja arki ja Lielahti – asuminen ja arki.
Kenelle Santalahti sopii?
Santalahti sopii uutta asumista ja järven läheisyyttä arvostaville. Nuoret ammattilaiset ja pariskunnat viihtyvät alueella. Lielahti sopii myös lapsiperheille monipuolisen asuntokannan ansiosta.
Kissanmaa ja Tammela – keskustan läheisyys
Tammela sijaitsee keskustan itälaidalla, ja Kissanmaa sijaitsee niin ikään keskustan itäpuolella. Molemmat tarjoavat hyvän sijainnin.
Kissanmaan ja Tammelan erityispiirteet
Tammela on tiivis kaupunginosa, jossa on eri-ikäisiä kerrostaloja ja uudisrakentamista sekä teollista historiaa.
Kissanmaan rakentaminen alkoi 1940-luvun lopulla, ja alue edustaa sodanjälkeisen puutarhakaupungin ihanteita: kadut kaartuvat maaston mukaan ja omakotitalot on sijoitettu limittäin. Kissanmaankadun kerrostalot tuovat alueelle kaupunkimaisia näkymiä, ja Majavakadulla on rivitaloja.
Kissanmaan ja Tammelan hintataso
Postinumeroalueella 33530 (Kissanmaa) kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 2 871 €/m², kaksioiden 2 738 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 2 528 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 3 275 €/m². Tammelan hinnoista kerrotaan artikkelissa Tammela – asuminen ja arki.
Kenelle alueet sopivat?
Tammela sopii urbaanille elämäntavalle keskustan tuntumassa. Kissanmaa sopii rauhaa etsiville, jotka haluavat kuitenkin hyvän sijainnin.
Epilä ja Rahola – läntinen rauhallisuus
Epilä ja Rahola ovat Länsi- ja Luoteis-Tampereen asuinalueita, jotka tarjoavat vaihtelevaa asumista kerrostaloista pientaloihin.
Epilän erityispiirteet
Epilässä on kerrostaloja, rivitaloja ja omakotitaloja, ja alueella on pitkä historia, josta kertoo kaupungin Epilä-kulttuuriraitti. Raholassa on sekä kerrostaloja että rivitaloja, ja vuonna 2025 rivitaloasuntojen kauppoja tilastoitiin lähes yhtä paljon kuin kerrostaloasuntojen.
Epilän ja Raholan hintataso
Postinumeroalueella 33270 (Epilä) kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 2 592 €/m², kolmioiden ja sitä suurempien 2 710 €/m² ja rivitaloasuntojen 2 798 €/m². Postinumeroalueella 33300 (Rahola) kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 2 039 €/m², kolmioiden ja sitä suurempien 2 118 €/m² ja rivitaloasuntojen 2 654 €/m².
Kenelle alueet sopivat?
Epilä ja Rahola sopivat lapsiperheille, jotka haluavat rauhallisen ympäristön kohtuuhintaan. Lue lisää artikkelista Rahola – asuminen ja arki.
Yhteenveto: Tampereen asuinalueiden vertailu
Neliöhinnat: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, postinumeroalueittain. "–" tarkoittaa, ettei tilastoon kertynyt riittävästi kauppoja.
| Alue (postinumeroalue) | Kerrostalokaksiot (€/m²) | Rivitalot (€/m²) | Kenelle sopii |
|---|---|---|---|
| Keskusta (33100) | 3 960 | 2 600 (vain 7 kauppaa) | Urbanistit, nuoret aikuiset |
| Hervanta (33720) | 1 999 | 2 576 | Opiskelijat, ensiasunnon ostajat |
| Kaleva (33540) | 3 451 | – | Perheet, arkkitehtuurin ystävät |
| Keskusta Läntinen, Pyynikki (33200) | 3 701 | – | Luontoihmiset, keskustan läheisyys |
| Tesoma (33310) | 1 516 | 2 589 | Edullisuutta etsivät |
| Vuores (33870) | 3 360 | 3 603 | Lapsiperheet, uudisalue |
| Kissanmaa (33530) | 2 738 | 3 275 | Rauha, hyvä sijainti |
| Epilä (33270) | 2 592 | 2 798 | Perheet |
Tarkemmat alueittaiset luvut löydät artikkelista Tampereen asuntojen neliöhinnat alueittain.
Tampereen erityispiirteet asuinalueita valittaessa
Ratikka muuttaa kaupunkia: Ratikka yhdistää nykyisin Hervannan, Kalevan, keskustan, Santalahden ja Lentävänniemen, ja Pirkkalan–Linnainmaan linja on rakenteilla. Ratikan varrella asuvan kannattaa tarkistaa pysäkkimatka ja vuoroväli omasta arjesta käsin.
Järvet tuovat lisäarvoa: Näsijärven ja Pyhäjärven rannoilla sijaitsevista asunnoista maksetaan usein enemmän. Vesiympäristö on Tampereen erityisvahvuus.
Opiskelijakaupunki: Tampereen yliopiston ja ammattikorkeakoulun läsnäolo näkyy asuntomarkkinoilla.
Rakennusaikakausi ratkaisee: Tampereella on rinnakkain 1940–1960-lukujen suunniteltuja kerrostaloalueita, 1970–1980-lukujen elementtilähiöitä ja 2010–2020-lukujen uudisalueita. Kunkin aikakauden taloilla on omat tyypilliset korjaustarpeensa, joten isännöitsijäntodistus ja kunnossapitotarveselvitys kannattaa lukea huolella. Ostoprosessista kerrotaan lisää artikkelissa asunnon ostaminen Tampereella.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Tampereen kallein asuinalue?
Vuoden 2025 tilastossa kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat korkeimpia keskustassa ja sen lähialueilla. Esimerkiksi Lapinniemi-Käpylän postinumeroalueella kaksioiden neliöhinta oli 5 355 €/m² ja Tampereen keskustassa 3 960 €/m².
Mikä on Tampereen edullisin asuinalue?
Tässä vertailussa kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat matalimmat Tesomalla (kaksiot 1 516 €/m²) ja Hervannassa (kaksiot 1 999 €/m², kolmiot ja suuremmat 1 615 €/m²). Lisää vaihtoehtoja on koottu artikkeliin edulliset asuinalueet Tampereella.
Miten ratikka on vaikuttanut Tampereen asuinalueisiin?
Ratikka on parantanut erityisesti Hervannan, Kalevan ja Santalahden yhteyksiä keskustaan. Liikennöinti alkoi elokuussa 2021, ja rata on sittemmin jatkunut Santalahteen ja Lentävänniemeen. Vuorekseen ja Ylöjärven suuntaan jatkamista suunnitellaan.
Mikä asuinalue sopii lapsiperheelle Tampereella?
Vuores, Kaleva ja Epilä ovat monen lapsiperheen suosiossa. Vuoreksessa on uutta rakennuskantaa ja Vuores-talon palvelut, Kaleva on rauhallinen mutta lähellä keskustaa, ja Epilässä on myös rivi- ja omakotitaloja. Eri alueiden vahvuuksia on koottu artikkeliin lapsiperheiden suosimat asuinalueet Tampereella.
Lähteet
- Tampereen Ratikka – Ratikan vaiheet
- Tampereen Ratikka – Ratikan reitti
- Tampereen kaupunki – Hervannan historiaa
- Tampereen kaupunki – Pyynikin luonnonsuojelualue
- Tampereen kaupunki – Santalahden asemakaava (uutinen 26.3.2026)
- Museovirasto – RKY: Kalevan kirkko ja kaupunginosa
- Vuores – Rakentaminen
- Tampereen kaupunki – Kissanmaa ja Takahuhti (kulttuuriraitti)
- Tampereen kaupunki – Epilä-raitti
- Tampereen kaupunki – Lielahden kartanon kulttuurikeskus
- Tampereen kaupunkiseutu – Kunnat
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
