Kissanmaa – asuntojen hinnat ja markkinatilanne
Kissanmaan asuntojen hinnat Tampereella: Tilastokeskuksen neliöhinnat 2025 postinumeroalueelta 33530, hintakehitys, kauppamäärät ja vertailu Kalevaan.
Kissanmaan kerrostaloasuntojen neliöhinta oli Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2025 postinumeroalueella 33530 2 528–2 871 €/m² asuntotyypistä riippuen, ja rivitaloasuntojen neliöhinta oli 3 275 €/m². Kerrostaloasuntojen hinnat laskivat edellisvuodesta, rivitaloasuntojen nousivat.
Kissanmaa sijaitsee Tampereen keskustan itäpuolella. Tampereen kaupungin mukaan alueen rakentaminen alkoi 1940-luvun lopulla, ja se edustaa sodanjälkeisen puutarhakaupungin suunnittelun ihanteita. Tässä markkinakatsauksessa käydään läpi alueen neliöhinnat, hintakehitys vuosina 2023–2025, kauppamäärät ja vertailu lähialueisiin.
Kissanmaan neliöhinnat asuntotyypeittäin
Luvut koskevat Tilastokeskuksen postinumeroaluetta 33530 Kissanmaa.
Kerrostaloasunnot
| Asuntotyyppi (33530) | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 2 871 €/m² | −12,2 % | 12 |
| Kerrostalo, kaksiot | 2 738 €/m² | −10,4 % | 26 |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 2 528 €/m² | −12,7 % | 19 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025.
Kaikkien kerrostaloasuntotyyppien kauppamäärät olivat pieniä, joten yli kymmenen prosentin muutokset kannattaa tulkita varauksella. Pienellä alueella muutama poikkeuksellinen kauppa voi muuttaa keskiarvoa paljon.
Rivitaloasunnot
| Asuntotyyppi (33530) | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|
| Rivitalot | 3 275 €/m² | +9,6 % | 25 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025.
Tampereen kaupungin mukaan Majavakadulla sijaitsevat rivitalot ovat Kissanmaan ainoita tyyppitaloja. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli vuonna 2025 korkeampi kuin minkään kerrostaloasuntotyypin.
Omakotitalot
Omakotitalot ovat kiinteistöjä, eivätkä ne sisälly osakeasuntojen hintatilastoon. Tässä ei esitetä omakotitalojen hintahaarukoita, koska niille ei ole postinumeroalueen tarkkuudella vertailukelpoista lukua.
Tampereen kaupungin mukaan Kissanmaan omakotitalot on sijoitettu limittäin väljyyden ja yksityisyyden lisäämiseksi, ja kadut kaartuvat luonnonmuotoja myötäillen. Kaupungin mukaan alueen tonttien vuokralaiset valittiin sosiaalisin perustein, ja asukkaat rakensivat talonsa pääosin itse. Ostajan kannattaa siksi selvittää, onko tontti oma vai vuokrattu, ja mitkä ovat vuokrasopimuksen ehdot ja kesto. Tontin omistusmuoto vaikuttaa sekä kauppahintaan että asumiskustannuksiin.
Vanhan omakotitalon hinta riippuu erityisesti talon kunnosta ja siitä, mitä korjauksia on jo tehty. Katto, julkisivu, ikkunat, salaojat, märkätilat ja lämmitysjärjestelmä ovat suuria kustannuseriä. Hinta-arviossa kannattaa verrata lähialueen toteutuneita kauppoja, joissa talon ikä, koko ja kunto ovat mahdollisimman samankaltaisia.
Hintakehitys
| Asuntotyyppi (33530) | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 3 182 €/m² | 3 271 €/m² | 2 871 €/m² |
| Kerrostalo, kaksiot | 3 071 €/m² | 3 056 €/m² | 2 738 €/m² |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 2 633 €/m² | 2 897 €/m² | 2 528 €/m² |
| Rivitalot | 3 441 €/m² | 2 989 €/m² | 3 275 €/m² |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2023–2025.
Kerrostaloasuntojen neliöhinnat pysyivät vuonna 2024 lähellä edellisvuoden tasoa tai nousivat, ja vuonna 2025 ne laskivat kaikissa asuntotyypeissä. Rivitaloasuntojen kehitys oli päinvastainen: neliöhinta laski vuonna 2024 ja nousi vuonna 2025. Kun kauppoja on vuosittain vain muutamia kymmeniä, tällainen vaihtelu voi johtua myytyjen asuntojen erilaisuudesta eikä välttämättä kerro koko alueen hintatason muutoksesta.
Koko Tampereella vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta laski Tilastokeskuksen mukaan vuodesta 2024 vuoteen 2025 noin 1,4 % (3 022 → 2 979 €/m², kaikki talotyypit).
Kauppamäärät
| Vuosi | Kerrostalo- ja rivitaloasuntojen kaupat (33530) |
|---|---|
| 2023 | 78 |
| 2024 | 72 |
| 2025 | 82 |
Lähde: Tilastokeskus (yksiöt, kaksiot, kolmiot+ ja rivitalot yhteensä).
Kauppamäärät ovat pysyneet melko tasaisina, eli alueen asuntokauppa on ollut pientä mutta säännöllistä. Vuonna 2025 kaupoista 25 oli rivitaloasuntojen ja 57 kerrostaloasuntojen kauppoja. Kerrostaloasunnoista eniten myytiin kaksioita (26 kauppaa), ja yksiöitä myytiin vähiten (12 kauppaa). Vuonna 2024 rivitalokauppoja oli 31, joten niiden määrä väheni hieman samaan aikaan, kun neliöhinta nousi. Pienen kauppamäärän vuoksi yksittäisen asunnon hintaa kannattaa arvioida useamman vuoden kauppojen ja lähialueiden hintojen perusteella.
Vertailu muihin alueisiin
| Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Kolmiot+ 2025 | Rivitalot 2025 |
|---|---|---|---|
| 33530 Kissanmaa | 2 738 €/m² | 2 528 €/m² | 3 275 €/m² |
| 33540 Kaleva | 3 451 €/m² | 3 456 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 33560 Takahuhti | 2 405 €/m² | 2 428 €/m² | 2 706 €/m² |
| 33580 Atala – Linnainmaa | 2 632 €/m² | 2 162 €/m² | 2 614 €/m² |
| 33720 Hervanta | 1 999 €/m² | 1 615 €/m² | 2 576 €/m² |
| Tampere yhteensä | 2 979 €/m² (kaikki talotyypit) |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Kissanmaan kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 selvästi Kalevaa matalampi mutta korkeampi kuin Takahuhdissa, Atala–Linnainmaalla ja Hervannassa. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli vertailun alueista korkein niistä, joilta luku julkaistiin. Hintaeroja voivat selittää esimerkiksi etäisyys keskustaan, rakennusten ikä ja asuntojen koko. Lue lisää Kalevan asuntojen hinnoista ja Tampereen asuinalueista.
Mitä ostajan kannattaa huomioida Kissanmaalla
Kissanmaan asuntotarjonnassa on kerrostaloasuntoja, rivitaloasuntoja ja omakotitaloja, ja jokaisessa niistä ostajan tarkistettavat asiat ovat hieman erilaisia.
Kerrostalo- ja rivitaloasunto
- Pyydä isännöitsijäntodistus ja kunnossapitotarveselvitys, ja selvitä tehdyt ja tulevat peruskorjaukset.
- Tarkista yhtiölainat ja vastikkeiden kehitys viime vuosina.
- Lue yhtiöjärjestys: rivitalossa osa pihan ja rakennuksen kunnossapidosta voi kuulua osakkaalle.
- Vertaa pyyntihintaa alueen toteutuneisiin kauppoihin useamman vuoden ajalta, koska vuosittaiset kauppamäärät ovat pieniä.
Omakotitalo
- Selvitä tontin omistusmuoto sekä mahdollisen vuokrasopimuksen ehdot ja päättymisaika.
- Tarkista asemakaavasta rakennusoikeus ja mahdolliset määräykset, jotka koskevat alueen yhtenäistä ilmettä.
- Teetä kuntotarkastus ennen tarjousta, koska vanhassa talossa korjaushistoria vaikuttaa hintaan paljon.
- Selvitä lämmitysjärjestelmän ikä ja tyyppi sekä talon energiatodistus.
Puutarhakaupunkiympäristössä piha ja tontin väljyys ovat usein osa asumisen arvoa. Siksi talon laajentamista tai piharakennuksia suunnittelevan kannattaa selvittää kaavan rajoitukset jo ennen kauppaa. Tietoa asemakaavoista ja rakentamisen luvista saa Tampereen kaupungilta, ja sitä kannattaa hyödyntää jo tarjousvaiheessa.
Vuokramarkkinat
Tässä artikkelissa ei esitetä Kissanmaan vuokrahaarukoita tai tuottoprosentteja, koska niille ei ole alueellista viranomaislähdettä. Tilastokeskuksen vuokratilasto kuvaa vuokra-asuntokannan vuokratasoa ja vuokrien muutosta neljännesvuosittain, ja se on hyvä lähtökohta vuokratason arvioinnille.
Sijoittajan kannattaa laskea tuotto kohdekohtaisesti: kauppahinta, varainsiirtovero, vastikkeet ja tulevat korjaukset. Varainsiirtovero on Verohallinnon mukaan asunto-osakkeen kaupassa 1,5 % ja kiinteistön kaupassa 3 %. Esimerkiksi 150 000 euron kaksiosta vero on 2 250 euroa.
Tulevaisuuden näkymät
Hintoja ei tässä ennusteta prosenttiluvuin. Kissanmaan hintoihin vaikuttavat erityisesti korkotaso, Tampereen väestökehitys ja taloyhtiöiden sekä omakotitalojen korjaukset. Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen hinnat laskivat ja rivitaloasuntojen nousivat, mutta pienen kauppamäärän vuoksi yhden vuoden muutoksesta ei voi päätellä pitkän aikavälin suuntaa.
Kissanmaan sijainti keskustan itäpuolella ja alueen puutarhakaupunkiympäristö voivat tukea kysyntää myös jatkossa, mutta niiden vaikutusta hintoihin ei voi tilastosta mitata. Alueen omaleimaisuus voi kiinnostaa ostajia, jotka arvostavat väljää ja yhtenäistä puutarhakaupunkiympäristöä. Samalla vanhan rakennuskannan korjaustarpeet kannattaa ottaa huomioon, kun arvioi asunnon tai talon kokonaiskustannuksia. Alueen rakennuskannasta kerrotaan tarkemmin artikkelissa Kissanmaan taloyhtiöt ja rakennuskanta.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Kissanmaan keskimääräinen neliöhinta kerrostaloasunnoissa?
Tilastokeskuksen mukaan postinumeroalueella 33530 kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 keskimäärin 2 871 €/m², kaksioiden 2 738 €/m² ja kolmioiden ja sitä suurempien 2 528 €/m². Kaksioiden neliöhinta oli noin 21 % matalampi kuin Kalevassa (3 451 €/m²).
Miten Kissanmaan hinnat ovat kehittyneet viime vuosina?
Kerrostaloasuntojen neliöhinnat laskivat vuonna 2025 kaikissa asuntotyypeissä 10–13 %, mutta kauppamäärät olivat pieniä. Rivitaloasuntojen neliöhinta laski vuonna 2024 ja nousi vuonna 2025 (+9,6 %).
Onko Kissanmaa hyvä sijoituskohde?
Se riippuu kohteesta. Alueen vuokratuotoista ei ole viranomaistilastoa, joten tuotto kannattaa laskea kohdekohtaisesti vastikkeet, varainsiirtovero ja tulevat korjaukset mukaan lukien.
Paljonko omakotitalot maksavat Kissanmaalla?
Omakotitaloista ei ole postinumeroalueen tarkkuudella vertailukelpoista hintatilastoa. Hinta kannattaa arvioida lähialueen toteutuneiden kauppojen, talon kunnon ja tontin omistusmuodon perusteella.
Miten Kissanmaa vertautuu Hervantaan?
Vuonna 2025 Kissanmaan kerrostalokaksioiden neliöhinta (2 738 €/m²) oli korkeampi kuin Hervannassa (1 999 €/m²), ja myös rivitaloasunnoissa Kissanmaa oli kalliimpi (3 275 €/m² vs. 2 576 €/m²).
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Yhteenveto
Kissanmaan (postinumeroalue 33530) kerrostaloasuntojen neliöhinta oli vuonna 2025 2 528–2 871 €/m² ja rivitaloasuntojen 3 275 €/m². Hintataso on Kalevaa matalampi mutta Hervantaa korkeampi. Kauppamäärät ovat pieniä, joten vuosimuutokset kannattaa tulkita varauksella, ja omakotitalon ostajan kannattaa selvittää tontin omistusmuoto.
