Asuntojen hinnat Pori – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Porissa: vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 1 325 €/m² vuonna 2025. Katso neliöhinnat postinumeroalueittain ja hintakehitys 2021–2025.
Porin vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 1 325 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus, kaikki talotyypit yhteensä). Pori on noin 83 000 asukkaan kaupunki Satakunnassa, meren ja Kokemäenjoen äärellä. Edullinen hintataso tekee Porista kiinnostavan vaihtoehdon ostajille, jotka etsivät väljyyttä ja meren läheisyyttä kohtuuhinnalla.
Porin asuntomarkkinat ovat olleet maltilliset: keskihinta on laskenut vuodesta 2022 lähtien kolme vuotta peräkkäin, mutta vuosittaiset muutokset ovat jääneet muutamaan prosenttiin. Alueiden väliset erot ovat suuria. Keskustan kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 1 650–1 750 euroa, kun taas osassa lähiöitä kaksioiden neliöhinta jäi alle 600 euron.
Tässä artikkelissa käymme läpi Porin asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen ja tekijät, jotka vaikuttavat alueiden välisiin hintaeroihin. Kaikki neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen hintatilastosta.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Porin asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta 2025 | 1 325 €/m² |
| Keskimääräinen neliöhinta 2024 | 1 354 €/m² |
| Muutos 2024 → 2025 | −2,1 % |
| Kauppojen määrä 2025 | 1 008 |
| Kauppojen määrä 2024 | 859 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Keskihinta laski vuonna 2025 hieman, mutta kauppamäärä kasvoi edellisvuodesta noin 17 prosenttia. Porin vahvuuksia asuinpaikkana ovat edullinen asuminen, meren läheisyys ja monipuoliset asuinalueet keskustan ruutukaavasta maaseutuun.
Neliöhinnat alueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Taulukossa on valikoima Porin postinumeroalueita vuodelta 2025. Viiva (–) tarkoittaa, ettei tilastoon kertynyt riittävästi kauppoja luvun julkaisemiseksi.
Kerrostaloasunnot
| Postinumeroalue | Kerrostalo yksiöt | Kerrostalo kaksiot | Kerrostalo kolmiot+ |
|---|---|---|---|
| 28100 Pori Keskus | 1 744 € | 1 723 € | 1 649 € |
| 28130 Impola | 2 264 € | 1 541 € | 1 168 € |
| 28360 Vanhakoivisto | – | 1 169 € | 1 169 € |
| 28120 Käppärä-Isomäki | 957 € | 1 013 € | 894 € |
| 28610 Musa-Tiiliruukki | 752 € | 659 € | – |
| 28190 Pormestarinluoto | 636 € | 504 € | 597 € |
| 28330 Koivistonluoto | – | 553 € | – |
| 28370 Sampola | 540 € | 483 € | – |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Rivitaloasunnot
| Postinumeroalue | Rivitalot |
|---|---|
| 28200 Toejoki | 1 928 € |
| 28600 Vähärauma | 1 858 € |
| 28220 Ruosniemi | 1 690 € |
| 28300 Kalaholma-Väinölä | 1 681 € |
| 28610 Musa-Tiiliruukki | 1 449 € |
| 28360 Vanhakoivisto | 1 282 € |
| 28330 Koivistonluoto | 1 277 € |
| 28660 Pietniemi-Leppäkorpi | 1 199 € |
| 28120 Käppärä-Isomäki | 1 066 € |
| 29600 Noormarkku Keskus | 976 € |
| 28800 Pihlava | 973 € |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, neliöhinta (€/m²) postinumeroalueittain.
Keskusta ja Impola
Kerrostalokauppa keskittyy Porissa selvästi keskustaan (28100), jossa kirjattiin vuonna 2025 esimerkiksi 135 kaksion ja 119 kolmion tai suuremman asunnon kauppaa. Keskustan neliöhinnat olivat talotyypistä riippuen noin 1 650–1 750 €/m². Porin kaupungin kuvauksen mukaan keskusta on kompakti, ja sitä halkoo kansallinen kaupunkipuisto.
Impolan (28130) yksiöiden neliöhinta oli 2 264 €/m², mikä on Porin kerrostaloalueista korkein. Luku perustuu 26 kauppaan, joten muutama uudehko kohde voi nostaa sitä selvästi. Impolan kolmioiden neliöhinta oli huomattavasti alempi, 1 168 €/m².
Lähiöt
Osassa Porin lähiöitä kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat hyvin matalia. Esimerkiksi Pormestarinluodon (28190) ja Sampolan (28370) kaksioiden neliöhinnat jäivät noin 480–510 euroon. Matala neliöhinta kertoo usein talon iästä, tulevista korjauksista tai taloyhtiön lainoista. Tällaisessa kohteessa velaton hinta, rahoitusvastike ja taloyhtiön suunnitellut remontit ratkaisevat, onko kauppa todella edullinen.
Rivitaloalueet
Rivitaloasuntojen neliöhinnat vaihtelivat vuonna 2025 Pormestarinluodon 868 eurosta Toejoen 1 928 euroon. Korkeimmat luvut olivat Toejoella, Vähäraumalla ja Ruosniemessä. Kaupungin kuvauksen mukaan Toejoki ja Ruosniemi kuuluvat Pohjois-Porin alueeseen, joka alkaa keskustan pohjoispuolelta Kokemäenjoen rannalta.
Meri-Pori, Ahlainen ja Lavia
Kaupungin mukaan Meri-Pori ulottuu Ulasoorista Reposaareen, ja alue tunnetaan Yyterin hiekkarannoista. Yyteri-Kaanaan, Mäntyluodon ja Tahkoluoto-Reposaaren postinumeroalueilta ei vuonna 2025 kertynyt riittävästi kauppoja minkään talotyypin luvun julkaisemiseksi. Pihlavan rivitaloasuntojen neliöhinta oli 973 €/m².
Myöskään Ahlaisten ja Lavian alueilta ei kertynyt riittävästi kauppoja tilastolukuihin. Lavia on ollut osa Poria vuodesta 2015. Näillä alueilla hintatasoa kannattaa arvioida vertaamalla samankaltaisiin, äskettäin myytyihin kohteisiin.
Meri ja Yyteri
Meren läheisyys on Porin asuntomarkkinoiden erityispiirre:
| Alue | Mitä ostajan kannattaa huomioida |
|---|---|
| Meri-Pori | Merellinen ympäristö, mutta vähän tilastoituja asuntokauppoja |
| Yyteri | Hiekkarannat ja ulkoilu; hinnat vaihtelevat kohteittain |
| Reposaari | Pieni, merellinen alue; vertailukauppoja on vähän |
| Ahlainen | Maaseutumainen ympäristö, jossa liikkuminen perustuu usein autoon |
Meren läheisyys lisää tyypillisesti asunnon kiinnostavuutta, mutta postinumerotilasto ei erottele rantakohteita. Rannikkoalueilla kannattaa selvittää myös kiinteistön kunto, kosteusriskit ja lämmitysratkaisu, koska ne vaikuttavat pitkän aikavälin asumiskustannuksiin.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 452 €/m² | – | 1 203 |
| 2022 | 1 459 €/m² | +0,5 % | 960 |
| 2023 | 1 391 €/m² | −4,7 % | 977 |
| 2024 | 1 354 €/m² | −2,7 % | 859 |
| 2025 | 1 325 €/m² | −2,1 % | 1 008 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot, kaikki talotyypit yhteensä.
Huomioita hintakehityksestä:
- Keskihinta pysyi vuonna 2022 lähes ennallaan ja laski sen jälkeen kolmena vuonna peräkkäin.
- Vuoden 2025 keskihinta oli noin 9 prosenttia alempi kuin vuonna 2021.
- Kauppamäärä kasvoi vuonna 2025 selvästi ja oli suurin vuoden 2021 jälkeen.
- Edullinen hintataso voi kiinnostaa ensiasunnon ostajia, mutta taloyhtiön kunto vaikuttaa kokonaiskustannuksiin paljon.
Pori verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskineliöhinta 2025 | Ero Poriin |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +276 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | +125 % |
| Turku | 2 653 €/m² | 2-kertainen |
| Oulu | 2 105 €/m² | +59 % |
| Vaasa | 2 028 €/m² | +53 % |
| Lahti | 1 675 €/m² | +26 % |
| Rauma | 1 345 €/m² | +2 % |
| Pori | 1 325 €/m² | – |
| Kotka | 1 184 €/m² | −11 % |
| Kouvola | 1 088 €/m² | −18 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Pori on hintatasoltaan selvästi suuria kasvukeskuksia edullisempi. Naapurikaupunki Rauman keskihinta oli lähes sama, ks. Rauman asuntojen hinnat alueittain.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Porissa?
Sijainti ja liikenneyhteydet
- Keskusta: palvelut, kulttuuri ja suurin kerrostalokauppa
- Pohjois- ja Länsi-Pori: rivitalot ja pientaloalueet lähellä keskustaa
- Meri-Pori: merellinen ympäristö, mutta vähän tilastoituja kauppoja
- Noormarkku ja Lavia: maaseutumainen asuminen; kaupungin mukaan Laviasta ajaa keskustaan noin 40 minuutissa
Talon ikä ja kunto
Porin alueiden hintaerot selittyvät usein rakennusten iällä ja kunnolla. Samalla postinumeroalueella voi olla sekä hyväkuntoisia että remonttia odottavia taloyhtiöitä, ja tuleva putki-, julkisivu- tai kattoremontti näkyy tyypillisesti myyntihinnassa. Remontoimattomat asunnot myydään usein selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat, jo peruskorjatut asunnot.
Kun Porin kaltaisella paikkakunnalla neliöhinta on matala, tuleva remontti voi muodostaa suuren osan asunnon kokonaishinnasta. Remonttien kustannukset eivät yleensä jousta paikkakunnan hintatason mukaan samassa suhteessa kuin asuntojen hinnat, joten niiden suhteellinen vaikutus on edullisessa asunnossa suurempi. Taloyhtiön tilanteen saa selville isännöitsijäntodistuksesta sekä taloyhtiön kunnossapitotarveselvityksestä.
Työpaikat ja elinkeinorakenne
Pitkän aikavälin hintakehitykseen vaikuttaa se, miten työpaikat ja väestö kehittyvät. Teollisuuspaikkakunnilla työllisyyden muutokset voivat näkyä asuntokysynnässä nopeasti, ja sama koskee myös monipuolistuvaa elinkeinorakennetta. Näitä vaikutuksia käsitellään artikkelissa asuntomarkkinat teollisuuspaikkakunnilla.
Kulttuuri ja vapaa-aika
Porin keskustassa on kaupungin mukaan kansallinen kaupunkipuisto ja Kirjurinluodon puistoalue, ja kaupungin kulttuurielämä on vilkas. Vapaa-ajan mahdollisuudet eivät näy suoraan hintatilastossa, mutta ne vaikuttavat siihen, kuinka houkuttelevia alueet ovat ostajien silmissä.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Porin kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 luvuissa kerrostaloasuntojen korkeimmat neliöhinnat olivat keskustassa (noin 1 650–1 750 €/m²) ja Impolan yksiöissä (2 264 €/m²). Rivitaloista korkeimmat luvut olivat Toejoella ja Vähäraumalla, noin 1 860–1 930 €/m².
Mikä on Porin edullisin asuinalue?
Kerrostaloasunnoista edullisimpia olivat Sampola, Pormestarinluoto ja Koivistonluoto, joissa kaksioiden neliöhinnat olivat noin 480–550 €/m². Ahlaisten, Lavian ja useiden Meri-Porin postinumeroalueiden kaupoista ei kertynyt riittävästi tietoa tilastolukuihin.
Kannattaako Porista ostaa sijoitusasunto?
Edullinen ostohinta voi parantaa vuokratuottoa, mutta tuotto riippuu vuokratasosta, vastikkeista ja tulevista remonteista. Laske tuotto kohdekohtaisesti, esimerkiksi nettovuokratuoton laskentaohjeen avulla, ja huomioi, että hintojen nousu on ollut viime vuosina vaimeaa.
Miten Porin hinnat vertautuvat Tampereeseen?
Porin keskimääräinen neliöhinta (1 325 €/m²) oli vuonna 2025 alle puolet Tampereen keskihinnasta (2 979 €/m²). Samalla rahalla saa Porista tyypillisesti selvästi suuremman asunnon.
Miten Yyteri vaikuttaa asuntohintoihin?
Meren ja Yyterin läheisyys voi lisätä kiinnostusta Meri-Porin asuntoihin, mutta alueen postinumeroalueilta kertyi vuonna 2025 vain vähän tilastoituja kauppoja. Hintataso kannattaa selvittää vertailukauppojen avulla.
Kannattaako ostaa Porin keskustasta vai lähiöstä?
Keskustan asunnot ovat kalliimpia, mutta palvelut ovat lähellä ja jälleenmyynti on tyypillisesti helpompaa. Lähiöissä saa enemmän neliöitä samalla rahalla, mutta taloyhtiön kunto ja tulevat remontit kannattaa selvittää huolellisesti.
Yhteenveto
- Porin vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 1 325 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus).
- Keskihinta laski 2,1 % vuodesta 2024, mutta kauppamäärä kasvoi.
- Keskustan kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 1 650–1 750 €/m².
- Edullisimmissa lähiöissä kaksioiden neliöhinnat jäivät alle 600 euron.
- Meri-Porin, Ahlaisten ja Lavian alueilta kertyi liian vähän kauppoja tilastolukuihin.
- Porin hintataso on lähellä Raumaa ja selvästi suuria kasvukeskuksia matalampi.
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Porin kaupunki – Asuinalueet
- Satakuntaliitto – Satakunnan kunnat ja kartat
Vertaa kohteita Porissa AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Porissa. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 24.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
