Asuntojen hinnat Turku – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Turussa: Tilastokeskuksen neliöhinnat postinumeroalueittain, hintakehitys, kauppamäärät sekä Turun kalleimmat ja edullisimmat alueet.

Kuva: Kallerna, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0 (rajattu)
Turun vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli vuonna 2025 2 653 €/m² (Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025). Kalleimmilla postinumeroalueilla, kuten Kupittaalla, kerrostalokaksioiden neliöhinta oli yli 4 000 euroa, kun taas edullisimmilla alueilla se jäi noin tuhanteen euroon.
Tässä artikkelissa käymme läpi Turun asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen vuosina 2021–2025, kauppamäärät ja tekijät, jotka voivat selittää alueiden välisiä hintaeroja.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Turun asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta 2025 | 2 653 €/m² |
| Muutos 2024 → 2025 | −4,0 % (2024: 2 763 €/m²) |
| Kauppojen määrä 2025 | 3 024 (2024: 2 878) |
| Sijoitus kuntien neliöhintavertailussa | 8. kallein (220 kunnasta, joilla hinta julkaistiin) |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2024–2025, talotyypit yhteensä.
Turun keskihinta laski vuonna 2025 selvemmin kuin esimerkiksi Tampereella tai Vantaalla, mutta kauppoja tehtiin noin 5 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Taulukossa käytetään Tilastokeskuksen aluenimiä, jotka eivät välttämättä vastaa kaupunginosien rajoja. Jos alueelle kertyi liian vähän kauppoja, hintaa ei julkaistu.
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 20520 Kupittaa | 4 681 €/m² | 4 066 €/m² | 3 654 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 20810 Martti–Korppolaismäki | 3 560 €/m² | 3 441 €/m² | 3 555 €/m² | 3 799 €/m² |
| 20500 Vesilinna | 4 024 €/m² | 3 389 €/m² | 3 229 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 20100 Turku Keskus | 3 999 €/m² | 3 376 €/m² | 3 353 €/m² | 4 193 €/m² |
| 20700 Vartiovuori–Samppalinna | 3 907 €/m² | 3 310 €/m² | 3 292 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 20300 Pohjola–Kastu | 2 702 €/m² | 2 641 €/m² | 2 459 €/m² | 2 886 €/m² |
| 20540 Nummi–Ylioppilaskylä | 3 533 €/m² | 2 486 €/m² | 2 067 €/m² | 2 403 €/m² |
| 20720 Vasaramäki | 2 619 €/m² | 2 422 €/m² | 2 138 €/m² | 2 784 €/m² |
| 20320 Kuninkoja–Mälikkälä | 2 375 €/m² | 2 137 €/m² | 1 982 €/m² | 2 531 €/m² |
| 20740 Ilpoinen–Harittu | 2 160 €/m² | 1 863 €/m² | 1 821 €/m² | 2 252 €/m² |
| 20610 Varissuo | 1 679 €/m² | 1 246 €/m² | 1 210 €/m² | 1 461 €/m² |
| 20360 Runosmäki–Kärsämäki | 1 750 €/m² | 1 192 €/m² | 1 352 €/m² | 1 762 €/m² |
| 20210 Pahaniemi | ei riittävästi kauppoja | 1 076 €/m² | 1 034 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 20240 Pansio–Perno | ei riittävästi kauppoja | 1 057 €/m² | 959 €/m² | 1 200 €/m² |
| 20750 Huhkola–Lauste–Vaala | 1 281 €/m² | 868 €/m² | 862 €/m² | 1 871 €/m² |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025. Rivitalot = rivitalot yhteensä.
Kalleimmat alueet
Koko Turun postinumerodatassa kerrostaloasuntojen kallein alue oli vuonna 2025 20520 Kupittaa kaikissa kerrostalon asuntotyypeissä. Kupittaalla kauppoja kertyi kuitenkin vain 22–34 asuntotyyppiä kohden, joten yksittäiset uudet tai hyväkuntoiset kohteet voivat nostaa keskiarvoa. Seuraavina tulivat Martti–Korppolaismäki, Vesilinna, keskusta ja Vartiovuori–Samppalinna. Rivitaloissa kallein oli keskustan postinumeroalue (4 193 €/m²).
Edullisimmat alueet
Kerrostalokaksioiden ja -kolmioiden edullisin alue oli 20750 Huhkola–Lauste–Vaala, jossa neliöhinta jäi alle 900 euron. Kaksioissa seuraavina olivat Pansio–Perno ja Pahaniemi. Pansio–Pernossa kaksiokauppoja oli vain 11, joten luku on suuntaa antava. Rivitaloissa edullisin oli Pansio–Perno (1 200 €/m², 9 kauppaa).
Ero kalleimman ja edullisimman alueen välillä on Turussa suuri: Kupittaan kerrostalokaksion neliöhinta oli lähes viisinkertainen Huhkola–Lauste–Vaalan tasoon verrattuna. Näin suuri ero voi johtua sijainnin lisäksi rakennuskannan iästä, taloyhtiöiden korjaustilanteesta ja siitä, millaisia asuntoja kyseisenä vuonna myytiin.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos | Kauppojen määrä |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 847 €/m² | – | 4 264 |
| 2022 | 2 942 €/m² | +3,3 % | 3 616 |
| 2023 | 2 832 €/m² | −3,7 % | 2 795 |
| 2024 | 2 763 €/m² | −2,4 % | 2 878 |
| 2025 | 2 653 €/m² | −4,0 % | 3 024 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain, talotyypit yhteensä.
Turun keskihinta oli korkeimmillaan vuonna 2022 ja on sen jälkeen laskenut joka vuosi, yhteensä noin 9,8 % vuoteen 2025 mennessä. Kauppamäärät kertovat toisenlaista tarinaa: kauppojen määrä putosi vuodesta 2021 vuoteen 2023 noin kolmanneksella, mutta on sen jälkeen kasvanut kahtena vuonna peräkkäin.
Mitä kauppamäärien kasvu voi tarkoittaa
Kun kauppoja tehdään enemmän mutta keskihinta laskee, taustalla voi olla useampi tekijä. Myyjät ovat voineet sopeuttaa hintapyyntöjään, jolloin kauppoja syntyy helpommin. Myös myytyjen asuntojen rakenne vaikuttaa: jos edullisempia asuntoja myydään suhteessa enemmän, keskihinta laskee, vaikka yksittäisten asuntojen arvo ei muuttuisi yhtä paljon. Siksi kunnan keskihintaa kannattaa tarkastella yhdessä postinumeroalueiden ja asuntotyyppien lukujen kanssa.
Postinumeroalueiden muutokset 2024 → 2025
Kerrostalokaksioissa hinta laski vuonna 2025 lähes kaikilla Turun postinumeroalueilla, joilta luku julkaistiin molempina vuosina. Seitsemästätoista alueesta vain Pansio–Pernossa hinta nousi. Esimerkiksi keskustassa kaksioiden neliöhinta laski 6,0 %, Varissuolla 8,7 % ja Pohjola–Kastussa 11,6 %. Kupittaalla lasku oli pienempi, 1,3 %.
Turku verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskineliöhinta 2025 | Ero Turkuun |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +87,8 % |
| Espoo | 3 773 €/m² | +42,2 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | +12,3 % |
| Vantaa | 2 675 €/m² | +0,8 % |
| Turku | 2 653 €/m² | – |
| Oulu | 2 105 €/m² | −20,7 % |
| Jyväskylä | 2 038 €/m² | −23,2 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2025, talotyypit yhteensä.
Turun keskihinta oli vuonna 2025 lähes sama kuin Vantaan ja 10,9 % matalampi kuin Tampereella. Kaupunkien eroista asumisen arjessa kertoo tarkemmin Tampereen ja Turun asumisen vertailu.
Turku ja naapurikunnat
Turun seudulla hintataso vaihtelee myös kuntien välillä. Vuonna 2025 vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli Kaarinassa 2 477 €/m², Liedossa 2 359 €/m², Naantalissa 2 318 €/m² ja Raisiossa 1 855 €/m² (Tilastokeskus, talotyypit yhteensä). Kaikki olivat Turun keskihintaa edullisempia. Ostajalle naapurikunta voi olla vaihtoehto, jos työmatka ja palvelut sopivat omaan arkeen.
Seuraa alueesi hintatasoa
Laske suuntaa-antava arvio ja tilaa hintavahti: saat kerran kuussa alueen hintatason Tilastokeskuksen tuoreimmasta tilastosta.
Tilaa alueen hintavahtiYksi sähköposti kuussa, lopetat yhdellä klikkauksella.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Turussa?
Sijainti
Tilaston perusteella kalleimmat postinumeroalueet sijoittuvat keskustaan ja sen välittömään läheisyyteen: Kupittaalle, Vesilinnaan, Martti–Korppolaismäkeen ja Vartiovuori–Samppalinnaan. Ero voi johtua palveluiden, työpaikkojen ja korkeakoulujen läheisyydestä. Kauempana keskustasta hinnat laskevat yleensä selvästi.
Korkeakoulut ja vuokrakysyntä
Turussa toimivat muun muassa Turun yliopisto ja Åbo Akademi. Opiskelijat voivat lisätä pienten asuntojen ja vuokra-asuntojen kysyntää keskustan lähialueilla. Tämä näkyy esimerkiksi Nummi–Ylioppilaskylän luvuissa, joissa yksiöiden neliöhinta oli selvästi korkeampi kuin isompien asuntojen. Vuokratasoa voi seurata Tilastokeskuksen vuokratilastosta.
Rakennuskanta ja taloyhtiön kunto
Edullisimmilla alueilla hintaan voivat vaikuttaa rakennuskannan ikä ja edessä olevat korjaukset. Asunnot taloyhtiöissä, joissa putki- tai julkisivuremontti on edessä, myydään yleensä selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat asunnot, joissa korjaukset on jo tehty. Ennen tarjousta kannattaa lukea taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys ja pitkän tähtäimen suunnitelma.
Asuntotyyppi
Turussa rivitalojen hinnat poikkeavat monella alueella kerrostaloista. Esimerkiksi Huhkola–Lauste–Vaalassa rivitaloasuntojen neliöhinta oli yli kaksinkertainen kerrostalokaksioihin verrattuna, kun taas Varissuolla ero oli pienempi. Pientaloa etsivän kannattaa siksi verrata rivitalojen omia lukuja eikä kerrostalohintoja.
Vinkit ostajalle
Postinumeroalueen keskihinta on hyvä lähtökohta, mutta yksittäisen asunnon hinta muodostuu kohteen omista ominaisuuksista. Kun Turussa hinnat ovat laskeneet useana vuonna peräkkäin, ostajalla voi olla tavallista enemmän neuvotteluvaraa, erityisesti jos kohde on ollut pitkään myynnissä. Tarjous kannattaa perustella lähialueen toteutuneilla kaupoilla ja taloyhtiön asiakirjoilla.
Edullisilla alueilla alhainen neliöhinta voi houkutella, mutta kokonaiskustannukset kannattaa laskea huolellisesti. Vastikkeet, tulevat remontit ja mahdollinen rahoitusvastike voivat muuttaa asumisen kokonaiskulut hyvin erilaisiksi kuin pelkkä kauppahinta antaa ymmärtää. Ostoprosessin vaiheista kertoo Turun asunnon ostajan opas.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Turun kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 postinumerodatassa kerrostaloasuntojen kallein alue oli 20520 Kupittaa, jossa kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 4 066 €/m². Lisää alueesta kertoo Kupittaan hintakatsaus.
Mikä on Turun edullisin asuinalue?
Kerrostalokaksioissa ja -kolmioissa edullisin oli 20750 Huhkola–Lauste–Vaala, jossa neliöhinta oli alle 900 €/m². Kaksioissa seuraavina olivat Pansio–Perno ja Pahaniemi.
Ovatko Turun asuntojen hinnat laskeneet?
Kyllä. Keskineliöhinta laski vuonna 2025 4,0 % ja on laskenut vuodesta 2022 yhteensä noin 9,8 %. Kauppojen määrä on kuitenkin kasvanut vuodesta 2023.
Kannattaako ostaa Varissuolta?
Varissuolla kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 1 246 €/m². Kannattavuus riippuu kohteesta, joten taloyhtiön kunto ja tulevat remontit kannattaa selvittää. Lisää alueesta kertoo Varissuon hintakatsaus.
Yhteenveto
- Turun vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 2 653 €/m² vuonna 2025
- Kallein postinumeroalue oli Kupittaa, jossa kerrostalokaksiot maksoivat 4 066 €/m²
- Edullisin oli Huhkola–Lauste–Vaala, jossa kaksioiden neliöhinta oli 868 €/m²
- Keskihinta laski 4,0 % vuodesta 2024, mutta kauppamäärä kasvoi
- Turku oli kuntien neliöhintavertailussa 8. kallein
Lähteet
Vertaa kohteita Turussa AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Turussa. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 23.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
