Asuntojen hinnat Vaasa – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Vaasassa: Tilastokeskuksen neliöhinnat postinumeroalueittain, hintakehitys, kauppamäärät sekä vertailu muihin kaupunkeihin ja Pohjanmaahan.
Vaasan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli vuonna 2025 2 028 €/m² (Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025). Hinta nousi hieman edellisvuodesta, ja kauppoja tehtiin selvästi enemmän kuin vuonna 2024. Kaupungin sisällä hintaerot ovat suuria: keskustan kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli lähes 3 000 euroa, kun taas Ristinummella kerrostalokaksiot maksoivat alle 750 euroa neliöltä.
Tässä artikkelissa käymme läpi Vaasan asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen vuosina 2021–2025 ja sen, mitä luvut kertovat ostajalle.
Vaasan asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta 2025 | 2 028 €/m² |
| Muutos 2024 → 2025 | +0,6 % (2024: 2 015 €/m²) |
| Kauppojen määrä 2025 | 1 120 (2024: 890) |
| Pohjanmaan maakunta 2025 | 1 798 €/m² |
| Koko maa 2025 | 2 594 €/m² |
| Sijoitus kuntien neliöhintavertailussa | 30. kallein (220 kunnasta, joilla hinta julkaistiin) |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain ja alueittain 2024–2025, talotyypit yhteensä.
Vaasan keskihinta oli noin 22 % koko maan keskiarvoa matalampi, mutta selvästi Pohjanmaan maakunnan keskiarvoa korkeampi. Kauppojen määrä kasvoi vuodessa 25,8 %, mikä on huomattava muutos verrattuna edellisiin vuosiin.
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Taulukossa käytetään Tilastokeskuksen aluenimiä. Jos alueelle kertyi liian vähän kauppoja, hintaa ei julkaistu.
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 65100 Vaasa Keskus | 2 986 €/m² | 2 463 €/m² | 2 329 €/m² | 2 025 €/m² |
| 65200 Palosaari | 2 425 €/m² | 1 865 €/m² | 1 736 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 65230 Vetokannas | ei riittävästi kauppoja | 1 146 €/m² | 1 455 €/m² | 1 673 €/m² |
| 65320 Huutoniemi | 1 391 €/m² | 1 268 €/m² | 1 058 €/m² | 1 596 €/m² |
| 65350 Suvilahti | 1 796 €/m² | 1 039 €/m² | 1 087 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 65380 Vanha Vaasa | 1 043 €/m² | 935 €/m² | 1 057 €/m² | 1 458 €/m² |
| 65370 Ristinummi | 934 €/m² | 727 €/m² | 739 €/m² | 749 €/m² |
| 65280 Gerby | ei riittävästi kauppoja | ei riittävästi kauppoja | ei riittävästi kauppoja | 1 819 €/m² |
| 65300 Asevelikylä | ei riittävästi kauppoja | ei riittävästi kauppoja | ei riittävästi kauppoja | 2 430 €/m² |
| 65410 Sundom | ei riittävästi kauppoja | ei riittävästi kauppoja | ei riittävästi kauppoja | 2 253 €/m² |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025. Rivitalot = rivitalot yhteensä.
Vaskiluodon, Vähäkyrön ja Merikaarron postinumeroalueille ei kertynyt vuonna 2025 riittävästi kauppoja yhdessäkään taulukon asuntotyypissä.
Kalleimmat alueet
Kerrostaloasunnoissa kallein alue oli kaikissa asuntotyypeissä 65100 Vaasa Keskus, jossa myös kauppoja tehtiin selvästi eniten. Toisena oli Palosaari. Rivitaloissa järjestys on toinen: kallein oli Asevelikylä (2 430 €/m², 38 kauppaa) ja toisena Sundom (2 253 €/m²), jonka luku perustuu kuitenkin vain yhdeksään kauppaan. Keskustan rivitalojen luku perustuu kahdeksaan kauppaan.
Edullisimmat alueet
Edullisin alue oli kaikissa kerrostalon asuntotyypeissä 65370 Ristinummi. Kerrostalokaksioiden kauppoja kertyi Ristinummelle 75, joten luku perustuu kohtuulliseen otokseen. Kaksioissa seuraavina olivat Vanha Vaasa ja Suvilahti, joiden luvut perustuvat pienempään kauppamäärään.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos | Kauppojen määrä |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 059 €/m² | – | 1 245 |
| 2022 | 2 065 €/m² | +0,3 % | 1 067 |
| 2023 | 1 979 €/m² | −4,2 % | 955 |
| 2024 | 2 015 €/m² | +1,8 % | 890 |
| 2025 | 2 028 €/m² | +0,6 % | 1 120 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain, talotyypit yhteensä.
Vaasan keskihinta on pysynyt vuosina 2021–2025 melko tasaisena, noin 2 000 euron tuntumassa. Ainoa selvä pudotus osui vuoteen 2023, minkä jälkeen hinta on noussut kahtena vuonna peräkkäin. Kauppamäärät laskivat vuoteen 2024 asti ja kääntyivät vuonna 2025 selvään kasvuun.
Postinumeroalueiden muutokset 2024 → 2025
Keskustassa kerrostaloyksiöiden neliöhinta nousi 9,4 % ja kaksioiden 8,2 %. Palosaaressa yksiöiden hinta nousi 14,6 %, mutta kolmioiden ja isompien laski 4,1 %. Ristinummella kaksioiden hinta laski 7,0 %. Koska monen alueen luvut perustuvat vain kymmeniin kauppoihin, yksittäisen vuoden muutokset kannattaa lukea suuntaa antavina.
Vaasa verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskineliöhinta 2025 |
|---|---|
| Oulu | 2 105 €/m² |
| Kuopio | 2 086 €/m² |
| Jyväskylä | 2 038 €/m² |
| Vaasa | 2 028 €/m² |
| Seinäjoki | 1 960 €/m² |
| Kokkola | 1 831 €/m² |
| Hämeenlinna | 1 784 €/m² |
| Lahti | 1 675 €/m² |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2025, talotyypit yhteensä.
Vaasan keskihinta oli vuonna 2025 lähes sama kuin Jyväskylässä ja hieman korkeampi kuin Seinäjoella. Lähialueen kaupunkien hintatasoa voi verrata tarkemmin artikkeleissa Seinäjoen asuntojen hinnat ja Kokkolan asuntojen hinnat.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Hintatekijät Vaasassa
Sijainti ja palvelut
Tilaston perusteella keskusta on Vaasan selvästi kallein kerrostaloalue, ja toisena tulee Palosaari. Ero muihin alueisiin voi johtua palveluiden ja työpaikkojen läheisyydestä sekä siitä, että keskustan asuntoja ostavat sekä omistusasujat että sijoittajat.
Korkeakoulut
Vaasan yliopisto sijaitsee Wolffintiellä postinumeroalueella 65200 eli Palosaaressa. Korkeakoulun läheisyys voi lisätä pienten asuntojen kysyntää, ja Palosaaressa yksiöiden neliöhinta oli selvästi korkeampi kuin isompien asuntojen. Vuokrakysynnän tasoa voi seurata Tilastokeskuksen vuokratilastosta.
Työmarkkinat
Vaasan kaupunki kuvaa itseään Pohjolan energiapääkaupungiksi, ja kaupungin tilastosivujen mukaan Vaasan seudun työllisyysluvut ovat Suomen huippua. Hyvä työllisyystilanne voi tukea asuntojen kysyntää, mutta suoraa yhteyttä yksittäisten alueiden hintoihin tilastosta ei voi päätellä.
Talotyyppi
Vaasassa talotyyppi vaikuttaa hintaan poikkeuksellisen paljon. Keskustassa kerrostaloasuntojen neliöhinta oli korkeampi kuin rivitalojen, mutta esimerkiksi Asevelikylässä ja Sundomissa rivitalojen neliöhinnat olivat korkeampia kuin Palosaaren kerrostalokaksioiden. Rivitaloa etsivän kannattaa siksi vertailla nimenomaan rivitalojen lukuja.
Asunnon ikä ja kunto
Talon ikä, energiatehokkuus ja taloyhtiön tulevat korjaukset voivat vaikuttaa hintaan yhtä paljon kuin sijainti. Asunnot taloyhtiöissä, joissa putki- tai julkisivuremontti on edessä, myydään yleensä selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat asunnot, joissa korjaukset on jo tehty.
Mitä edulliset neliöhinnat tarkoittavat ostajalle
Vaasan edullisimmilla alueilla, kuten Ristinummella, neliöhinta on murto-osa keskustan tasosta. Matala hinta voi olla hyvä mahdollisuus ensiasunnon ostajalle, mutta asumisen kokonaiskustannukset kannattaa laskea huolellisesti. Vastike, mahdollinen rahoitusvastike ja taloyhtiön lähivuosien korjaukset voivat muuttaa kokonaiskuvaa merkittävästi. Kun kauppahinta on pieni, suuren remontin osuus on suhteessa hintaan suuri.
Myös jälleenmyynti kannattaa miettiä etukäteen. Alueilla, joilla kauppoja tehdään vähän, myyntiaika voi venyä, ja hinnan arviointi on vaikeampaa, koska vertailukauppoja on vähän. Keskustassa ja Palosaaressa kauppoja tehdään enemmän, mikä helpottaa hinnan arviointia.
Sijoittajan kannattaa laskea tuotto velattoman hinnan, vuokran ja kaikkien kulujen perusteella. Laskentatavasta kertoo tarkemmin sijoitusasunnon tuottolaskenta.
Mitä myyjän kannattaa huomioida Vaasassa
Kun kauppamäärät kasvavat, ostajilla on myös enemmän vaihtoehtoja vertailtavaksi. Myyjän kannattaa siksi hinnoitella asunto lähialueen toteutuneiden kauppojen perusteella eikä pelkän kaupungin keskihinnan mukaan. Vaasassa postinumeroalueiden erot ovat niin suuria, että kaupungin keskiarvo voi johtaa harhaan kumpaankin suuntaan.
Taloyhtiön asiakirjat, kuten isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys ja tiedot tehdyistä remonteista, kannattaa koota valmiiksi ennen myynnin aloittamista. Selkeät tiedot vähentävät ostajan epävarmuutta, mikä voi näkyä sekä tarjousten määrässä että myyntiajassa. Pientaloalueilla, joilla kauppoja on vähän, hyvät vertailutiedot ovat erityisen tärkeitä.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Vaasan keskimääräinen neliöhinta?
Tilastokeskuksen mukaan Vaasan vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli vuonna 2025 2 028 €/m². Hinta nousi 0,6 % edellisvuodesta.
Missä ovat Vaasan edullisimmat asunnot?
Kerrostaloasunnoissa edullisin postinumeroalue oli Ristinummi, jossa kaksioiden neliöhinta oli 727 €/m². Kaksioissa seuraavina olivat Vanha Vaasa ja Suvilahti.
Mikä on Vaasan kallein alue?
Kerrostaloasunnoissa kallein oli Vaasan keskusta, jossa yksiöiden neliöhinta oli 2 986 €/m² ja kaksioiden 2 463 €/m². Rivitaloissa kallein oli Asevelikylä.
Kannattaako Vaasaan ostaa sijoitusasunto?
Se riippuu kohteesta ja sijoittajan tavoitteista. Keskustassa ja yliopiston läheisessä Palosaaressa kauppoja tehdään eniten, mikä helpottaa hinnan arviointia. Vuokrataso ja kulut kannattaa selvittää kohdekohtaisesti ennen päätöstä.
Miten Vaasan asuntohinnat ovat kehittyneet?
Vaasan keskihinta on pysynyt vuosina 2021–2025 noin 2 000 euron tuntumassa. Vuonna 2023 hinta laski 4,2 %, mutta on sen jälkeen noussut hieman kahtena vuonna peräkkäin.
Yhteenveto
Vaasan asuntomarkkina on hintatasoltaan koko maan keskiarvoa edullisempi, mutta Pohjanmaan maakunnan keskiarvoa kalliimpi. Keskusta ja Palosaari ovat selvästi kalleimmat kerrostaloalueet, kun taas Ristinummella hinnat ovat kaupungin matalimmat. Hintataso on pysynyt vakaana, ja vuonna 2025 kauppojen määrä kasvoi selvästi.
