Asuntojen hinnat Rovaniemi – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Rovaniemellä: vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 1 953 €/m² vuonna 2025. Katso neliöhinnat postinumeroalueittain ja hintakehitys.
Rovaniemi on kaupungin mukaan noin 65 700 asukkaan kaupunki, jossa opiskelee noin 8 000 opiskelijaa. Kaupunki kuvaa itseään arktiseksi pääkaupungiksi, ja sen asuntomarkkinoihin vaikuttavat paikallisten asukkaiden lisäksi opiskelijat, matkailu ja muuttajat. Tässä artikkelissa tarkastelemme Rovaniemen asuntojen hintoja postinumeroalueittain ja analysoimme markkinoiden erityispiirteitä.
Rovaniemen vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 1 953 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus, kaikki talotyypit yhteensä). Keskihinta nousi 7,4 prosenttia edellisvuodesta, kun se vuonna 2024 oli 1 818 €/m². Hinnat vaihtelevat alueittain paljon: keskustassa kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat 2 283–2 637 euroa, kun taas Korkalovaarassa ja Ounasrinteellä kaksioiden neliöhinnat jäivät alle 900 euron.
Yhteenveto: Rovaniemen asuntohinnat alueittain
| Postinumeroalue | Kerrostalo yksiöt | Kerrostalo kaksiot | Kerrostalo kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 96100 Rovaniemi Keskus | 2 637 € | 2 338 € | 2 283 € | 1 684 € |
| 96190 Lapinrinne-Ahokangas | 3 331 € | 2 890 € | 2 049 € | 2 015 € |
| 96300 Niemelänkangas-Korvanniemi | 3 240 € | 2 042 € | 1 566 € | 2 012 € |
| 96200 Sahanperä-Ratantaus | 2 366 € | 2 095 € | 1 939 € | 1 940 € |
| 96400 Pullinranta-Kiiruna | 2 293 € | 2 258 € | 1 816 € | 1 858 € |
| 96910 Syväsenvaara | – | 1 046 € | 910 € | 1 763 € |
| 96440 Ounasrinne | – | 818 € | 779 € | 1 053 € |
| 96500 Korkalovaara | 901 € | 733 € | 778 € | 1 427 € |
| 96900 Saarenkylä | – | – | – | 2 375 € |
| 96800 Ylikylä-Patosaari | – | – | – | 2 403 € |
| 96460 Pöykkölä | – | – | – | 2 043 € |
| 96600 Koskenkylä | – | – | – | 1 411 € |
| 97140 Muurola | – | – | – | – |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, neliöhinta (€/m²) postinumeroalueittain. Viiva (–) tarkoittaa, ettei tilastoon kertynyt riittävästi kauppoja luvun julkaisemiseksi.
Neliöhinnat alueittain Rovaniemellä
Keskusta – vilkkain asuntomarkkina
Rovaniemen keskusta rakennettiin uudelleen Lapin sodan jälkeen. Kaupungin mukaan Alvar Aalto piirsi Rovaniemelle vuonna 1945 niin sanotun poronsarviasemakaavan, jossa keskusta muodostaa yhdessä Ounas- ja Kemijoen kanssa poron pään.
Keskustan postinumeroalue (96100) on kaupungin selvästi vilkkain asuntomarkkina: vuonna 2025 siellä kirjattiin esimerkiksi 172 kerrostalokaksion ja 111 suuremman kerrostaloasunnon kauppaa. Kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat 2 283–2 637 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinta, 1 684 €/m², perustuu vain 19 kauppaan.
Lapinrinne-Ahokangas ja Niemelänkangas-Korvanniemi
Kerrostaloyksiöiden korkeimmat neliöhinnat olivat Lapinrinne-Ahokankaan (96190) ja Niemelänkangas-Korvanniemen (96300) alueilla, yli 3 200 €/m². Lapinrinne-Ahokankaan kaksioiden luku (2 890 €/m²) perustuu kuitenkin vain kahdeksaan kauppaan, joten se kuvaa lähinnä yksittäisiä kohteita.
Lapin yliopiston osoite on postinumeroalueella 96300. Yliopiston läheisyys voi näkyä erityisesti pienten asuntojen kysynnässä: alueen yksiöiden neliöhinta oli selvästi suurempia asuntoja korkeampi. Yliopistokaupunkien markkinoiden erityispiirteitä käsitellään artikkelissa asuntomarkkinat yliopistokunnissa.
Sahanperä-Ratantaus ja Pullinranta-Kiiruna
Sahanperä-Ratantauksen (96200) ja Pullinranta-Kiirunan (96400) kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 1 820–2 370 €/m². Sahanperä-Ratantauksessa kauppoja oli paljon, esimerkiksi 72 kaksion ja 68 suuremman kerrostaloasunnon kauppaa, joten luvut ovat melko luotettavia.
Ounasrinne ja Korkalovaara
Ounasrinteen (96440) ja Korkalovaaran (96500) kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat vuonna 2025 Rovaniemen matalimpia, noin 730–900 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinnat olivat Ounasrinteellä 1 053 €/m² ja Korkalovaarassa 1 427 €/m².
Matala neliöhinta kertoo usein talon iästä, tulevista korjauksista tai taloyhtiön lainoista. Tällaisessa kohteessa velaton hinta, rahoitusvastike ja suunnitellut remontit ratkaisevat, onko kauppa todella edullinen. Ounasrinteen ja Korkalovaaran alueilla ostaja saa kuitenkin saman pinta-alan selvästi keskustaa edullisemmin.
Saarenkylä ja muut rivitaloalueet
Saarenkylän (96900) alueella kauppa painottui rivitaloihin: niitä myytiin 71, ja neliöhinta oli 2 375 €/m². Myös Ylikylä-Patosaaren (2 403 €/m²) ja Pöykkölän (2 043 €/m²) rivitaloasuntojen neliöhinnat olivat korkeita. Korkeampi neliöhinta liittyy tyypillisesti uudempaan asuntokantaan, joten talojen rakennusvuodet kannattaa tarkistaa kohdekohtaisesti.
Muurola ja muut reuna-alueet
Rovaniemen kaupunki ja Rovaniemen maalaiskunta yhdistyivät vuonna 2006, ja kaupungin alueeseen kuuluu paljon kyliä. Muurolan ja monien muiden kylien postinumeroalueilta ei vuonna 2025 kertynyt riittävästi kauppoja minkään talotyypin luvun julkaisemiseksi. Näillä alueilla asuntokanta painottuu tyypillisesti omakotitaloihin, joiden hinnat eivät näy osakeasuntojen tilastossa.
Hintakehitys Rovaniemellä 2021–2025
| Vuosi | Keskihinta (€/m²) | Vuosimuutos | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 900 | – | 1 006 |
| 2022 | 1 874 | −1,4 % | 848 |
| 2023 | 1 872 | −0,1 % | 772 |
| 2024 | 1 818 | −2,9 % | 969 |
| 2025 | 1 953 | +7,4 % | 1 185 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot, kaikki talotyypit yhteensä.
Rovaniemen keskihinta laski lievästi kolmena vuonna peräkkäin, mutta nousi vuonna 2025 selvästi. Vuoden 2025 keskihinta oli noin 3 prosenttia korkeampi kuin vuonna 2021. Kauppamäärä kasvoi vuosina 2024 ja 2025, ja vuonna 2025 kauppoja kirjattiin enemmän kuin kertaakaan tarkastelujaksolla.
Yhden vuoden nousua ei kannata tulkita pysyväksi suunnaksi. Keskihintaan vaikuttaa myös se, millaisia asuntoja kunakin vuonna myydään: jos myytyjen joukossa on tavallista enemmän keskustan asuntoja, keskiarvo nousee, vaikka yksittäisten asuntojen arvot eivät muuttuisi samassa suhteessa.
Vertailu muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskihinta 2025 (€/m²) | Ero Rovaniemeen |
|---|---|---|
| Oulu | 2 105 | +8 % |
| Kuopio | 2 086 | +7 % |
| Jyväskylä | 2 038 | +4 % |
| Vaasa | 2 028 | +4 % |
| Seinäjoki | 1 960 | 0 % |
| Rovaniemi | 1 953 | – |
| Hämeenlinna | 1 784 | −9 % |
| Tornio | 1 447 | −26 % |
| Kemi | 878 | −55 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Rovaniemen hintataso on lähellä muita maakuntakeskuksia, kuten Seinäjokea, Vaasaa ja Jyväskylää, ja hieman Oulun hintatasoa matalampi. Lapin muihin kaupunkeihin, kuten Kemiin ja Tornioon, verrattuna Rovaniemi on selvästi kalliimpi.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Hintatekijät Rovaniemellä
Matkailu ja lyhytaikainen vuokraus
Matkailu vaikuttaa Rovaniemen asuntomarkkinoihin erityisesti keskustassa, jossa osa asunnoista voi päätyä lyhytaikaiseen vuokraukseen. Rovaniemen kaupunki on julkaissut oman ohjeen asunnon lyhytvuokraukseen, ja taloyhtiön yhtiöjärjestys voi rajoittaa asuntojen käyttöä. Lyhytaikaista vuokrausta harkitsevan kannattaa selvittää säännöt ennen ostoa, ks. myös lyhytaikaisen vuokrauksen säännöt.
Opiskelijat
Kaupungin mukaan Rovaniemellä on noin 8 000 opiskelijaa. Opiskelijat lisäävät vuokra-asuntojen ja pienten asuntojen kysyntää, mikä näkyy erityisesti keskustan ja yliopiston läheisten alueiden yksiöiden neliöhinnoissa.
Laaja kaupunki ja pitkät etäisyydet
Kaupungin mukaan Rovaniemi on pinta-alaltaan Euroopan suurin kaupunki, ja keskimäärin kaupungissa on vain 8 asukasta maaneliökilometriä kohden. Asuntokauppa keskittyy keskustaan ja sen lähialueille, ja kylissä liikkuminen perustuu usein autoon.
Etätyö ja muuttoliike
Etätyö voi lisätä kiinnostusta asua luonnon lähellä. Tilastot eivät kuitenkaan kerro suoraan, kuinka paljon etätyö on vaikuttanut juuri Rovaniemen asuntokauppaan.
Asuntokannan ikä ja kunto
Talon ikä ja kunto selittävät usein alueiden välisiä hintaeroja. Remontoimattomat asunnot myydään usein selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat, jo peruskorjatut asunnot. Pohjoisen olosuhteissa myös lämmitysratkaisu ja rakenteiden kunto vaikuttavat asumiskustannuksiin.
Talvi ja kiinteistönhoito
Pitkä talvi näkyy asumiskustannuksissa monella tavalla. Lumityöt, katoilta pudotettava lumi, pihojen kunnossapito ja lämmitys kuuluvat taloyhtiön menoihin, ja ne vaikuttavat hoitovastikkeeseen. Kun vertaat kahta samanhintaista asuntoa, kannattaa katsoa myös vastikkeiden suuruutta, lämmitysmuotoa ja energiatodistusta. Vanhemmissa taloissa ikkunoiden, ovien ja yläpohjan eristyksen kunto vaikuttaa lämmityskuluihin, ja niiden uusiminen voi olla edessä lähivuosina.
Vertailukauppojen merkitys
Rovaniemellä monen postinumeroalueen luvut perustuvat muutamaan kymmeneen tai jopa alle kymmeneen kauppaan. Tällöin yksittäinen uudehko tai remontoitu kohde voi muuttaa alueen keskiarvoa selvästi. Asunnon hintaa arvioidessa kannattaa verrata samassa taloyhtiössä tai lähikortteleissa äskettäin tehtyihin kauppoihin ja huomioida asunnon koko, kerros ja kunto.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Rovaniemen keskimääräinen neliöhinta?
Rovaniemen vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli Tilastokeskuksen mukaan 1 953 €/m² vuonna 2025. Keskustassa kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat 2 283–2 637 €/m².
Missä ovat Rovaniemen edullisimmat asunnot?
Kerrostaloasunnoista edullisimpia olivat vuonna 2025 Korkalovaaran ja Ounasrinteen asunnot, joiden neliöhinnat olivat noin 730–900 €/m². Monelta kylältä ei kertynyt riittävästi kauppoja tilastolukuihin.
Onko Rovaniemi hyvä sijoituskohde?
Opiskelijat ja matkailu lisäävät vuokra-asuntojen kysyntää, mutta tuotto riippuu ostohinnasta, vuokratasosta, vastikkeista ja tulevista remonteista. Lyhytaikaisen vuokrauksen edellytykset kannattaa selvittää taloyhtiön säännöistä ja kaupungin ohjeesta.
Miten Rovaniemen asuntohinnat kehittyvät tulevaisuudessa?
Tulevaa hintakehitystä ei voi luotettavasti ennustaa. Vuosina 2021–2025 keskihinta vaihteli noin 1 820 ja 1 950 euron välillä, ja vuonna 2025 se nousi 7,4 prosenttia.
Kannattaako ostaa keskustasta vai edullisemmalta alueelta?
Keskustan asunnot ovat kalliimpia, mutta palvelut ovat lähellä ja asunnoille löytyy tyypillisesti ostajia myös myöhemmin. Edullisemmilla alueilla saa enemmän neliöitä samalla rahalla, mutta taloyhtiön kunto ja tulevat remontit kannattaa selvittää huolellisesti.
Kannattaako Rovaniemelle muuttaa?
Rovaniemi sopii niille, jotka arvostavat pohjoista luontoa ja vuodenaikoja. Asumisen hinta on maakuntakeskusten keskitasoa, ja kerrostaloasuntojen neliöhinnat vaihtelevat alueittain paljon.
Yhteenveto
Rovaniemen vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 1 953 €/m² vuonna 2025, ja se nousi edellisvuodesta 7,4 prosenttia. Kauppamäärä kasvoi samalla selvästi.
Kerrostalokauppa keskittyy keskustaan, jossa neliöhinnat ovat kaupungin korkeimpia. Yksiöiden korkeimmat neliöhinnat olivat Lapinrinne-Ahokankaan ja Niemelänkangas-Korvanniemen alueilla. Ounasrinteellä ja Korkalovaarassa kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat selvästi matalampia, mikä voi tarjota edullisen vaihtoehdon, kunhan taloyhtiön kunto on selvitetty.
Rivitaloista korkeimmat neliöhinnat olivat Ylikylä-Patosaaressa ja Saarenkylässä. Kylien osakeasuntokauppaa on vähän, joten niiden hintatasoa kannattaa arvioida vertailukauppojen avulla.
