Asuntojen hinnat Järvenpää – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Järvenpäässä: vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 2 450 €/m² vuonna 2025. Katso neliöhinnat postinumeroalueittain ja vertailu lähikuntiin.
Järvenpää on pääkaupunkiseudun kehyskunta Tuusulanjärven äärellä, noin 38 kilometrin päässä Helsingistä. Kaupungin mukaan asukkaita oli vuoden 2025 lopussa 46 944, ja Helsinkiin pääsee junalla noin puolessa tunnissa. Tässä artikkelissa tarkastelemme Järvenpään vanhojen osakeasuntojen hintoja postinumeroalueittain, hintakehitystä vuosina 2021–2025 ja kaupungin hintatasoa suhteessa lähikuntiin. Kaikki neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen hintatilastosta.
Järvenpään asuntohinnat yhteenvetona
Tilastokeskuksen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta Järvenpäässä oli 2 450 €/m² vuonna 2025 (kaikki talotyypit yhteensä). Vuotta aiemmin luku oli 2 496 €/m², joten keskihinta laski noin 1,8 prosenttia. Kauppoja kirjattiin tilastoon 560, lähes saman verran kuin vuonna 2024 (566).
Järvenpään hintataso on selvästi pääkaupunkiseudun ydinkaupunkeja matalampi mutta korkeampi kuin useimmissa lähikunnissa. Keskihinta kertoo kuitenkin vain yleisen tason: talotyyppi, asunnon koko ja sijainti vaikuttavat neliöhintaan enemmän kuin kaupungin keskiarvo.
Neliöhinnat alueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Alla olevassa taulukossa ovat Järvenpään postinumeroalueiden neliöhinnat vuodelta 2025. Tyhjä kohta (–) tarkoittaa, ettei tilastoon kertynyt riittävästi kauppoja luvun julkaisemiseksi.
| Postinumeroalue | Kerrostalo yksiöt | Kerrostalo kaksiot | Kerrostalo kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 04400 Loutti | 2 805 € | 2 382 € | 2 164 € | 2 790 € |
| 04410 Järvenpää Keskus | 2 856 € | 2 105 € | 2 069 € | 2 587 € |
| 04420 Kyrölä | – | – | – | 2 844 € |
| 04430 Kinnari-Mikonkorpi | – | 2 410 € | – | 2 736 € |
| 04440 Jamppa | – | 997 € | – | 2 166 € |
| 04460 Nummenkylä | – | – | – | 2 517 € |
| 04480 Haarajoki | – | – | – | – |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, neliöhinta (€/m²) postinumeroalueittain.
Keskusta ja Loutti
Kerrostalokauppaa tehdään eniten keskustan (04410) ja Loutin (04400) postinumeroalueilla. Niillä yksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 noin 2 800–2 860 €/m², ja kaksioiden sekä suurempien kerrostaloasuntojen noin 2 070–2 380 €/m². Ero kertoo tavallisesta ilmiöstä: pienten asuntojen neliöhinta on korkeampi, koska keittiö, kylpyhuone ja eteinen jakautuvat pienemmälle pinta-alalle ja pieniä asuntoja hankitaan usein myös vuokrattaviksi.
Keskustan kaksioiden ja kolmioiden neliöhinnat laskivat vuodesta 2024 selvästi, noin 12–14 prosenttia, kun taas yksiöiden hinta nousi noin 4 prosenttia. Kauppamäärät olivat keskustassa melko pieniä (20–28 kauppaa talotyyppiä kohden), joten muutamankin kalliin tai edullisen kaupan painoarvo keskiarvossa on suuri. Yksittäisen vuoden muutosta ei siksi kannata tulkita alueen pysyväksi suunnaksi.
Kyrölä ja Kinnari-Mikonkorpi
Kyrölän (04420) ja Kinnari-Mikonkorven (04430) alueilla tilastoon kertyneet kaupat ovat pääosin rivitaloasuntoja. Rivitalojen neliöhinta oli vuonna 2025 Kyrölässä 2 844 €/m² ja Kinnari-Mikonkorvessa 2 736 €/m². Kinnari-Mikonkorvessa rivitalokauppoja oli 95, mikä on Järvenpään postinumeroalueista suurin määrä. Kerrostalojen yksiöistä ja kolmioista ei näillä alueilla kertynyt riittävästi kauppoja luvun julkaisemiseksi.
Rivitaloasunnon ostaja saa näillä alueilla tyypillisesti enemmän pinta-alaa ja oman pihan, mutta hinnan lisäksi kannattaa arvioida taloyhtiön kuntoa. Rivitaloyhtiöt ovat usein pieniä, jolloin yksittäisen korjauksen kustannus jakautuu harvoille osakkaille.
Jamppa, Nummenkylä ja Haarajoki
Jampan (04440) rivitalojen neliöhinta oli 2 166 €/m² ja kerrostalokaksioiden 997 €/m². Kaksioiden luku perustuu vain yhdeksään kauppaan, joten se kuvaa lähinnä yksittäisiä kohteita eikä koko alueen tasoa. Nummenkylän (04460) rivitalojen neliöhinta oli 2 517 €/m² (12 kauppaa). Haarajoen (04480) alueelta ei vuonna 2025 kertynyt riittävästi kauppoja minkään talotyypin luvun julkaisemiseksi.
Haarajoella on oma juna-asema, kuten myös Saunakallion ja Ainolan alueilla. Järvenpään kaupungin mukaan kaupungissa on kaikkiaan neljä juna-asemaa. Pienillä alueilla asuntojen hintaa kannattaa arvioida vertaamalla samankaltaisiin, äskettäin myytyihin kohteisiin, koska tilaston keskiarvoa ei ole saatavilla tai se perustuu hyvin pieneen kauppamäärään.
Hintakehitys Järvenpäässä
Järvenpään vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on kehittynyt Tilastokeskuksen mukaan seuraavasti:
| Vuosi | Keskihinta €/m² | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2021 | 2 617 € | 937 |
| 2022 | 2 763 € | 723 |
| 2023 | 2 547 € | 520 |
| 2024 | 2 496 € | 566 |
| 2025 | 2 450 € | 560 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot, kaikki talotyypit yhteensä.
Hinnat nousivat vuonna 2022, minkä jälkeen ne ovat laskeneet maltillisesti kolmena vuonna peräkkäin. Vuoden 2025 keskihinta oli noin 6 prosenttia alempi kuin vuonna 2021 ja noin 11 prosenttia alempi kuin vuoden 2022 huipussa. Kauppamäärät putosivat vuosina 2022–2023 selvästi ja ovat sen jälkeen pysyneet suunnilleen samalla tasolla.
Hintojen lasku ei tarkoita, että jokaisen asunnon arvo olisi laskenut samassa suhteessa. Keskihintaan vaikuttaa myös se, millaisia asuntoja kunakin vuonna myydään: jos myytyjen joukossa on tavallista enemmän vanhoja tai suuria asuntoja, keskiarvo laskee, vaikka yksittäisten asuntojen arvot pysyisivät ennallaan. Kehyskuntien markkinoiden yhteisiä piirteitä käsitellään artikkelissa asuntomarkkinat kehyskunnissa.
Vertailu lähikuntiin
Järvenpään hintataso on lähikuntien korkeimpia. Alla vertailu vanhojen osakeasuntojen keskimääräisiin neliöhintoihin vuonna 2025:
| Kunta | Keskihinta €/m² (2025) | Muutos 2024–2025 |
|---|---|---|
| Järvenpää | 2 450 € | −1,8 % |
| Tuusula | 2 272 € | −4,5 % |
| Kerava | 2 167 € | +4,3 % |
| Nurmijärvi | 2 151 € | −2,4 % |
| Mäntsälä | 1 735 € | −2,4 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Järvenpää oli vuonna 2025 lähikunnista kallein, ja ero Keravaan oli noin 280 €/m². Kerava oli vertailun ainoa kunta, jossa keskihinta nousi vuodesta 2024. Kunnittaiset keskiarvot kannattaa kuitenkin suhteuttaa siihen, millaisia asuntoja kussakin kunnassa myydään: kerrostaloyksiöiden ja uudempien kohteiden suuri osuus nostaa keskiarvoa. Lähikuntien tarkempia lukuja löydät artikkeleista Keravan asuntojen hinnat ja Hyvinkään asuntojen hinnat.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Hintoihin vaikuttavat tekijät
Järvenpään asuntohintoihin vaikuttavat monet tekijät, jotka ostajan on hyvä tiedostaa:
Sijainti ja liikenneyhteydet
Juna-aseman läheisyyttä arvostetaan kehyskunnissa yleisesti, koska moni kulkee töihin pääkaupunkiseudulle. Järvenpäässä asemia on neljä, joten raideyhteys on lähellä monella alueella. Kävelymatka asemalle on myyntivaltti, mutta vilkkaan radan tai tien varrella myös melu kannattaa ottaa huomioon.
Tuusulanjärven läheisyys
Järvimaisema ja lyhyt matka rantaan ovat ostajille usein tärkeitä. Rannan läheisyyden hintavaikutus vaihtelee kohteittain, ja se näkyy tyypillisesti selvimmin omakoti- ja rivitaloissa sekä kerrostaloasunnoissa, joista avautuu näkymä järvelle.
Asunnon kunto ja ikä
Uudemmat asunnot ovat tyypillisesti kalliimpia kuin vanhat kerrostaloasunnot, mutta hyvin remontoitu vanha asunto voi kilpailla hinnassa uudemman kanssa. Remontoimattomat asunnot myydään usein selvästi alempaan hintaan, ja hinta vaihtelee talon kunnon mukaan.
Taloyhtiön kunto
Lähivuosien putkiremontit ja julkisivuremontit vaikuttavat asunnon hintaan, koska ostaja joutuu varautumaan niiden kustannuksiin. Jos putkiremontti on tulossa, kannattaa selvittää sen arvioitu ajankohta, laajuus ja rahoitustapa jo ennen tarjousta.
Kerros ja näkymät
Ylemmät kerrokset ovat tyypillisesti arvokkaampia, erityisesti jos niistä avautuu näkymä järvelle tai luontoon.
Mitä myyjän kannattaa huomioida
Järvenpäässä ostajat vertailevat usein kohteita myös lähikuntien, kuten Keravan ja Tuusulan, tarjontaan. Siksi myyjän kannattaa hinnoitella asunto lähialueen toteutuneiden kauppojen perusteella ja tuoda esiin asunnon vahvuudet: kävelymatka asemalle, järven läheisyys, taloyhtiön hyvä kunto tai toimiva pohjaratkaisu. Taloyhtiön asiakirjat, kuten isännöitsijäntodistus ja kunnossapitotarveselvitys, kannattaa pyytää valmiiksi jo ennen myynnin alkua, jotta ostaja voi arvioida kohdetta nopeasti. Liian korkea pyyntihinta pidentää tyypillisesti myyntiaikaa, ja myöhemmät hinnanlaskut voivat heikentää kiinnostusta.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Järvenpään kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 luvuissa korkeimmat neliöhinnat olivat keskustan (04410) ja Loutin (04400) kerrostaloyksiöissä, noin 2 800–2 860 €/m², sekä Kyrölän (04420) rivitaloissa, 2 844 €/m². Yksittäisten kohteiden hinnat voivat poiketa näistä keskiarvoista paljonkin.
Mistä löytyvät Järvenpään edullisimmat asunnot?
Vuoden 2025 tilastossa matalimmat neliöhinnat olivat Jampan (04440) postinumeroalueella: rivitaloissa 2 166 €/m² ja kerrostalokaksioissa 997 €/m². Kaksioiden luku perustuu kuitenkin vain yhdeksään kauppaan.
Onko Järvenpää hyvä sijoituskohde?
Sijoituskohteen arviointi riippuu asunnon hinnasta, vuokratasosta, taloyhtiön kunnosta ja tulevista remonteista. Järvenpään asukasmäärä ja hyvät junayhteydet tukevat vuokra-asuntojen kysyntää, mutta tuottoa kannattaa laskea kohdekohtaisesti.
Kuinka nopeasti asunnot myydään Järvenpäässä?
Myyntiaika vaihtelee asunnon koon, kunnon, sijainnin ja hinnoittelun mukaan. Pienet asunnot hyvien yhteyksien äärellä käyvät tyypillisesti kaupaksi nopeammin kuin suuret tai remonttia vaativat kohteet.
Miten Järvenpään hinnat ovat kehittyneet?
Tilastokeskuksen mukaan keskihinta nousi vuoteen 2022 asti ja on sen jälkeen laskenut maltillisesti: vuonna 2025 se oli 2 450 €/m², noin 1,8 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2024. Tulevaa kehitystä on vaikea ennustaa, koska siihen vaikuttavat muun muassa korkotaso ja yleinen taloustilanne.
Paljonko omakotitalot maksavat Järvenpäässä?
Tilastokeskuksen osakeasuntojen hintatilasto ei kata omakotitaloja, sillä ne ovat yleensä kiinteistökauppoja. Omakotitalojen hinnat vaihtelevat suuresti sijainnin, tontin, koon ja kunnon mukaan.
Yhteenveto
Järvenpään vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli vuonna 2025 Tilastokeskuksen mukaan 2 450 €/m², mikä on lähikuntien korkeimpia mutta selvästi pääkaupunkiseudun ydinkaupunkeja matalampi. Hinnat ovat laskeneet maltillisesti vuoden 2022 jälkeen.
Kerrostalokauppa keskittyy keskustaan ja Louttiin, kun taas Kyrölässä ja Kinnari-Mikonkorvessa kaupat ovat pääosin rivitaloasuntoja. Kaikilta pieniltä alueilta tilastoon ei kerry riittävästi kauppoja, joten niissä hintaa kannattaa arvioida vertailukohteiden avulla.
Asuntokauppaa harkitsevan kannattaa tutustua eri alueisiin huolellisesti ja huomioida omat prioriteettinsa – olipa kyse sitten lyhyestä työmatkasta, luonnonläheisyydestä tai edullisesta hinnasta.
