Maunula – asuntojen hinnat ja markkinatilanne
Maunulan asuntojen hinnat: Tilastokeskuksen neliöhinnat talotyypeittäin, kauppamäärät, vertailu naapurialueisiin ja vuokra-asuntojen suuri osuus ostajalle.
Maunula on Keskuspuiston laidalle 1940-luvun jälkipuolelta alkaen rakennettu asuinalue, joka on virallisesti Oulunkylän kaupunginosan osa-alue. Asuntomarkkinana se poikkeaa monista naapureistaan, koska suuri osa alueen kerrostaloasunnoista on vuokra-asuntoja ja omistusasuntojen kauppoja kertyy vuodessa vain kymmeniä. Siksi postinumeroalueen keskihinnat kannattaa lukea huolella ja kauppamäärät rinnalla.
Tässä katsauksessa käymme läpi Tilastokeskuksen vuoden 2025 neliöhinnat ja kauppamäärät postinumeroalueelta 00630 Maunula, hintojen muutoksen vuosina 2023–2025, vertailun naapurialueisiin sekä asioita, jotka ostajan ja sijoittajan kannattaa selvittää. Hinnat ovat vanhojen osakeasuntojen toteutuneita kauppoja. Hintaennusteita emme esitä, koska niille ei ole luotettavaa alueellista lähdettä.
Maunulan neliöhinnat
Tilastokeskus julkaisee vanhojen osakeasuntojen neliöhinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Postinumeroalue 00630 Maunula ei ole täsmälleen sama kuin kaupungin Maunulan osa-alue, joten esimerkiksi Metsälä on omalla alueellaan 00620 Metsälä–Etelä-Oulunkylä. Alla olevat luvut kertovat siis Maunulan postinumeroalueen kaupoista.
| Talotyyppi (00630 Maunula) | €/m² 2025 | Muutos 2024–2025 | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo yksiöt | 3 995 | −5,8 % | 10 |
| Kerrostalo kaksiot | 3 499 | −3,8 % | 22 |
| Kerrostalo kolmiot+ | 3 036 | −15,1 % | 19 |
| Rivitalot | 4 283 | −7,9 % | 10 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat 2025.
Kaikkien neljän talotyypin neliöhinta laski Maunulassa vuodesta 2024 vuoteen 2025. Kerrostalokaksioiden 3 499 €/m² oli 23. matalin 68 helsinkiläisestä postinumeroalueesta, joille kaksioiden hinta julkaistiin, ja kolmioiden ja sitä suurempien 3 036 €/m² oli 19. matalin 71 alueesta. Rivitalojen 4 283 €/m² oli puolestaan seitsemänneksi korkein 39 alueesta. Kauppoja oli kuitenkin jokaisessa talotyypissä vain 10–22, joten yksittäiset kohteet voivat vaikuttaa lukuihin paljon.
Omakotitalojen hintoja tästä tilastosta ei saa, koska omakotitalot myydään yleensä kiinteistöinä eikä osakkeina. Maunulan osa-alueella omakoti- ja paritaloasuntoja oli Helsingin seudun aluesarjojen vuoden 2025 tilastossa vain 122, ja niistä 53 on valmistunut 2010-luvulla.
Hintakehitys
Tilastokeskuksen postinumerodata kattaa vuodet 2023–2025, joten se kertoo kahdesta vuosimuutoksesta. Pidempää hintahistoriaa ei tässä esitetä, koska sitä ei ole samasta lähteestä samalla aluejaolla.
Maunulan kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 3 935 €/m² vuonna 2023, 3 638 €/m² vuonna 2024 ja 3 499 €/m² vuonna 2025. Kolmioissa ja sitä suuremmissa vastaavat luvut olivat 3 818, 3 574 ja 3 036 €/m², ja yksiöissä 4 598, 4 240 ja 3 995 €/m². Rivitalojen neliöhinta laski 5 147 eurosta 4 650 euroon ja edelleen 4 283 euroon. Kaikissa talotyypeissä hinta siis laski molempina vuosina.
Koko Helsingin neliöhinta laski samana aikana kaikki talotyypit yhteensä 5 278 eurosta (2023) 5 074 euroon (2024) ja 4 983 euroon (2025), eli vuoden 2025 muutos oli −1,8 %. Maunulan kolmioiden 15,1 %:n lasku oli selvästi jyrkempi, mutta kauppoja oli vuonna 2025 vain 19, kun vuotta aiemmin niitä oli 34. Näin pienessä aineistossa keskihinta riippuu paljon siitä, millaisia asuntoja sattui tulemaan myyntiin, joten lukua ei kannata tulkita koko alueen arvon pudotukseksi.
Myyntiajat ja markkinatilanne
Myyntiajoista, neuvotteluvarasta tai tarjousten suhteesta pyyntihintaan ei ole julkista viranomaistilastoa Maunulan tasolla, joten niitä ei tässä esitetä. Tilastokeskuksen kauppamäärät ja kaupungin asuntokantatilasto kertovat kuitenkin, millainen markkina on.
Postinumeroalueella 00630 kerrostaloasuntojen kauppoja oli vuonna 2023 yhteensä 81, vuonna 2024 yhteensä 75 ja vuonna 2025 yhteensä 51. Rivitalokauppoja oli kahtena ensimmäisenä vuonna 15 ja vuonna 2025 kymmenen. Kauppojen määrä siis väheni vuonna 2025 selvästi, mikä tekee myös keskihinnoista epävarmempia.
Yksi selitys pienille kauppamäärille voi olla alueen hallintarakenne. Helsingin seudun aluesarjojen vuoden 2024 tilastossa Maunulan osa-alueen 4 715 asunnosta 2 039 oli arava- tai korkotukivuokra-asuntoja ja 1 015 muita vuokra-asuntoja, kun taas osakkeina omistettuja asuntoja oli 1 297. Vuokra-asuntojen osuus oli noin 65 %, kun koko Helsingissä se oli noin 48 %, joten vapailla markkinoilla myytäviä asuntoja on suhteessa vähemmän. Jos etsit tiettyä asuntotyyppiä, varaudu siihen, että sopivia kohteita tulee myyntiin harvakseltaan.
Vertailu naapurialueisiin
Maunulan naapurialueet eroavat toisistaan sekä rakennuskannaltaan että hinnoiltaan, joten vertailu kannattaa tehdä talotyypeittäin. Alla olevassa taulukossa ovat kerrostalokaksioiden ja -kolmioiden sekä rivitalojen neliöhinnat vuodelta 2025.
| Postinumeroalue | Kaksiot €/m² | Kolmiot+ €/m² | Rivitalot €/m² |
|---|---|---|---|
| 00630 Maunula | 3 499 | 3 036 | 4 283 |
| 00620 Metsälä–Etelä-Oulunkylä | 3 717 | 3 820 | 4 013 |
| 00640 Oulunkylä–Patola | 3 461 | 3 597 | 3 966 |
| 00660 Länsi-Pakila | ei riittävästi kauppoja | ei riittävästi kauppoja | 4 161 |
| 00610 Käpylä | 4 879 | 5 085 | 6 665 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat 2025.
Kerrostalokaksioissa Maunula oli lähes samalla tasolla kuin Oulunkylä–Patola ja hieman Metsälä–Etelä-Oulunkylää edullisempi. Kolmioissa ja sitä suuremmissa Maunula oli taulukon edullisin, mutta sen kolmioluku perustuu 19 kauppaan. Rivitaloissa Maunulan neliöhinta oli taulukon pohjoisia naapureita korkeampi ja selvästi Käpylää matalampi. Käpylän rivitaloluku perustuu 15 kauppaan, joten sekin voi vaihdella paljon vuodesta toiseen.
Länsi-Pakilassa kerrostaloasuntojen kauppoja oli niin vähän, ettei niille julkaistu neliöhintaa, mutta rivitaloja myytiin 79. Jos vertailet Maunulaa ja Pakilaa, vertaa siis rivitaloja keskenään. Pohjois-Helsingin alueiden hintoja käsitellään laajemmin Pohjois-Helsingin hintavertailussa.
Asuntosijoittaminen Maunulassa
Sijoittajalle Maunulan kiinnostavuus perustuu Helsingin mittakaavassa maltilliseen neliöhintaan, Keskuspuiston läheisyyteen ja pikaraitiolinjaan 15 eli Raide-Jokeriin, jolla on HSL:n aikataulutietojen mukaan Maunulan postinumeroalueella kolme pysäkkiä: Maunula, Pirjontie ja Pirkkola. Riskit liittyvät siihen, että vuokra-asuntojen tarjonta alueella on jo suuri ja että monissa vanhoissa taloissa voi olla edessä isoja korjauksia.
Tilastokeskuksen vuokratilasto ei julkaise vuokria Maunulan postinumeroalueelle, joten tässä ei esitetä Maunulan vuokratasoja eikä vuokratuottoja. Koko Helsingissä vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskineliövuokra oli vuoden 2026 toisella neljänneksellä yksiöissä 26,71 €/m², kaksioissa 20,37 €/m² ja kolmioissa ja sitä suuremmissa 18,33 €/m² kuukaudessa. Luvut ovat koko kaupungin keskiarvoja, eivätkä ne kerro Maunulan vuokratasoa.
Laske tuotto oman kohteesi luvuilla: velaton ostohinta, varainsiirtovero (asunto-osakkeessa 1,5 % velattomasta hinnasta), yhtiövastike ja mahdollinen rahoitusvastike, ennakoitavat korjaukset ja realistinen vuokra vastaavista asunnoista. Vuokralaiselle konkreettisia etuja ovat raitiovaunuyhteys ja bussit keskustaan. Metroa tai juna-asemaa Maunulassa ei ole, vaan raitiolinjalla 15 pääsee aikataulun mukaan noin 7 minuutissa Oulunkylän asemalle ja noin 8 minuutissa Huopalahden asemalle, joilta lähijunat kulkevat keskustaan.
Ensiasunnon ostajalle
Ensiasunnon ostajalle Maunula voi olla kiinnostava, koska kerrostalokaksioiden ja -kolmioiden neliöhinnat olivat vuonna 2025 Helsingin postinumeroalueiden matalammassa puoliskossa. Ostopäätös kannattaa silti tehdä asunnon ja taloyhtiön, ei pelkän neliöhinnan, perusteella.
Kaupungin historiasivuston mukaan Maunulan 1950- ja 1960-luvulla rakennetut kerrostaloasunnot olivat pääsääntöisesti yksiöitä ja kaksioita. Aluesarjojen vuoden 2025 tilastossa Maunulan osa-alueen kerrostaloasunnoista 1 605 on valmistunut vuosina 1940–1959, 1 665 vuosina 1960–1969 ja 806 vuosina 1970–1979. Pieniä asuntoja vanhoissa taloissa on siis paljon, ja niissä taloyhtiön korjaushistoria vaikuttaa asumiskustannuksiin usein enemmän kuin pieni ero neliöhinnassa.
Rahoituksessa kannattaa huomata kaksi asiaa. Finanssivalvonnan 29.6.2026 tekemän makrovakauspäätöksen mukaan lainakatto on 95 % kaikille lainanottajille, joten omarahoitusta tai lisävakuuksia tarvitaan vähintään 5 %. Ensiasunnon ostajan varainsiirtoverovapaus puolestaan poistui Verohallinnon mukaan 1.1.2024, joten myös ensiasunnosta maksetaan nykyisin 1,5 %:n varainsiirtovero. Pyydä ennen tarjousta isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys ja tilinpäätökset, joista näet yhtiölainat ja suunnitellut korjaukset.
Uudiskohteet Maunulassa
Uudisrakentaminen on Maunulassa ollut viime vuosikymmeninä vähäistä verrattuna 1950- ja 1960-lukujen rakentamiseen. Helsingin seudun aluesarjojen vuoden 2025 tilastossa Maunulan osa-alueen 4 771 asunnosta 184 oli valmistunut vuosina 2010–2019 ja 120 vuodesta 2020 alkaen, kun vuosina 1940–1969 valmistuneita oli yli 3 500.
Historiasivuston mukaan 2000-luvulla valmistuneen asemakaavan jälkeen Suursuon ja Tuusulanväylän väliin alkoi rakentua uusi pientaloalue, ja Maunula on 2010-luvulla laajentunut Suopellon omakotialueen myötä. Asemakaava mahdollisti sivuston mukaan myös Maunula-talon, joka valmistui vuonna 2016.
Uusien asuntojen hinnoista ei tässä esitetä lukuja, koska Tilastokeskuksen postinumerotilasto koskee vain vanhoja osakeasuntoja. Jos harkitset uudiskohdetta, vertaa sen velatonta hintaa ja yhtiölainaosuutta samalla alueella toteutuneisiin vanhojen asuntojen kauppoihin ja ota huomioon, että uudiskohteessa isot korjaukset ovat yleensä vasta kaukana edessä.
Markkinanäkymät
Tässä artikkelissa ei esitetä hintaennusteita, koska kahden vuosimuutoksen perusteella ei voi päätellä tulevaa suuntaa eikä Maunulalle ole virallista alueellista hintaennustetta. Arvioon vaikuttavat tekijät voi kuitenkin tunnistaa.
Yleisiä tekijöitä ovat korkotaso, pääkaupunkiseudun väestökehitys ja uusien asuntojen tarjonta. Maunulassa erityisiä tekijöitä ovat vuokra-asuntojen suuri osuus, joka voi selittää omistusasuntojen pienet kauppamäärät, sekä vanhan talokannan tulevat korjaukset. Raide-Jokeri on liikennöinyt 21.10.2023 alkaen, joten vuosien 2024 ja 2025 kaupat on tehty linjan jo liikennöidessä, mutta tilasto ei kerro, onko linjalla ollut vaikutusta hintoihin.
Historiasivuston mukaan alueen vetovoimaa ovat kasvattaneet hyvät liikenneyhteydet keskustaan ja poikittaisyhteydet itään ja länteen. Se kuvaa alueen kehitystä, ei hintojen tulevaa suuntaa. Jos ostat pitkäksi aikaa, tärkeämpää kuin hintasuhdanteen arvaaminen on se, että asunto sopii tarpeisiisi ja taloyhtiön talous ja korjaussuunnitelmat ovat kunnossa.
Usein kysytyt kysymykset Maunulan asuntomarkkinoista
Kokosimme tähän yleisimmät kysymykset Maunulan asuntojen hinnoista. Vastaukset perustuvat samoihin Tilastokeskuksen ja Helsingin kaupungin tilastoihin kuin artikkelin muutkin osiot.
Mikä on Maunulan asuntojen keskihinta?
Postinumeroalueella 00630 kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 3 499 €/m², kolmioiden ja sitä suurempien 3 036 €/m², yksiöiden 3 995 €/m² ja rivitalojen 4 283 €/m². Kaikkia talotyyppejä yhdistävää keskihintaa ei tässä lasketa, koska talotyyppien keskiarvo ilman painotusta antaisi harhaanjohtavan kuvan.
Miksi Maunulan hinnat laskivat vuonna 2025?
Tilasto ei kerro syitä. Kaikkien talotyyppien neliöhinta laski, mutta kauppoja oli vähän, joten osa muutoksesta voi johtua siitä, millaisia asuntoja myytiin. Koko Helsingissä hinnat laskivat samana vuonna 1,8 %.
Onko Maunula Pakilaa edullisempi?
Rivitaloissa Maunulan neliöhinta oli vuonna 2025 korkeampi kuin Länsi-Pakilan 4 161 €/m². Kerrostaloasunnoista vertailua ei voi tehdä, koska Pakilan postinumeroalueilla kauppoja oli liian vähän neliöhinnan julkaisemiseen.
Kannattaako Maunulaan sijoittaa?
Maunulan postinumeroalueelle ei julkaista vuokratilastoa, joten tuotto kannattaa laskea oman kohteen hinnalla, vastikkeilla, korjauksilla ja vastaavien asuntojen vuokrilla. Huomaa, että alueella on jo paljon vuokra-asuntoja.
Kannattaako ostaa asunto vanhasta talosta?
Se riippuu taloyhtiöstä. Selvitä isännöitsijäntodistuksesta ja kunnossapitotarveselvityksestä, mitä korjauksia on tehty ja mitä on tulossa. Remontoimattomat asunnot myydään usein alempaan hintaan kuin remontoidut, joten tulevat korjaukset kannattaa huomioida tarjouksessa.
Yhteenveto
Maunulan postinumeroalueella 00630 kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 3 499 €/m², kolmioiden ja sitä suurempien 3 036 €/m², yksiöiden 3 995 €/m² ja rivitalojen 4 283 €/m². Kaikkien talotyyppien hinnat laskivat vuodesta 2024, kolmioissa 15,1 %, mutta kauppoja oli vain 10–22 talotyyppiä kohden, joten luvut voivat vaihdella paljon.
Maunulan markkinaa leimaa vuokra-asuntojen suuri osuus, mikä voi selittää pienet kauppamäärät. Liikenneyhteydet perustuvat raitiolinjaan 15 ja busseihin, ja Keskuspuisto on aivan vieressä. Lue alueen arjesta lisää Maunulan asuinalueoppaasta ja vertaa hintoja koko kaupunkiin Helsingin neliöhinnat alueittain -artikkelissa.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Lähteet
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat
- Helsingin seudun aluesarjat: Asunnot osa-alueittain talotyypin ja valmistumisvuoden mukaan
- Helsingin seudun aluesarjat: Asunnot osa-alueittain hallintaperusteen mukaan
- Helsingin historia: Maunula
- Finanssivalvonta: Makrovakauspäätös 29.6.2026
- Verohallinto: Asunto-osakkeen ostajan varainsiirtovero
- Verohallinto: Ensiasunto
- HSL:n avoin aikatauludata (GTFS), aikataulukausi 2.10.–30.11.2026
- Espoon kaupunki: Liikenne pikaraitiolinjalla 15 alkaa 21. lokakuuta (2023)
