Malmi – asuntojen hinnat ja markkinatilanne
Malmin asuntojen hinnat: Tilastokeskuksen neliöhinnat talotyypeittäin, kauppamäärät, vertailu lähialueisiin ja Malminkentän rakentaminen ostajan kannalta.
Malmi on Koillis-Helsingin keskus, jossa kerrostalokaksioiden ja -kolmioiden neliöhinnat kuuluivat vuonna 2025 Helsingin postinumeroalueiden halvimpaan viidennekseen. Samalla alue on keskellä suurta muutosta, kun entiselle lentokentälle rakennetaan Malminkentän asuinaluetta ja keskustaa uudistetaan. Ostajalle tämä tarkoittaa sekä mahdollisuuksia että epävarmuutta.
Tässä katsauksessa käymme läpi Tilastokeskuksen vuoden 2025 neliöhinnat ja kauppamäärät postinumeroalueelta 00700 Malmi, vertailun lähialueisiin sekä kaupungin suunnitelmat. Hinnat ovat vanhojen osakeasuntojen toteutuneita kauppoja. Hintaennusteita emme esitä, koska niille ei ole luotettavaa alueellista lähdettä.
Hintataso eri asuntotyypeissä
Tilastokeskuksen postinumeroalueeseen 00700 Malmi kuuluvat Malmin asemanseutu sekä Ylä- ja Ala-Malmin keskustat. Pihlajamäki ja Viikinmäki ovat omalla postinumeroalueellaan 00710, joten niiden kaupat eivät sisälly alla oleviin lukuihin, vaikka Pihlajamäki kuuluu virallisesti Malmin kaupunginosaan.
| Talotyyppi (00700 Malmi) | €/m² 2025 | Muutos 2024–2025 | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo yksiöt | 3 590 | +0,1 % | 14 |
| Kerrostalo kaksiot | 2 819 | −7,1 % | 42 |
| Kerrostalo kolmiot+ | 2 642 | −4,4 % | 34 |
| Rivitalot | 3 290 | +6,4 % | 26 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat 2025.
Malmin kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 2 819 €/m², mikä oli 13. matalin 68 helsinkiläisestä postinumeroalueesta, joille kaksioiden hinta julkaistiin. Kolmioissa ja sitä suuremmissa Malmi oli 14. matalin 71 alueesta. Yksiöiden neliöhinta oli selvästi korkeampi kuin suurempien asuntojen, mutta kauppoja oli vain 14. Rivitalojen neliöhinta 3 290 €/m² oli korkeampi kuin kerrostalokaksioiden ja -kolmioiden mutta matalampi kuin yksiöiden.
Omakotitalojen hintoja tästä tilastosta ei saa, koska omakotitalot myydään yleensä kiinteistöinä eikä osakkeina. Jos etsit omakotitaloa Malmin pientaloalueilta, hintatasoa kannattaa arvioida toteutuneista kiinteistökaupoista ja talon kunnosta.
Hintakehitys 2023–2025
Tilastokeskuksen postinumerodata kattaa vuodet 2023–2025, joten se kertoo kahdesta vuosimuutoksesta. Pidemmästä hintahistoriasta ei tässä esitetä lukuja, koska niitä ei ole samasta lähteestä samalla aluejaolla.
Kerrostalokaksioiden neliöhinta oli Malmilla 3 135 €/m² vuonna 2023, 3 033 €/m² vuonna 2024 ja 2 819 €/m² vuonna 2025, eli hinta laski molempina vuosina. Kolmioissa ja sitä suuremmissa luvut olivat 2 650, 2 764 ja 2 642 €/m², joten suunta vaihteli. Yksiöt laskivat vuodesta 2023 (4 012 €/m²) vuoteen 2024 (3 585 €/m²) ja pysyivät sitten ennallaan. Rivitalot laskivat ensin 3 593 eurosta 3 093 euroon ja nousivat vuonna 2025 3 290 euroon neliöltä.
Koko Helsingin neliöhinta laski samana aikana kaikki talotyypit yhteensä 5 278 eurosta (2023) 5 074 euroon (2024) ja 4 983 euroon (2025). Vuoden 2025 muutos oli −1,8 %. Malmin kerrostalokaksioiden lasku oli siis jyrkempi kuin koko kaupungin, mutta luvut eivät ole suoraan verrattavissa, koska Helsingin luku sisältää kaikki talotyypit.
Lentokentän kehityksen vaikutus
Malminkentän rakentaminen on Malmin asuntomarkkinan suurin tulevaisuuden tekijä. Kaupungin mukaan Malmi on yksi neljästä kaupunkiuudistusalueesta, ja merkittävimmät muutokset tapahtuvat Malminkentällä, josta rakentuu tulevien vuosikymmenien aikana uusi asuinalue.
Ensimmäinen osa-alue Nallenrinne rakennetaan kaupungin mukaan 2 800 ihmiselle, ja sen ensimmäisten talojen rakentaminen alkoi talvella 2025–2026. Lentoasemankortteleihin on suunniteltu seitsemän asuinkorttelia, koulu, päiväkoti ja pelastusasema, ja Malminkentän keskusalueeksi tulevien Kiitotienkortteleiden rakentaminen alkaa 2030-luvun puolella. Lisäksi uutta asuntorakentamista suunnitellaan esimerkiksi Pikitehtaankortteleihin, Sepänmäkeen ja Sunnuntaikortteleihin.
Tilasto ei kerro, miten rakentaminen vaikuttaa vanhojen asuntojen hintoihin. Uusi tarjonta voi kilpailla vanhojen asuntojen kanssa, ja työmaat voivat lisätä melua ja liikennettä. Toisaalta uudet palvelut, puistot ja suunniteltu raitiotie voivat lisätä alueen kiinnostavuutta. Kumpi vaikutus on suurempi, riippuu toteutuksen aikataulusta ja yleisestä asuntomarkkinasta, eikä sitä voi ennustaa luotettavasti.
Kauppamäärät ja markkinadynamiikka
Myyntiajoista, ostajaprofiileista tai tarjousten suhteesta pyyntihintaan ei ole julkista viranomaistilastoa Malmin tasolla, joten niitä ei tässä esitetä. Tilastokeskuksen kauppamäärät kertovat kuitenkin, kuinka paljon alueella käytiin kauppaa.
Postinumeroalueella 00700 kerrostaloasuntojen kauppoja oli vuonna 2025 yhteensä 90 (yksiöt 14, kaksiot 42, kolmiot+ 34). Vuonna 2024 niitä oli 92 ja vuonna 2023 yhteensä 157. Rivitalokauppoja oli kaikkina kolmena vuonna 24–26. Kerrostalokauppojen määrä siis väheni selvästi vuodesta 2023 vuoteen 2024 ja pysyi sen jälkeen samalla tasolla.
Kun kauppoja on kymmeniä, yksittäiset kohteet voivat vaikuttaa keskihintaan paljon. Jos ostat tai myyt Malmilla, vertaa kohdetta saman taloyhtiön ja lähikortteleiden toteutuneisiin kauppoihin äläkä pelkkään postinumeroalueen keskiarvoon.
Vuokramarkkinat
Tilastokeskuksen vuokratilasto ei julkaise vuokria Malmin postinumeroalueelle, joten tässä ei esitetä Malmin vuokratasoja eikä vuokratuottoja. Vuokralaisen ja vuokranantajan kannattaa katsoa toteutuneita vuokria vastaavista asunnoista.
Koko Helsingin tasolla vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskineliövuokra oli Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2026 toisella neljänneksellä yksiöissä 26,71 €/m², kaksioissa 20,37 €/m² ja kolmioissa ja sitä suuremmissa 18,33 €/m² kuukaudessa. Luvut ovat koko kaupungin keskiarvoja, eivätkä ne kerro Malmin vuokratasoa. Vuokranantajan kannattaa huomata myös, että hyvä junayhteys ja palvelut ovat vuokralaiselle konkreettisia etuja, mutta rakennusvaihe voi tuoda melua joillekin osoitteille.
Sijoitusanalyysi
Sijoittajan näkökulmasta Malmin vahvuuksia voivat olla matala neliöhinta, junayhteys ja alueen suunniteltu kehitys. Riskit liittyvät siihen, ettei kehityksen vaikutusta hintoihin voi tietää etukäteen ja että vanhemmissa taloissa voi olla tulossa isoja korjauksia.
Tuotto kannattaa laskea oman kohteen luvuilla: ostohinta varainsiirtoveroineen, yhtiövastike ja mahdollinen rahoitusvastike, ennakoitavat korjaukset ja realistinen vuokra. Varainsiirtovero on asunto-osakkeessa 1,5 % velattomasta hinnasta. Malmin kaltaisella alueella tuottolaskelmaan vaikuttaa kauppahinnan lisäksi erityisesti taloyhtiön korjaushistoria, koska matalan neliöhinnan taustalla voi olla tuleva remontti.
Ennen ostoa pyydä isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys ja tilinpäätökset. Niistä näet yhtiölainat ja suunnitellut korjaukset. Vertaile myös, sijaitseeko kohde lähellä Malminkentän työmaita tai asemanseudun täydennysrakentamiskohteita, koska ne voivat vaikuttaa sekä vuokrattavuuteen että jälleenmyyntiin.
Tulevaisuuden näkymät
Tässä artikkelissa ei esitetä hintaennusteita, koska kahden vuosimuutoksen perusteella ei voi päätellä tulevaa suuntaa eikä Malmille ole virallista alueellista hintaennustetta. Kaupungin suunnitelmista näkee kuitenkin, mitä alueelle on tulossa.
Kaupungin mukaan Malmin uuden sairaalan rakentaminen on tarkoitus aloittaa vuonna 2029, ja tilat otetaan näillä näkymin käyttöön vuonna 2032. Kirkonkyläntie 17:ään rakennetaan uusi perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen rakennus, joka otetaan näillä näkymin käyttöön vuonna 2028. Malmin uimahallin laajennuksen sisätilat avataan loppuvuodesta 2027 ja ulkoallasalue vuonna 2028.
Raideliikenteessä Malmin asemalla pysähtyvät lähijunat I, P ja K, mutta pikaraitiolinja 15 eli Raide-Jokeri ei kulje Malmin kautta. Kaupunki suunnittelee Viikin–Malmin pikaraitiotietä keskustasta Viikin kautta Malminkentälle ja Malmin sairaalalle. Hankkeen projektisivun mukaan se on suunnitteilla, ja alustavassa aikataulussa raitiotien rakentaminen on merkitty vuosille 2028–2032.
Ostajan tarkistuslista
Malmilla asunnon arvoon ja asumisen laatuun vaikuttavat erityisesti sijainti suhteessa asemaan ja työmaihin sekä taloyhtiön korjaustilanne. Alla oleva lista auttaa käymään tärkeimmät asiat läpi ennen tarjousta.
- Kävelymatka Malmin asemalle ja lähimpiin bussipysäkkeihin
- Lähistön suunnitellut rakennushankkeet kaupungin karttapalvelusta
- Liikenne- ja rakennusmelu eri vuorokaudenaikoina
- Tehdyt ja suunnitellut remontit isännöitsijäntodistuksesta ja kunnossapitotarveselvityksestä
- Yhtiövastike, rahoitusvastike ja yhtiölainan määrä
- Energiatodistus ja lämmitysmuoto
- Omarahoitusosuus: lainakatto on Finanssivalvonnan 29.6.2026 päätöksen mukaan 95 % kaikille lainanottajille
- Varainsiirtovero: 1,5 % velattomasta hinnasta asunto-osakkeessa
Listan kohdista erityisesti suunnitellut hankkeet ovat Malmilla tärkeitä, koska Malminkentän ja keskustan rakentaminen jatkuu vuosia. Kaupungin Malmi-sivulla on linkki karttapalveluun, josta näet vireillä olevat kaavat.
Vertailu lähialueisiin
Malmin naapurialueet ovat hintatasoltaan erilaisia, joten vertailu kannattaa tehdä talotyypeittäin. Alla olevassa taulukossa ovat kerrostalokaksioiden ja -kolmioiden sekä rivitalojen neliöhinnat vuodelta 2025.
| Postinumeroalue | Kaksiot €/m² | Kolmiot+ €/m² | Rivitalot €/m² |
|---|---|---|---|
| 00700 Malmi | 2 819 | 2 642 | 3 290 |
| 00710 Pihlajamäki–Viikinmäki | 2 411 | 2 252 | 3 206 |
| 00720 Pukinmäki | 2 481 | 2 621 | 2 810 |
| 00730 Tapanila | 3 997 | 3 409 | 3 241 |
| 00640 Oulunkylä–Patola | 3 461 | 3 597 | 3 966 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat 2025.
Kerrostalokaksioissa ja -kolmioissa Malmi oli kalliimpi kuin Pihlajamäki–Viikinmäki ja Pukinmäki mutta selvästi edullisempi kuin Tapanila ja Oulunkylä–Patola. Rivitaloissa Malmi oli taulukon viidestä alueesta toiseksi kallein Oulunkylä–Patolan jälkeen. Tapanilassa rivitaloja myytiin vuonna 2025 selvästi eniten (75), joten sen rivitaloluku perustuu taulukon suurimpaan kauppamäärään.
Malmi ja Oulunkylä
Oulunkylä–Patolan kerrostalokaksiot olivat neliöltä 642 euroa ja kolmiot 955 euroa Malmia kalliimpia. Molemmilla alueilla on lähijunayhteys, mutta Oulunkylässä on lisäksi Raide-Jokerin pysäkki aseman vieressä. Malmilta Oulunkylään pääsee P-junalla aikataulun mukaan 4 minuutissa.
Malmi, Pukinmäki ja Tapanila
Pukinmäki ja Tapanila ovat Malmin naapuriasemia samalla radalla. Pukinmäen kerrostalokaksiot olivat vuonna 2025 Malmia edullisempia, kolmiot lähes samanhintaisia. Tapanilan kerrostaloasunnot olivat selvästi Malmia kalliimpia. Lue lisää Tapanilan asuntojen hinnoista.
Usein kysytyt kysymykset Malmin asuntomarkkinoista
Kokosimme tähän yleisimmät kysymykset Malmin asuntojen hinnoista. Vastaukset perustuvat samoihin Tilastokeskuksen vuoden 2025 lukuihin ja kaupungin tietoihin kuin artikkelin muutkin osiot.
Onko nyt hyvä aika ostaa Malmilta?
Ajoitusta ei voi tilaston perusteella arvioida. Malmin kerrostalokaksioiden neliöhinta laski vuodesta 2024 vuoteen 2025 7,1 % ja kolmioiden 4,4 %, mutta tulevaa suuntaa ei voi päätellä kahdesta vuosimuutoksesta. Ratkaisevampaa on, sopiiko asunto tarpeisiisi ja onko taloyhtiön talous kunnossa.
Miten Malminkentän rakentaminen vaikuttaa vanhoihin asuntoihin?
Vaikutusta ei voi tietää etukäteen. Uusi tarjonta voi kilpailla vanhojen asuntojen kanssa, ja työmaat voivat tuoda melua. Toisaalta uudet palvelut, puistot ja suunniteltu raitiotie voivat lisätä alueen kiinnostavuutta.
Kannattaako Malmille sijoittaa?
Malmin postinumeroalueelle ei julkaista vuokratilastoa, joten tuotto kannattaa laskea oman kohteen hinnalla, vastikkeilla, korjauksilla ja realistisella vuokralla. Matala neliöhinta voi johtua myös tulevista korjauksista, joten selvitä taloyhtiön tilanne huolellisesti.
Kuinka paljon remontteihin kannattaa varautua?
Remonttien määrä ja hinta riippuvat talosta. Kunnossapitotarveselvityksestä ja isännöitsijäntodistuksesta näet, mitä korjauksia taloyhtiössä on tehty ja suunniteltu. Remontoimattomat asunnot myydään usein alempaan hintaan kuin remontoidut.
Miten Raide-Jokeri vaikuttaa hintoihin?
Raide-Jokeri eli pikaraitiolinja 15 avattiin 21.10.2023, mutta se ei kulje Malmin kautta, joten sillä ei ole Malmilla omaa pysäkkiä. Lähimmät pysäkit ovat Viikissä ja Oulunkylässä. Malmille suunniteltu raitiotie on Viikin–Malmin pikaraitiotie, joka on vasta suunnitteilla.
Ovatko Malmin asunnot hyviä ensiasuntoja?
Malmin matala neliöhinta voi helpottaa ensiasunnon hankintaa, ja lainakatto on Finanssivalvonnan päätöksen mukaan 95 % kaikille lainanottajille, joten omarahoitusta tarvitaan vähintään 5 %. Ensiasunnon ostajan varainsiirtoverovapaus poistui 1.1.2024. Arvioi asunnon sopivuus oman arkesi ja taloyhtiön kunnon perusteella.
Yhteenveto
Malmin postinumeroalueella 00700 kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 2 819 €/m², kolmioiden ja sitä suurempien 2 642 €/m², yksiöiden 3 590 €/m² ja rivitalojen 3 290 €/m². Kaksiot laskivat vuodesta 2024 7,1 % ja kolmiot 4,4 %, kun taas rivitalot nousivat 6,4 %. Kaksioissa Malmi oli 13. edullisin 68 helsinkiläisestä postinumeroalueesta, joille hinta julkaistiin.
Alueen tulevaisuuteen vaikuttavat Malminkentän rakentaminen, keskustan uudistus, uusi sairaala ja suunniteltu pikaraitiotie. Niiden vaikutusta hintoihin ei voi ennustaa. Lue alueen arjesta lisää Malmin asuinalueoppaasta ja vertaa hintoja koko kaupunkiin Helsingin neliöhinnat alueittain -artikkelissa.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Lähteet
- Tilastokeskus: Osakeasuntojen hinnat
- Tilastokeskus: Asuntojen vuokrat
- Helsingin kaupunki: Malmi (Uutta Helsinkiä rakentamassa)
- Helsingin kaupunki: Viikin–Malmin pikaraitiotie
- Helsingin historia: Malmin ja Tapaninvainion vaiheita
- Finanssivalvonta: Makrovakauspäätös 29.6.2026
- Verohallinto: Asunto-osakkeen ostajan varainsiirtovero
- Verohallinto: Ensiasunnon ostaja
- HSL:n avoin aikatauludata (GTFS), aikataulukausi 2.10.–30.11.2026
- Espoon kaupunki: Liikenne pikaraitiolinjalla 15 alkaa 21. lokakuuta (2023)
