Asuntojen hinnat Vantaa – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Vantaalla: Tilastokeskuksen neliöhinnat postinumeroalueittain Tikkurilasta Myyrmäkeen, hintakehitys ja vertailu muuhun pääkaupunkiseutuun.
Vantaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli vuonna 2025 2 675 €/m² (Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025). Vantaa oli pääkaupunkiseudun kaupungeista selvästi edullisin: Helsingin keskihinta oli 86,3 % ja Espoon 41,0 % korkeampi. Kaupungin sisällä hinnat vaihtelevat paljon. Kalleimmilla postinumeroalueilla kerrostalokaksioiden neliöhinta oli lähes 4 000 euroa, edullisimmilla alle 1 400 euroa.
Tässä artikkelissa käymme läpi Vantaan asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen vuosina 2021–2025 ja tekijät, jotka voivat selittää alueiden välisiä hintaeroja.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Vantaan asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta 2025 | 2 675 €/m² |
| Muutos 2024 → 2025 | −1,3 % (2024: 2 710 €/m²) |
| Kauppojen määrä 2025 | 2 771 (2024: 2 249) |
| Sijoitus kuntien neliöhintavertailussa | 7. kallein (220 kunnasta, joilla hinta julkaistiin) |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2024–2025, talotyypit yhteensä.
Keskihinta laski vuonna 2025 hieman, mutta kauppoja tehtiin 23,2 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Kauppamäärän kasvu kertoo markkinan vilkastumisesta, vaikka hinnat eivät vielä nousseet.
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Taulukossa käytetään Tilastokeskuksen aluenimiä, jotka eivät välttämättä vastaa kaupunginosien rajoja. Jos alueelle kertyi liian vähän kauppoja, hintaa ei julkaistu.
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 01510 Kirkonkylä–Veromäki | 4 550 €/m² | 3 964 €/m² | 3 663 €/m² | 3 959 €/m² |
| 01520 Tammisto | ei riittävästi kauppoja | 3 814 €/m² | 3 543 €/m² | 4 245 €/m² |
| 01700 Kivistö | 4 134 €/m² | 3 778 €/m² | 3 336 €/m² | 3 286 €/m² |
| 01300 Tikkurila | 4 142 €/m² | 3 625 €/m² | 3 195 €/m² | 3 022 €/m² |
| 01350 Hiekkaharju | 3 221 €/m² | 2 765 €/m² | 2 182 €/m² | 2 814 €/m² |
| 01620 Martinlaakso | 2 826 €/m² | 2 530 €/m² | 2 052 €/m² | 2 459 €/m² |
| 01600 Myyrmäki | 3 304 €/m² | 2 188 €/m² | 2 027 €/m² | ei riittävästi kauppoja |
| 01710 Pähkinärinne | 2 470 €/m² | 2 077 €/m² | 2 159 €/m² | 3 006 €/m² |
| 01200 Hakunila | 1 962 €/m² | 1 966 €/m² | 1 975 €/m² | 2 313 €/m² |
| 01450 Korso | 2 347 €/m² | 1 799 €/m² | 1 859 €/m² | 2 606 €/m² |
| 01280 Länsimäki | 2 480 €/m² | 1 742 €/m² | 1 197 €/m² | 2 661 €/m² |
| 01360 Koivukylä–Havukoski | 1 582 €/m² | 1 371 €/m² | 1 444 €/m² | 2 493 €/m² |
| 01480 Mikkola | ei riittävästi kauppoja | 1 278 €/m² | 1 450 €/m² | 2 703 €/m² |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025. Rivitalot = rivitalot yhteensä.
Kalleimmat alueet
Koko Vantaan postinumerodatassa kerrostaloasuntojen kallein alue oli vuonna 2025 01510 Kirkonkylä–Veromäki kaikissa kerrostalon asuntotyypeissä. Yksiöiden luku perustuu 16 kauppaan, joten sitä kannattaa lukea varauksella. Kaksioissa seuraavina olivat Tammisto, Kivistö, 01340 Leinelä (3 703 €/m², 24 kauppaa) ja Tikkurila. Tikkurilassa kerrostalokauppoja tehtiin yhteensä eniten, joten sen luvut ovat vertailun luotettavimpia. Rivitaloissa kallein oli Tammisto (4 245 €/m², 26 kauppaa).
Edullisimmat alueet
Kerrostalokaksioiden edullisin alue oli 01480 Mikkola (1 278 €/m², 15 kauppaa) ja seuraavana Koivukylä–Havukoski (1 371 €/m², 42 kauppaa). Yksiöissä edullisin oli Koivukylä–Havukoski. Kolmioissa ja isommissa edullisin oli Länsimäki (1 197 €/m²), mutta luku perustuu vain 16 kauppaan ja laski edellisvuoden 2 100 eurosta yli 40 %. Näin suuri muutos pienessä otoksessa kertoo todennäköisemmin myytyjen asuntojen erilaisuudesta kuin alueen todellisesta hintatasosta.
Rivitalojen ja kerrostalojen hintajärjestys voi vaihdella. Esimerkiksi Mikkolassa ja Koivukylä–Havukoskella rivitaloasuntojen neliöhinta oli noin kaksinkertainen saman alueen kerrostalokaksioihin verrattuna.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos | Kauppojen määrä |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 042 €/m² | – | 4 130 |
| 2022 | 3 136 €/m² | +3,1 % | 3 530 |
| 2023 | 2 885 €/m² | −8,0 % | 2 411 |
| 2024 | 2 710 €/m² | −6,1 % | 2 249 |
| 2025 | 2 675 €/m² | −1,3 % | 2 771 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain, talotyypit yhteensä.
Vantaan keskihinta oli korkeimmillaan vuonna 2022, minkä jälkeen se laski kolmena vuonna peräkkäin, yhteensä 14,7 %. Lasku oli jyrkintä vuosina 2023 ja 2024 ja hidastui selvästi vuonna 2025. Kauppamäärät puolestaan laskivat vuoteen 2024 asti ja kääntyivät sitten kasvuun.
Postinumeroalueiden muutokset 2024 → 2025
Kerrostalokaksioissa kehitys vaihteli paljon. Martinlaaksossa neliöhinta nousi 10,3 %, Hakunilassa 6,2 % ja Kirkonkylä–Veromäessä 6,1 %. Korsossa hinta taas laski 18,9 % ja Myyrmäessä 9,4 %. Tikkurilassa ja Kivistössä muutos oli enintään noin prosentin. Pienten kauppamäärien alueilla yksittäisen vuoden muutokset voivat heilahdella paljon, joten niitä kannattaa lukea suuntaa antavina.
Raideyhteydet ja alueiden hinnat
Vantaalla on kaksi lähijunarataa. Pääradan asemia ovat muun muassa Tikkurila, Hiekkaharju, Koivukylä ja Korso, ja Kehäradan asemia muun muassa Myyrmäki, Martinlaakso, Kivistö ja Aviapolis (HSL:n avoin pysäkkiaineisto). Junayhteys ei kuitenkaan yksin selitä hintatasoa: asemien lähellä on sekä kaupungin kalleimpia että edullisimpia postinumeroalueita. Esimerkiksi Kivistön ja Tikkurilan kaksioiden neliöhinnat olivat yli 3 600 euroa, Korson ja Koivukylä–Havukosken alle 1 800 euroa.
Erot voivat johtua rakennuskannan iästä, taloyhtiöiden korjaustilanteesta ja alueiden palveluista. Uudempaa asuntokantaa sisältävillä alueilla keskihinta on usein korkeampi, koska myydyt asunnot ovat uudempia ja remonttitarve pienempi.
Vantaan ratikka
Vantaan kaupungin mukaan Vantaan ratikka rakentuu vaiheittain vuosina 2026–2029, ja se yhdistää Mellunmäen lentoasemaan. Rakennustöitä on käynnissä muun muassa Hakunilan, Länsimäentien ja Tikkurilan kohdilla, ja liikenteen arvioidaan alkavan vuonna 2029. Ratikan vaikutusta hintoihin ei voi vielä arvioida tilastosta. Rakennusaikana työmaat voivat vaikuttaa arkeen reitin varrella, mikä kannattaa huomioida asuntoa valitessa.
Vantaa verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskineliöhinta 2025 | Ero Vantaaseen |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +86,3 % |
| Espoo | 3 773 €/m² | +41,0 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | +11,4 % |
| Vantaa | 2 675 €/m² | – |
| Turku | 2 653 €/m² | −0,8 % |
| Oulu | 2 105 €/m² | −21,3 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2025, talotyypit yhteensä.
Vantaan keskihinta oli vuonna 2025 noin 46 % Helsingin keskihintaa matalampi ja jopa Tamperetta edullisempi. Vantaan ja Espoon eroista hintojen ja palvelujen osalta kertoo tarkemmin Vantaan ja Espoon vertailu.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Vantaalla?
Sijainti ja palvelut
Tilaston perusteella kalleimmat kerrostaloalueet olivat Kirkonkylä–Veromäki, Tammisto, Kivistö, Leinelä ja Tikkurila. Ero muihin alueisiin voi johtua palveluiden ja työpaikkojen läheisyydestä sekä uudemmasta rakennuskannasta. Tikkurila on myös kaupungin suurin kauppojen keskittymä: siellä tehtiin vuonna 2025 yhteensä eniten kerrostalokauppoja kaikista Vantaan postinumeroalueista.
Rakennuskanta ja taloyhtiön kunto
Saman alueen sisällä talon ikä ja kunto voivat vaikuttaa hintaan enemmän kuin sijainti. Asunnot taloyhtiöissä, joissa putki- tai julkisivuremontti on edessä, myydään yleensä selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat asunnot, joissa korjaukset on jo tehty. Ennen tarjousta kannattaa lukea taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys ja pitkän tähtäimen suunnitelma.
Lentoaseman läheisyys
Lentoaseman läheisyys voi näkyä sekä työpaikkoina että lentomeluna. Lentomelualueet kannattaa selvittää kaupungin kaavoitusaineistosta ennen ostopäätöstä, erityisesti pientaloa ostettaessa.
Vinkit ostajalle Vantaalla
Vantaalla hintaero saman kaupungin sisällä voi olla kolminkertainen, joten kaupungin keskihinta sopii huonosti yksittäisen asunnon hinnan arviointiin. Vertailu kannattaa tehdä saman postinumeroalueen ja asuntotyypin toteutuneisiin kauppoihin. Velaton hinta on parempi mittari kuin myyntihinta, koska taloyhtiölainan osuus vaihtelee paljon, etenkin uudemmissa kohteissa.
Kun kauppamäärät kasvavat mutta hinnat eivät vielä nouse, ostajalla voi olla tavallista paremmat mahdollisuudet neuvotella. Tarjous kannattaa perustella lähialueen vertailukaupoilla ja taloyhtiön asiakirjoilla. Ostoprosessin vaiheista kertoo Vantaan asunnon ostajan opas.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Vantaan kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 postinumerodatassa kerrostaloasuntojen kallein alue oli 01510 Kirkonkylä–Veromäki, jossa kaksioiden neliöhinta oli 3 964 €/m². Rivitaloissa kallein oli Tammisto.
Mikä on Vantaan edullisin asuinalue?
Kerrostalokaksioissa edullisin oli 01480 Mikkola (1 278 €/m²) ja seuraavana Koivukylä–Havukoski (1 371 €/m²).
Paljonko Tikkurilassa maksaa asunto?
Tikkurilan postinumeroalueella 01300 kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 3 625 €/m² ja yksiöiden 4 142 €/m². Lisää alueesta kertoo Tikkurilan hintakatsaus.
Kannattaako ostaa Myyrmäestä?
Myyrmäessä kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 2 188 €/m², ja alueella on Kehäradan asema. Kannattavuus riippuu kohteesta, joten taloyhtiön tulevat remontit kannattaa selvittää. Lisää alueesta kertoo Myyrmäen hintakatsaus.
Ovatko Vantaan asuntojen hinnat laskeneet?
Keskihinta laski vuodesta 2022 vuoteen 2025 yhteensä 14,7 %. Vuonna 2025 lasku hidastui 1,3 prosenttiin, ja kauppojen määrä kasvoi 23,2 %.
Yhteenveto
- Vantaan vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 2 675 €/m² vuonna 2025
- Kallein kerrostaloalue oli Kirkonkylä–Veromäki, jossa kaksiot maksoivat 3 964 €/m²
- Edullisin oli Mikkola, jossa kaksioiden neliöhinta oli 1 278 €/m²
- Vantaa oli pääkaupunkiseudun kaupungeista edullisin
- Kauppamäärä kasvoi vuonna 2025 selvästi, vaikka hinta laski hieman
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Vantaan kaupunki – Vantaan ratikka
- HSL – avoin GTFS-aineisto (pysäkit ja asemat)
Vertaa kohteita Vantaalla AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Vantaalla. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 23.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
