Asuntojen hinnat Espoo – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Espoossa: keskihinta 3 773 €/m² (Tilastokeskus 2025). Katso neliöhinnat alueittain Tapiolasta Soukkaan, hintakehitys ja hintaerojen syyt.
Espoon vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 3 773 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus). Espoo on Suomen toiseksi suurin kaupunki, ja vuonna 2025 se oli Helsingin ja Kauniaisten jälkeen kolmanneksi kallein kunta vanhojen osakeasuntojen neliöhinnalla mitattuna. Hinnat vaihtelevat alueittain paljon: Tapiolan postinumeroalueella kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 5 773 euroa, kun edullisimmilla alueilla se jäi alle 2 500 euron.
Tässä artikkelissa käymme läpi Espoon asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen ja tekijät, jotka vaikuttavat alueiden välisiin hintaeroihin.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Espoon asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo | Lähde |
|---|---|---|
| Vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta 2025 | 3 773 €/m² | Tilastokeskus |
| Muutos 2024 → 2025 | −1,7 % | Tilastokeskus |
| Kauppojen määrä 2025 | 4 094 | Tilastokeskus |
| Kallein postinumeroalue (kerrostalokaksiot) | 5 773 €/m² (02100 Tapiola) | Tilastokeskus 2025 |
| Edullisin postinumeroalue (kerrostalokaksiot) | 2 262 €/m² (02770 Espoon keskus) | Tilastokeskus 2025 |
| Sijoitus kuntien välillä | 3. kallein | Tilastokeskus 2025 |
Kalleimmat kunnat vuonna 2025 olivat Helsinki (4 983 €/m²), Kauniainen (4 210 €/m²) ja Espoo (3 773 €/m²). Kaikki luvut ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen talotyypit yhteensä -lukuja.
Neliöhinnat alueittain
Alla olevat luvut ovat vanhojen kerrostalokaksioiden neliöhintoja postinumeroalueittain vuonna 2025. Kaksiot on valittu vertailuun, koska niitä myydään lähes kaikilla kerrostaloalueilla ja luvut ovat siksi hyvin vertailukelpoisia. Postinumeroalue ei välttämättä vastaa kaupunginosaa täsmälleen. Taulukoissa ovat alueet, joilla kerrostalokaksioiden kauppoja kertyi vähintään 14. Pienemmän kauppamäärän alueista esimerkiksi Henttaan (02250) kaksioiden neliöhinta oli 4 413 €/m² (10 kauppaa) ja Lähderannan (02720) 2 783 €/m² (9 kauppaa).
Kalleimmat alueet
| Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 02100 Tapiola | 5 773 €/m² | −1,0 % | 60 |
| 02110 Otsolahti | 5 058 €/m² | −4,6 % | 31 |
| 02200 Niittykumpu | 4 843 €/m² | −8,4 % | 68 |
| 02120 Länsikorkee–Suvikumpu | 4 690 €/m² | −8,5 % | 26 |
| 02130 Pohjois-Tapiola | 4 609 €/m² | +0,5 % | 96 |
| 02170 Haukilahti | 4 411 €/m² | −1,4 % | 23 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Kalleimmat kerrostaloalueet keskittyvät Tapiolan ympäristöön ja länsimetron varteen. Westendissä ja Otaniemessä kerrostalokaksioiden kauppoja kertyi niin vähän, ettei niille julkaistu hintaa. Westendin postinumeroalueella rivitaloasuntojen neliöhinta oli 4 809 €/m² (34 kauppaa).
Keskihintaiset alueet
| Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 02600 Etelä-Leppävaara | 4 097 €/m² | −3,2 % | 73 |
| 02230 Matinkylä | 3 938 €/m² | +0,4 % | 127 |
| 02650 Pohjois-Leppävaara | 3 897 €/m² | +0,2 % | 64 |
| 02320 Espoonlahti | 3 417 €/m² | −1,3 % | 51 |
| 02210 Olari | 3 109 €/m² | −0,4 % | 52 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Edullisimmat alueet
| Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 02620 Karakallio | 2 952 €/m² | −9,6 % | 27 |
| 02760 Tuomarila–Suvela | 2 809 €/m² | +5,8 % | 32 |
| 02710 Viherlaakso | 2 652 €/m² | +6,0 % | 24 |
| 02360 Soukka | 2 400 €/m² | −14,2 % | 21 |
| 02770 Espoon keskus | 2 262 €/m² | −6,9 % | 14 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Pohjois-Espoon alueilla, kuten Kalajärvellä ja Nuuksiossa, kerrostaloasuntojen kauppoja kertyi niin vähän, ettei niille julkaistu tilastollista hintaa. Näillä alueilla asuntokauppa painottuu pientaloihin.
Edullisimpien alueiden hintatasoon vaikuttavat tyypillisesti:
- rakennuskannan ikä ja taloyhtiöiden korjaustarpeet
- etäisyys raideliikenteen asemista
- alueen palvelutarjonta ja maine.
Metron ja junan vaikutus hintoihin
Länsimetron asemat Espoossa ovat Keilaniemi, Aalto-yliopisto, Tapiola, Urheilupuisto, Niittykumpu, Matinkylä, Finnoo, Kaitaa, Soukka, Espoonlahti ja Kivenlahti. Leppävaarassa on juna-asema. Tilastojen perusteella raideyhteys ei yksin ratkaise hintatasoa: Tapiolan ja Niittykummun kaksiot ovat Espoon kalleimpia, mutta myös metroradan varrella sijaitsevan Soukan kaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 kaupungin edullisimpia.
Raideyhteyden vaikutus ei rajoitu aseman välittömään läheisyyteen, mutta se heikkenee yleensä sitä mukaa, mitä pidempi kävelymatka asemalle on. Ostajan kannattaa arvioida matka-aika ovelta ovelle eikä pelkkää etäisyyttä kartalla. Myös liityntäliikenne, pyöräily-yhteydet ja pysäköintimahdollisuudet vaikuttavat siihen, kuinka toimivaksi yhteys arjessa koetaan.
Uusien asemien ympärille rakennetaan usein paljon uusia asuntoja. Lisätarjonta voi hillitä hintojen nousua, vaikka alueen saavutettavuus paranee. Siksi raideyhteyden tuoma hyöty kannattaa arvioida yhdessä alueen tulevan rakentamisen ja rakennuskannan iän kanssa. Kaavoitustilanteesta ja suunnitteilla olevista hankkeista saa tietoa kaupungin kaavoituspalveluista. Espoon asuntomarkkinoiden ennusteessa käsitellään tarkemmin, millaiset tekijät vaikuttavat hintojen suuntaan lähivuosina.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 958 €/m² | – | 5 767 |
| 2022 | 4 084 €/m² | +3,2 % | 4 314 |
| 2023 | 3 869 €/m² | −5,3 % | 3 689 |
| 2024 | 3 840 €/m² | −0,7 % | 3 337 |
| 2025 | 3 773 €/m² | −1,7 % | 4 094 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain, talotyypit yhteensä.
Huomioita hintakehityksestä:
- Espoon hinnat nousivat vuonna 2022 ja ovat laskeneet vuodesta 2023 lähtien
- Kauppamäärä laski vuosina 2022–2024, mutta kääntyi vuonna 2025 nousuun
- Hintojen lasku on ollut 2024–2025 samaa suuruusluokkaa kuin Helsingissä (−1,8 %)
Miten Espoon hintatilastoja kannattaa tulkita
Kaupungin keskihinta on hyvä yleiskuva, mutta Espoossa se kätkee alleen suuria eroja. Espoon kaupunkirakenne muodostuu viidestä kaupunkikeskuksesta, jotka ovat Espoon keskus, Espoonlahti, Leppävaara, Matinkylä ja Tapiola. Alueiden rakennuskanta, sijainti ja hintataso poikkeavat toisistaan selvästi. Jos tiettynä vuonna kauppoja tehdään tavallista enemmän kalliilla alueilla, koko kaupungin keskihinta voi nousta, vaikka yksittäisten asuntojen arvo ei olisi muuttunut.
Siksi yksittäisen asunnon hintaa kannattaa verrata ennen kaikkea saman alueen samankaltaisiin kohteisiin: samaan asuntotyyppiin, samanikäisiin taloihin ja mieluiten samaan kortteliin. Vertailussa käytetään velatonta hintaa, koska taloyhtiölainan osuus vaihtelee etenkin uusissa taloissa paljon.
Pienen postinumeroalueen luvut perustuvat usein muutamaan kymmeneen kauppaan vuodessa. Esimerkiksi Soukan kaksioiden yli 14 prosentin lasku perustuu 21 kauppaan, joten yksittäiset kohteet vaikuttavat siihen paljon. Suuntaa kannattaa arvioida usean vuoden jaksolla.
Espoo verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kunta | Keskineliöhinta 2025 | Ero Espooseen |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +32 % |
| Kauniainen | 4 210 €/m² | +12 % |
| Espoo | 3 773 €/m² | – |
| Tampere | 2 979 €/m² | −21 % |
| Vantaa | 2 675 €/m² | −29 % |
| Turku | 2 653 €/m² | −30 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2025, talotyypit yhteensä.
Espoo on selvästi Helsinkiä edullisempi, mutta merkittävästi kalliimpi kuin Vantaa.
Kaupunkien välisessä vertailussa on hyvä huomata, että keskihinnat kuvaavat erilaisia asuntokantoja. Kuntien talotyyppijakauma ja rakennuskannan ikä vaikuttavat keskiarvoon. Lapsiperheen näkökulmasta vertailua avaa tarkemmin artikkeli Helsinki vai Espoo lapsiperheelle, ja Helsingin alueet käydään läpi artikkelissa Helsingin asuntojen hinnat.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Aluekeskusten vertailu
Espoon viidessä kaupunkikeskuksessa kerrostalokaksioiden neliöhinnat eroavat toisistaan selvästi:
| Kaupunkikeskus | Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Raideliikenne |
|---|---|---|---|
| Tapiola | 02100 Tapiola | 5 773 €/m² | Metro |
| Leppävaara | 02600 Etelä-Leppävaara | 4 097 €/m² | Juna |
| Matinkylä | 02230 Matinkylä | 3 938 €/m² | Metro |
| Espoonlahti | 02320 Espoonlahti | 3 417 €/m² | Metro |
| Espoon keskus | 02770 Espoon Keskus | 2 262 €/m² | Juna |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025. Espoon keskuksen luku perustuu 14 kauppaan.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Espoossa?
Sijainti ja liikenneyhteydet
- Metro: metroradan varren alueilla on Espoon kalleimpia postinumeroalueita, mutta myös edullisempia
- Juna: Leppävaaran alueen hinnat ovat Espoon keskitasoa korkeammat
- Merenranta: Haukilahden ja Westendin postinumeroalueilla tehdään paljon rivitalokauppoja, ja hinnat vaihtelevat kohteittain
- Pientaloalueet: Pohjois-Espoossa kerrostalokauppoja on vähän, ja hinnat määräytyvät kohteittain
Rakennusvuosi ja kunto
Rakennusvuosi ja taloyhtiön kunto selittävät usein suuren osan saman alueen sisäisistä hintaeroista. Uudemmat asunnot ovat tyypillisesti kalliimpia, mutta niissä rahoitusvastike voi olla suuri. Vanhemmissa taloissa taas lähestyvät peruskorjaukset voivat laskea hintaa.
Palvelut ja koulut
Perheasuntojen kysyntään vaikuttavat päiväkotien ja koulujen sijainti sekä lähipalvelut. Kouluihin ja varhaiskasvatukseen liittyvät ajantasaiset tiedot kannattaa tarkistaa Espoon kaupungin sivuilta.
Taloyhtiön kunto ja korjaukset
Espoossa on paljon vanhempia lähiöitä, joissa putki-, julkisivu- ja kattoremontit ovat monessa taloyhtiössä ajankohtaisia. Taloyhtiön tulevat korjaukset vaikuttavat asunnon hintaan usein yhtä paljon kuin sijainti. Ennen tarjousta kannattaa tutustua isännöitsijäntodistukseen, kunnossapitotarveselvitykseen ja taloyhtiön tilinpäätöksiin. Uusissa taloissa taas kannattaa tarkistaa rahoitusvastikkeen osuus ja taloyhtiölainan lyhennysaikataulu.
Mitä ostajan ja myyjän kannattaa huomioida
Ostajalle: Aloita määrittelemällä, mitkä asiat ovat arjessa tärkeimpiä: työmatka, koulut, palvelut vai luonto. Espoon kaupunkikeskukset eroavat toisistaan niin paljon, että sama budjetti riittää eri alueilla hyvin erilaiseen asuntoon. Asunnon ostamisesta Espoossa kerrotaan tarkemmin omassa oppaassaan, ja edulliset asuinalueet Espoossa auttavat hahmottamaan vaihtoehtoja pienemmällä budjetilla.
Myyjälle: Hinnoittelun pohjaksi kannattaa ottaa lähialueen toteutuneet kaupat eikä kaupungin keskihintaa. Metroaseman tai juna-aseman läheisyys, taloyhtiön hyvä kunto ja toimiva pohjaratkaisu ovat asioita, jotka kannattaa tuoda esiin myynti-ilmoituksessa. Realistinen pyyntihinta lyhentää tyypillisesti myyntiaikaa.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Espoon kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen mukaan kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 korkein Tapiolan postinumeroalueella (5 773 €/m²). Seuraavina olivat Otsolahti ja Niittykumpu.
Mikä on Espoon edullisin asuinalue?
Kerrostalokaksioiden neliöhinta oli vuonna 2025 matalin Espoon keskuksen (2 262 €/m²) ja Soukan (2 400 €/m²) postinumeroalueilla. Pohjois-Espoon pientaloalueilta ei kertynyt riittävästi kerrostalokauppoja vertailuun.
Miten metro vaikuttaa asuntojen hintoihin?
Hyvä raideyhteys lisää tyypillisesti alueen kiinnostavuutta, mutta hintatasoon vaikuttavat myös rakennuskannan ikä ja alueen muut ominaisuudet. Metroradan varrella on sekä Espoon kalleimpia että edullisimpia postinumeroalueita.
Kannattaako ostaa Tapiolasta?
Tapiolan kerrostaloasuntojen hintataso on Espoon korkein. Ostopäätöksessä kannattaa verrata kohdetta alueen toteutuneisiin kauppoihin ja selvittää taloyhtiön korjaustilanne, sillä se vaikuttaa hintaan usein yhtä paljon kuin sijainti.
Miten Espoo eroaa Helsingistä?
Vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli Espoossa vuonna 2025 noin 24 % Helsinkiä matalampi (3 773 €/m² vs. 4 983 €/m²). Kuntien asuntokannat poikkeavat toisistaan, joten ero vaihtelee alueittain.
Miten vertaan asunnon hintaa alueen keskiarvoon?
Vertaa kohteen velatonta neliöhintaa saman alueen samankaltaisiin, äskettäin myytyihin asuntoihin. Huomioi erot rakennusvuodessa, kunnossa, kerroksessa ja taloyhtiön tulevissa korjauksissa. Kaupungin keskihinta sopii vertailuun vain karkeasti, koska Espoon alueiden väliset erot ovat suuria.
Yhteenveto
- Espoon vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 3 773 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus)
- Kallein postinumeroalue kaksioissa oli Tapiola (5 773 €/m²)
- Edullisimmat kaksiot olivat Espoon keskuksen ja Soukan alueilla (2 262–2 400 €/m²)
- Hinnat laskivat 1,7 % vuodesta 2024
- Espoo oli kolmanneksi kallein kunta Helsingin ja Kauniaisten jälkeen
- Alueiden sisäiset erot ovat suuria, joten vertailu kannattaa tehdä kohdetasolla
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Espoon kaupunki – Tietoa Espoosta
- Espoon kaupunki – Leppävaara
- Espoon kaupunki – Espoon keskus
- Länsimetro – asemat
Vertaa kohteita Espoossa AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Espoossa. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 23.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
