KotienKoti Logo
KotienKotiJokaisen kodin digitaalinen koti
EtusivuBlogiAsuntomarkkinatAmuri – asuntojen hinnat ja markkinatilanne
Asuntomarkkinat9 min lukuaikaKotienKoti

Amuri – asuntojen hinnat ja markkinatilanne

Amurin asuntojen hinnat ja markkinatilanne Tampereella: Tilastokeskuksen neliöhinnat 2025, hintakehitys, aluevertailu ja vinkit ostajalle ja myyjälle.

Amuri – asuntojen hinnat ja markkinatilanne
Julkaistu 31. elokuuta 2026

Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti

Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.

Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.

Amuri on Tampereen keskustan tuntumassa sijaitseva kaupunginosa, jonka asuntojen hinnat heijastavat keskustan läheisyyttä. Tämä markkinakatsaus käy läpi Amurin vanhojen kerrostaloasuntojen neliöhinnat Tilastokeskuksen vuoden 2025 tilastosta, hintakehityksen ja sen, mitä ostajan, myyjän ja sijoittajan kannattaa huomioida.

Amurin asuntomarkkina on kerrostalovaltainen keskustamarkkina. Alue kiinnostaa erityisesti kaupunkiasumista arvostavia ostajia, jotka haluavat palvelut ja työpaikat kävelymatkan päähän.


Amurin neliöhinnat asuntotyypeittäin

Kerrostaloasunnot 2025

Tilastokeskus julkaisee vanhojen osakeasuntojen hinnat postinumeroalueittain. Amuri jakautuu kahteen postinumeroalueeseen: 33230 Länsi-Amuri ja 33210 Itä-Amuri–Tammerkoski. Jälkimmäiseen kuuluu myös Tammerkosken varren keskusta-aluetta, joten sen luvut eivät kuvaa pelkästään Amuria.

Asuntotyyppi33230 Länsi-Amuri33210 Itä-Amuri–Tammerkoski
Kerrostalo, yksiöt4 018 €/m²4 266 €/m²
Kerrostalo, kaksiot3 758 €/m²3 850 €/m²
Kerrostalo, kolmiot+3 575 €/m²3 740 €/m²

Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025.

Amurin kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat siis vuonna 2025 noin 3 600–4 300 €/m² asuntotyypistä ja alueen osasta riippuen. Koko Tampereen vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli samana vuonna 2 979 €/m², joten Amuri on selvästi kaupungin keskitasoa kalliimpi.

Huomioitavaa: Hinnat vaihtelevat paljon rakennusvuoden, kunnon ja tarkan sijainnin mukaan. Remontoidut asunnot ja taloyhtiöt, joissa suuret korjaukset on jo tehty, ovat tyypillisesti kalliimpia.

Rivitalot ja omakotitalot

Amuri on kerrostaloaluetta. Rivitalokauppoja kertyi Länsi-Amurin postinumeroalueelle niin vähän, ettei niille julkaistu tilastollista neliöhintaa. Pientaloa etsivän kannattaa katsoa laajemmin lähialueita ja verrata hintoja niiden omiin tilastoihin.


Hintakehitys 2023–2025

Postinumeroalue ja asuntotyyppi202320242025Muutos 2024 → 2025
33230 yksiöt4 142 €/m²4 087 €/m²4 018 €/m²−1,7 %
33230 kaksiot3 937 €/m²3 846 €/m²3 758 €/m²−2,3 %
33230 kolmiot+3 717 €/m²3 819 €/m²3 575 €/m²−6,4 %
33210 yksiöt4 640 €/m²4 590 €/m²4 266 €/m²−7,1 %
33210 kaksiot3 820 €/m²3 672 €/m²3 850 €/m²+4,8 %
33210 kolmiot+3 855 €/m²3 523 €/m²3 740 €/m²+6,2 %
Neliöhinnat kuvaajana
Näytettävät alueet

Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.

Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2023–2025.

Analyysi hintakehityksestä

Länsi-Amurissa hinnat laskivat vuonna 2025 kaikissa kerrostaloasuntojen tyypeissä. Itä-Amurin ja Tammerkosken alueella yksiöiden hinta laski, mutta kaksioiden ja isompien asuntojen hinnat nousivat edellisvuodesta.

Kauppoja kertyy kummallekin alueelle vuosittain muutamia kymmeniä asuntotyyppiä kohden, joten yksittäiset kaupat vaikuttavat keskiarvoon. Vuosimuutoksia kannattaa lukea suuntaa antavina: samankin alueen luvut voivat vaihdella sen mukaan, millaisia asuntoja kyseisenä vuonna myytiin.


Vertailu muihin Tampereen alueisiin

PostinumeroalueKaksiot 2025Muutos 2024 → 2025
33210 Itä-Amuri–Tammerkoski3 850 €/m²+4,8 %
33230 Länsi-Amuri3 758 €/m²−2,3 %
33100 Tampere Keskus3 960 €/m²+0,3 %
33200 Tampere Keskus Läntinen3 701 €/m²−7,0 %
33540 Kaleva3 451 €/m²−0,9 %
33720 Hervanta1 999 €/m²−0,2 %
33310 Tesoma1 516 €/m²−6,9 %
Neliöhinnat kuvaajana
Näytettävät alueet

Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.

Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kerrostalokaksiot.

Johtopäätös: Amurin kaksioiden neliöhinnat ovat lähellä Tampereen keskustan postinumeroalueiden tasoa ja selvästi korkeammat kuin esimerkiksi Hervannassa tai Tesomalla.

Miten alueiden hintavertailua kannattaa lukea

Postinumeroalueiden keskihinnat ovat hyödyllinen lähtökohta, mutta ne kertovat ennen kaikkea sen, millaisia asuntoja alueella on myyty. Amurissa rakennuskanta on vaihtelevaa, ja samassa korttelissa voi olla eri-ikäisiä taloja. Jos tiettynä vuonna myyntiin tulee tavallista enemmän uusia tai remontoituja asuntoja, keskihinta nousee, vaikka yksittäisten asuntojen arvo ei olisi muuttunut.

Siksi vertailu kannattaa tehdä mahdollisimman samankaltaisten kohteiden kesken. Hyvä vertailukohta on saman ikäinen talo, sama asuntotyyppi ja lähes sama sijainti. Naapurialueiden, kuten Tampereen keskustan asuntojen hintojen ja Pyynikin hintatason, seuraaminen auttaa hahmottamaan, onko hintaero alueellinen vai kohteeseen liittyvä.

Velaton hinta on vertailussa kokonaishintaa parempi mittari, koska taloyhtiölainan osuus vaihtelee paljon. Myös rahoitusvastike ja tulevat korjaukset kannattaa huomioida, sillä ne vaikuttavat asumisen kokonaiskustannuksiin vuosien ajan.


Myyntiajat ja markkinadynamiikka

Myyntiajat

Tilastokeskus ei julkaise myyntiaikoja postinumeroalueittain, joten Amurin myyntiajoista ei ole luotettavaa alueellista tilastoa. Myyntiaikaan vaikuttavat eniten pyyntihinnan osuvuus, asunnon kunto ja taloyhtiön tilanne. Hyvin hinnoiteltu ja siisti asunto löytää ostajansa yleensä nopeammin kuin kohde, jonka hinta on asetettu toiveiden eikä toteutuneiden kauppojen perusteella.

Markkinadynamiikka

Tarjonta: Amuri on tiiviisti rakennettua keskustan reuna-aluetta, joten uusia asuntoja valmistuu vähän ja tarjonta koostuu pääosin vanhoista asunnoista.

Kysyntä: Eri asuntotyypeillä on erilainen ostajakunta:

  • Yksiöt ja kaksiot: yksin asuvat, pariskunnat ja sijoittajat
  • Kolmiot: pariskunnat ja pienet perheet
  • Suuremmat: perheet ja keskustaan muuttavat pientaloasujat

Kausivaihtelut: Asuntokauppa on tyypillisesti vilkkaimmillaan keväällä ja alkusyksyllä. Talvella ja keskikesällä ostajia on vähemmän, mutta myös kilpailevia kohteita on vähemmän.


Vuokramarkkinat ja tuotot

Vuokrakysyntä

Keskustan läheisyys tekee Amurista kiinnostavan alueen vuokralaisille, erityisesti pienissä asunnoissa. Tampereen vuokratasoa voi seurata Tilastokeskuksen vuokratilastosta, joka julkaisee vuokrat kaupungeittain ja suuremmin aluejaoin. Postinumeroalueen tarkkuudella luotettavaa vuokratilastoa ei ole.

Sijoittajan tuottolaskelma

Nettovuokratuoton voi laskea näin:

  1. Arvioi vuosivuokra lähialueen vastaavien asuntojen perusteella.
  2. Vähennä hoitovastike, mahdollinen rahoitusvastike ja vuokranantajan omat korjauskulut.
  3. Varaa muutama tyhjä kuukausi vuokralaisen vaihtumisen varalle.
  4. Jaa jäljelle jäävä summa velattomalla hankintahinnalla, johon on lisätty varainsiirtovero (1,5 %).

Keskusta-alueilla korkea neliöhinta laskee tyypillisesti tuottoprosenttia verrattuna halvempiin alueisiin, mutta vuokralaisen löytäminen voi olla helpompaa. Lisää laskentaperiaatteista kertoo artikkeli sijoitusasunnon tuottolaskennasta.


Taloyhtiöiden vaikutus hintoihin

Vastiketaso

Amurin taloyhtiöiden vastikkeet vaihtelevat rakennusvuoden, lämmitysratkaisun ja tehtyjen remonttien mukaan. Vastiketta ei kannata verrata pelkkänä lukuna: matala vastike voi kertoa siitä, että korjauksia on lykätty, ja korkea siitä, että taloyhtiö kerää varoja tulevaan remonttiin. Rahoitusvastike kertoo taloyhtiölainan lyhentämisestä, ja sen määrä näkyy isännöitsijäntodistuksesta.

Tulevat remontit ja niiden vaikutus

Taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys ja pitkän tähtäimen suunnitelma (PTS) kertovat, mitä korjauksia lähivuosina on odotettavissa. Amurin vanhemmissa taloissa ne ovat tärkeimpiä asiakirjoja hinnan arvioinnissa.

Asunnot taloyhtiöissä, joissa putki- tai julkisivuremontti on edessä, myydään yleensä selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat asunnot, joissa korjaus on jo tehty. Hintaero riippuu remontin laajuudesta, arvioiduista kustannuksista ja siitä, miten ne rahoitetaan. Remontin jälkeen asunnon arvo tyypillisesti paranee, mutta osakkaan maksama remonttiosuus ei välttämättä palaudu kokonaan kauppahinnassa.


Alueen sisäiset hintaerot

Amurin eri osien välillä on hintaeroja, jotka näkyvät myös postinumeroalueiden luvuissa. Itä-Amurin ja Tammerkosken alueella yksiöiden ja kaksioiden neliöhinnat olivat vuonna 2025 hieman Länsi-Amuria korkeammat. Keskustaa lähempänä sijaitsevat asunnot ovat usein kysytympiä, kun taas rauhallisempi sijainti sisäpihalla tai hiljaisemmalla kadulla voi olla perheille tärkeämpi kuin muutaman sadan metrin ero matkassa keskustaan.

Kortteleiden välillä ratkaisevia ovat usein talon ikä, hissi, parvekkeet ja näkymät. Sama neliöhinta voi tarkoittaa hyvin erilaista asuntoa, joten tarkka sijainti ja talon ominaisuudet kannattaa vertailla kohdekohtaisesti.


Tulevaisuuden näkymät

Amurin hintoja ei tässä ennusteta prosenttiluvuin. Tilastokeskuksen mukaan koko Tampereen vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta laski 3 022 eurosta vuonna 2024 2 979 euroon vuonna 2025. Tulevaan kehitykseen vaikuttavat erityisesti korkotaso, Tampereen väestönkasvu ja työpaikkojen kehitys sekä taloyhtiöiden korjaustarpeet.

Alueen vahvuudet

  • Keskustan läheisyys: palvelut ja työpaikat lähellä
  • Rajalliset rakennusmahdollisuudet: uutta tarjontaa tulee vähän

Haasteet

  • Korkea hintataso: ensiasunnon ostajalle haastava
  • Vanheneva rakennuskanta: remonttitarpeet
  • Autopaikat: keskusta-alueella usein rajalliset

Ostajan muistilista Amuriin

Ennen ostopäätöstä tarkista

  1. Taloyhtiön kunto ja remonttihistoria
  2. Tulevat remontit (PTS ja kunnossapitotarveselvitys)
  3. Vastikkeen taso ja kehitys
  4. Autopaikan saatavuus
  5. Asunnon tarkka sijainti alueella
  6. Rakennusvuosi ja tehdyt päivitykset

Mitä ostajan kannattaa huomioida neuvottelussa

Neuvotteluvara riippuu ennen kaikkea kohteen kunnosta, myyntiajasta ja siitä, onko samankaltaisia asuntoja tarjolla samaan aikaan. Pitkään myynnissä ollut asunto tai kohde, jonka taloyhtiöön on tulossa suuri korjaus, antaa yleensä enemmän neuvotteluvaraa. Tarjousta laatiessa kannattaa perustella hinta toteutuneilla kaupoilla ja taloyhtiön asiakirjoista ilmenevillä tiedoilla.

Jos putkiremontti on tulossa, kannattaa selvittää sen arvioitu ajankohta, laajuus ja rahoitustapa. Isännöitsijältä voi kysyä, onko hankesuunnittelu jo aloitettu ja miten osakkaiden maksuosuudet on tarkoitus jakaa.

Mitä myyjän kannattaa huomioida Amurissa

Amurissa ostajat vertailevat usein useita samankaltaisia kohteita keskustan tuntumassa. Realistinen pyyntihinta, joka perustuu lähialueen toteutuneisiin kauppoihin, lyhentää tyypillisesti myyntiaikaa. Liian korkea lähtöhinta voi johtaa siihen, että ilmoitus vanhenee ja hintaa joudutaan laskemaan myöhemmin.

Myyjän kannattaa koota taloyhtiön asiakirjat valmiiksi jo ennen myynnin aloittamista: isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys, tilinpäätökset ja tiedot tehdyistä remonteista. Kun ostaja saa tiedot helposti, kaupan riskit ovat hänelle selvempiä, ja se näkyy usein tarjouksissa.

Myös ajoituksella on merkitystä. Kevät ja alkusyksy ovat tyypillisesti vilkkaimpia kausia, mutta hyvin hinnoiteltu ja siisti asunto voi mennä kaupaksi myös hiljaisempana aikana, kun kilpailevia kohteita on vähemmän.


Usein kysytyt kysymykset

Onko Amuri hyvä sijoituskohde?

Amurin vahvuus on keskustan läheisyys, joka tukee vuokralaiskysyntää. Neliöhinnat ovat kuitenkin Tampereen keskitasoa korkeammat, mikä laskee tuottoprosenttia. Tuotto kannattaa laskea kohdekohtaisesti.

Mitkä ovat Amurin asuntojen neliöhinnat?

Tilastokeskuksen mukaan Amurin postinumeroalueiden kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat vuonna 2025 noin 3 600–4 300 €/m² asuntotyypistä riippuen. Koko Tampereen keskineliöhinta oli 2 979 €/m².

Kannattaako ostaa ennen vai jälkeen putkiremontin?

Molemmissa on puolensa. Ennen remonttia asunnon saa yleensä halvemmalla, mutta ostaja maksaa remonttiosuuden ja kestää remontin aikaiset haitat. Remontin jälkeen asunto on käyttövalmis, ja kustannukset ovat tiedossa.

Kuinka nopeasti asunnot menevät kaupaksi?

Alueellista myyntiaikatilastoa ei ole. Myyntiaika riippuu ennen kaikkea hinnoittelusta, kunnosta ja taloyhtiön tilanteesta.

Miten Amurin hinnat kehittyvät tulevaisuudessa?

Hintakehitystä ei voi luotettavasti ennustaa. Vuonna 2025 Länsi-Amurin hinnat laskivat, kun taas Itä-Amurin alueella kaksioiden ja isompien asuntojen hinnat nousivat. Kehitykseen vaikuttavat erityisesti korkotaso ja Tampereen kasvu.

Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti

Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.

Arvioi kotisi arvo

Ei vaadi rekisteröitymistä.

Yhteenveto

Amuri on Tampereen keskustan tuntumassa sijaitseva kerrostaloalue, jonka neliöhinnat ovat selvästi kaupungin keskitasoa korkeammat. Vuonna 2025 hinnat liikkuivat asuntotyypistä riippuen noin 3 600–4 300 €/m².

Sijoittajalle Amuri tarjoaa vuokralaiskysyntää, mutta korkea hankintahinta laskee tuottoprosenttia. Asunnon ostajalle alue sopii, jos arvostaa keskustan läheisyyttä. Taloyhtiön kunto ja tulevat remontit ovat yksittäisen asunnon hinnassa ratkaisevia.

Lähteet

  • Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
  • Tilastokeskus – Asuntojen vuokrat
  • Verohallinto – Varainsiirtovero
AmuriTampereasuntohinnatmarkkinakatsaussijoittaminen

Kysyttävää asunnon ostamisesta?

Rakennamme työkaluja ja palveluita asunnon ostajille, vaihtajille ja myyjille. Olemme pilottivaiheessa - lähetä kysymyksesi sitoumuksitta ja maksutta. Mahdollisista kustannuksista sovitaan aina erikseen ja selvästi etukäteen.

Lue myös

Asuinalueet

Amuri – asuminen ja arki

Amuri asuminen ja arki: päiväkoti, koulut, kirjasto, ratikka- ja bussiyhteydet. Millaista arki on Amurissa, ja kenelle tämä Tampereen kaupunginosa sopii?

Asuinalueet

Amuri – taloyhtiöt ja rakennuskanta

Amurin taloyhtiöopas: rakennuskannan historia, tyypilliset talotyypit, remonttihistoria ja taloyhtiöiden hallinto. Mitä ostajan tulee tietää?

Asuntomarkkinat

Tampere keskusta – asuntojen hinnat ja markkinatilanne

Tampereen keskustan asuntojen hintatiedot, markkinatilanne ja hintakehitys. Neliöhinnat, vuokrat ja sijoitusasuntoanalyysi.

Rakennamme palvelua yhdessä käyttäjien kanssa. Lyhytkin palaute on avuksi.

Palvelut

  • AsuntoPulssi
  • HintaPulssi
  • ARVO
  • Kimppahinta
  • Asuntomarkkinat
  • Palveluntarjoajat

Työkalut

  • Maksukykytesti
  • Kuukausierälaskuri
  • Budjettilaskuri
  • Vakuuslaskuri
  • Pikakatselmointi
  • Rakennusvuoden riskit
  • Remontin hinta-arvio
  • Kaikki työkalut

Tieto ja tuki

  • Artikkelit
  • Markkinakatsaus
  • Usein kysytyt kysymykset
  • Tietosuojaseloste
  • Käyttöehdot
  • Evästeasetukset
  • Saavutettavuusseloste
  • Käsittelijäluettelo

Yritys

  • KotienKoti PRO
  • Artikkelit ammattilaisille
  • info@kotienkoti.fi

Home Of Homes Oy
Y-tunnus 3603016-4

Facebook — TulossaX — TulossaLinkedIn — TulossaYouTube — Tulossa

KotienKoti (Home Of Homes Oy) tarjoaa digitaalisia työkaluja asumisen ja asuntokauppojen avuksi.

Kotienkoti.fi -verkkosivusto on Home Of Homes Oy:n hallinnoima ja sisältää erilaisia työkaluja, työnkulkuja ja aineistoa. Home Of Homes Oy ei tarjoa välitys-, rahoitus- tai lakipalveluita. Verkkosivuilla olevien työkalujen tuottamat arviot tai muut tiedot ovat suuntaa-antavia eivätkä korvaa ammattilaisen arviota. Home Of Homes Oy ei vastaa palvelun tietoihin perustuvista päätöksistä.

Sisältö on suojattu tekijänoikeuslailla. Säännöllinen, järjestelmällinen tai jatkuva tietojen kerääminen, tallentaminen, indeksointi, jakelu tai muu tietojen kokoaminen ei ole sallittua ilman Home Of Homes Oy:n antamaa kirjallista lupaa.

Kieli / Language

Alue / Region

© 2016-2026 Home Of Homes Oy. Kaikki oikeudet pidätetään.